Konserwacja i czyszczenie

Konserwacja

Zadaniem okapów jest oczyszczanie powietrza. Jednak, aby było ono efektywne i efektowne, a okap lśnił nowością jeszcze przez długi czas, należy go systematycznie czyścić i konserwować.

Przekonanie, że nie trzeba czyścić okapu jest złudne, ponieważ szczególnie w pomieszczeniu cząsteczki tłuszczów i oparów osiadają nie tylko na filtrach, ale również na panelu sterowania oraz obudowie okapu. Dodatkowo odciski palców powstające w czasie użytkowania okapu same się nie usuną.

Środki czystości

Na rynku dostępnych jest wiele specyfików przeznaczonych do różnego rodzaju powierzchni. Dlatego też do mycia okapu można stosować środki powierzchniowo czynne (między innymi do stali nierdzewnej, a także do delikatnego tworzywa sztucznego) i preparaty na bazie alkoholi (do szkła). Nie można jednak stosować środków nieprzeznaczonych do danego typu powierzchni. Na przykład żrący środek do mycia zlewozmywaków (często z dodatkiem podchlorynu sodowego lub innych chlorków) może odbarwić powierzchnię stali, natomiast alkoholowe środki czyszczące mogą zniszczyć lakierowane powierzchnie obudowy urządzenia. Ponadto należy unikać szorstkich gąbek i druciaków. Można również użyć zwykłego środka na bazie mydła z dodatkiem wody, np. płynu uniwersalnego (do naczyń).

Sposoby czyszczenia

  • Stal nierdzewna, powierzchnia lakierowana oraz aluminium i tworzywo sztuczne  – tego typu powierzchnie najczęściej mają obudowy okapu wraz z korpusem. Elementy te myje się dosyć łatwo, ponieważ wystarczy nanieść cienką warstwę odpowiedniego środka i delikatną ściereczką rozprowadzić go po całej powierzchni. Kolistymi ruchami należy wmasować specyfik w elementy, tak aby domyć wszelkie zabrudzenia. Jeśli zabrudzenie lub plama są trudne do usunięcia, należy docisnąć ściereczkę lub po prostu zastosować specjalny rozpuszczalnik do plam z tłuszczów lub trudno zmywalnych zabrudzeń.
  • Wykończenie szklane – często okapy mają panele szklane, które nadają okapowi elegancki wygląd. Warto również myć je, ponieważ czyste wyglądają zdecydowanie lepiej. Wykończenia te można myć delikatnym detergentem, jednak mogą pojawić się smugi. By je usunąć, warto zastosować płyn do szyb, który doda elementom połysku.
  • Elementy panelu sterowania – w celu umycia panelu sterowania należy zachować dużą ostrożność, ponieważ woda, która mogła dostać się pod panel (przez otwory przycisków), mogłaby uszkodzić urządzenie. Dlatego też nie zaleca się mycia panelu gąbką nasączoną wodą.

Podczas czyszczenia okapu z inoksu...

Nie należy:

  • używać namoczonych szmatek lub gąbek ani strumienia wody;
  • stosować rozpuszczalników ani alkoholu, ponieważ mogą one zmatowić lakierowane powierzchnie;
  • stosować substancji żrących;
  • używać materiałów ściernych.

Zaleca się natomiast:

  • stosowanie wilgotnej szmatki oraz obojętnych środków myjących lub użycie specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia stali nierdzewnej;
  • czyszczenie elementów szklanych, lakierowanych środkami do mycia okien i szkła.

Zdecydowanie czyszczenie inoksu ułatwiają środki czyszczące do powierzchni metalowych w sprayu, zawierają one bowiem olej silikonowy. Spraye wprawdzie usuwają stare ślady palców, jednak nie zapobiegną tworzeniu się nowych. Ich efekt jest trwały od kilku dni do kilku tygodni. Olej silikonowy można następnie całkowicie zmyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pasty do polerowania tworzą mikroskopijną, ale bardzo odporną woskową warstwę, która sprawia, że powierzchnie metalowe stają się szczególnie łatwe w czyszczeniu. Taka woskowa warstwa ochronna jest odporna na działanie detergentów i może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Jeśli trzeba, usuwa się ją środkami na bazie alkoholu.

2016-10-31
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket