Monitory komputerowe wykonane są w technice LCD, podobnie jak chociażby telewizory czy ekrany w niektórych urządzeniach mobilnych. Każdy tego typu wyświetlacz ma oczywiście pewne wspólne elementy w budowie. Poznanie budowy wewnętrznej monitora pozwoli nam lepiej zrozumieć jego zasadę działania, co z kolei ułatwi wybór odpowiedniego urządzenia.
Przednia ramka
Znajduje się na samym przedzie, okala matrycę i pozostałe podzespoły. W konfiguracjach wielomonitorowych pożądana jest jak najmniejsza grubość przednich ramek, które zaburzają odbiór obrazu. Na przedniej ramce znajdują się przyciski sterujące, pozwalające na konfigurację parametrów monitora, oraz mogą znajdować się dodatkowe czujniki, np. obecności użytkownika czy oświetlenia, które są wymagane do użycia niektórych funkcji.
Panel LCD
To właśnie panel LCD odpowiada za wyświetlanie obrazu. Sam panel LCD składa się również z kilku elementów. Na jego przedzie znajduje się warstwa polaryzacyjna, za którą jest umieszczone szklane podłoże. Następny element panelu to filtr kolorów, który – najprościej rzecz ujmując – sprawia, że na ekranie widzimy barwy. Za nim umieszczone są ciekłe kryształy – to właśnie na nich pokazuje się obraz. Sterowaniem nimi zajmują się tranzystory TFT, umieszczone za nimi. Kolejne elementy, z których składa się panel, to szklane podłoże oraz warstwa polaryzacyjna. Obecnie na rynku jest kilka różnych typów matryc, a najpopularniejsze z nich to IPS, VA i TN. Od tego, jakiego typu będzie matryca, zależą cechy obrazu. Na przykład matryce TN są najszybsze pod względem czasu reakcji, lecz nie dorównują pod względem kątów widzenia i reprodukcji barw matrycom IPS i VA, które są jednak wolniejsze.
Dyfuzor
Rozprasza emitowane przez podświetlenie światło na matrycę LCD.
Podświetlenie
Obecnie najczęściej wybieraną metodą podświetlenia ekranów LCD są diody LED. Zastosowanie podświetlenia w tego typu ekranie jest niezbędne, ponieważ same ciekłe kryształy nie są w stanie emitować światła i potrzebują jego dodatkowego źródła, w przeciwieństwie np. do ekranów OLED czy AMOLED, które podświetlenia nie potrzebują. Samo podświetlenie może współpracować z czujnikiem oświetlenia otoczenia, dzięki któremu jasność podświetlenia będzie dopasowana do panujących w pomieszczeniu warunków.
Płyta główna
Sercem każdego monitora jest płyta główna. I choć to panel LCD wyświetla obraz, to ma ona bardzo duże znaczenie. Elektronika sterująca panelem LCD ogromnie wpływa na jakość oferowanego przez monitor obrazu.
Tylna ścianka
Powinna charakteryzować się ergonomicznym kształtem. To właśnie na niej umieszczone są wszelkie złącza wideo, takie jak DVI, HDMI i inne. Na tylnej ściance mogą być również umieszczone otwory wentylacyjne, które poprawiają cyrkulację powietrza i zapobiegają przegrzaniu. Mogą na niej również znajdować się miejsca do montażu uchwytów VESA.
Stopa
Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element monitora. Może być wyposażona w takie funkcje jak regulacja wysokości czy możliwość obrotu monitora do trybu portretowego. Rozwiązania te znacznie zwiększają komfort pracy z monitorem.
© 2024 InfoMarket