Jaką zmywarkę wybrać?

Jaką zmywarkę

To pytanie kluczowe. Próbują na nie odpowiedzieć na forach liczni „eksperci”, utytułowani „specjaliści” z „najlepszych” oczywiście i przy okazji „czołowych” witryn, sklepów i czasopism. Ponad nimi wszystkimi „sprawdzoną”, „fachową” radą służą blogerzy.

Próby te różnie się kończą. Czasem z większym lub mniejszym sensem, coraz częściej, niestety, blamażem. Stek bzdur, nieporozumień czy przekłamań wynika z dwóch zasadniczych czynników: manipulacji handlowej i/ lub marketingowej oraz totalnej, niekiedy wręcz porażającej niewiedzy. Oczywiście, i my nie jesteśmy wolni od wad, tym niemniej postaramy się Państwu przedstawić w możliwie krótkiej formie najważniejsze kwestie związane z wyborem zmywarki. Pamiętajmy przy tym, że wbrew rozpowszechnionym stereotypom, zmywarka do naczyń to sprzęt oszczędny, wydajny i higieniczny, przyjazny środowisku i kieszeni właściciela oraz znacznie poprawiający komfort życia, i to w wielu jego aspektach – od dbania o zdrowy kręgosłup, ręce czy paznokcie po jakże ważną dziś oszczędność czasu.

Pytanie 1: Wolnostojąca czy do zabudowy?

– nasze rozważania należy zacząć od odpowiedzi na to właśnie pytanie. Jeśli mamy możliwość zabudowy zmywarki – skorzystajmy z niej. Jest nieco drożej, ale praktycznie, efektownie i spójnie stylistycznie. Jeśli nie ma takiej możliwości, nic wielkiego się nie stanie. Modele wolnostojące nie ustępują technicznie modelom do zabudowy. Warunkiem jest zbliżona specyfikacja i dane. Coraz częściej modele wolnostojące są znakomicie zaprojektowane i efektownie wykonane (np. szklany front).

Pytanie 2: Szerokość 45, 60, a może 90 cm?

– powszechne przekonanie, że wymiar zmywarki zależy od liczby użytkowników, nie jest do końca prawdziwe. Trzy przykłady: zmywarka o szerokości 60 cm w fi rmie, w której nie ma kuchni, a zmywa się jedynie fi liżanki, nie ma sensu. Nie ma też sensu zmywarka o szerokości 45 cm dla singla, który jest kucharzem i posiada niezliczoną ilość patelni i garnków. Domek na działce to zaś miejsce idealne dla modelu kompaktowego i małej kuchni. Krótko mówiąc, to wolna przestrzeń, rodzaj mytych naczyń i częstość ich mycia są najistotniejsze.

Pytanie 3: 9, 12 czy 15 kompletów naczyń?

– pojemność zmywarki siłą rzeczy wynika z jej konstrukcji. Tym niemniej tzw. standardowe komplety naczyń mogą się od siebie znacznie różnić. Podobnie ma się rzecz z garnkami, blachami czy dużą zastawą. I to one powinny wyznaczać rodzaj komory, jej pojemność, szerokość oraz – uwaga – maksymalną wysokość między koszami. To ważne, jeśli chcemy wstawić np. duże talerze do pizzy. Pamiętajmy, że pojemność to rzecz umowna. Wystarczą trzy duże garnki i pojemność liczona kompletami zmniejsza się o 50 procent…

Pytanie 4: Z panelem odkrytym czy nie?

– to kwestia gustu. W dobie rozwiązań cyfrowych i świetlnych wskaźników pracy urządzenia każde rozwiązanie jest dobre. Nie jest prawdą, że któreś z rozwiązań jest lepsze od drugiego. Trzeba jednak pamiętać, że każda z konstrukcji wymaga nieco innego rodzaju zabudowy i odmiennego frontu meblowego, który zakładamy na drzwi zmywarki (dotyczy modeli do zabudowy). Warto przy tym zwrócić uwagę, aby panel odkryty był spójny stylistycznie i kolorystycznie z innymi urządzeniami do zabudowy.

Pytanie 5: Z wyświetlaczem LCD czy LED?

– wielofunkcyjne wyświetlacze LCD (dotykowe lub nie) to najnowocześniejsze na rynku rozwiązania, godne polecenia. Wszystkie są niezwykle komfortowe w obsłudze, a część z nich może być sterowana na odległość. Należy dbać o czystość panelu i czyścić go odpowiednimi preparatami. Modele starszej generacji z pokrętłami elektromechanicznymi oraz te z wyświetlaczem diodowym LED świetnie sprawdzą się np. na działkach, w letnich kuchniach czy domkach letniskowych (niższe temperatury, duża wilgotność).

Pytanie 6: Jaka jest najzdrowsza dla dzieci?

– coraz bardziej widocznym trendem staje się wzorcowe wręcz zapewnienie higieny otoczenia przy jednoczesnym… ograniczaniu zużycia wody i energii w sprzęcie AGD. Trend ten przynosi często odwrotne skutki. Dlatego o ile zalecamy kupno urządzeń z prohigienicznymi rozwiązaniami, o tyle apelujemy o korzystanie z nich z rozsądkiem i umiarem. Nie mogą one zastąpić profesjonalnych urządzeń odkażających lub stać się głównym determinantem zakupu zmywarki, pralki czy lodówki.

Pytanie 7: Która zmywarka jest najcichsza?

– zmywarki o poziomie hałasu poniżej 55 dB(A) możemy uznać za ciche, a poniżej 50 dB(A) za bardzo ciche. Należy jednak pamiętać, że hałas jest wartością logarytmiczną (nierównomierną) i każdy z nas odbiera go inaczej i wyczulony jest na inne jego zakresy. O wiele ważniejsze od poziomu hałasu deklarowanego przez producenta są odpowiedni montaż, wypoziomowanie czy podłączenie węża do syfonu. Na przykład tylko niepoprawna instalacja, w tym „ocieranie” się węża o szafkę, może zwiększyć emisję hałasu nawet o 10 dB(A)!

Pytanie 8: Która jest najtańsza w eksploatacji?

– wyśrubowane normy sprawiają, że zmywarki pracują niezwykle oszczędnie. Zużywają ok. 10 l wody i ok. 1 kWh energii na cykl. Oczywiście, są rekordziści w dolnym i górnym zakresie, dlatego zwracajmy uwagę na parametry. Prozaicznie, tym, co jednak najbardziej wpływa na koszty eksploatacji, są złe nawyki i nieumiejętna obsługa zmywarki – poczynając od jej załadunku, wyboru programu po dobór środków chemicznych i konserwację. Poprawiając ten aspekt, możemy zaoszczędzić nawet do 30 proc. energii i wody!

Pytanie 9: Które z nich są najmniej awaryjne?

– im bardziej zaawansowane technicznie marka i model, tym mniejszy współczynnik awaryjności. Oczywiście, nie jest to regułą. Trzeba jednak pamiętać, że awarii ulec może wszystko. Nawet najlepsze na świecie rozwiązania do eksploracji kosmosu zawodzą, co kończy się przykrymi katastrofami. Takie jest życie. Dlatego tak ważne są odpowiedzialna marka i profesjonalny serwis, który jeśli zajdzie taka potrzeba – szybko, sprawnie i bez nerwów nam pomoże.

Pytanie 10 Którą zmywarkę warto polecić?

– to najczęściej zadawane pytanie i swego rodzaju kwintesencja każdego wyboru. Otóż najlepsza zmywarka to taka, która najlepiej spełni nasze potrzeby i oczekiwania i przy okazji najbardziej odpowiada naszym gustom i przekonaniom. Tylko wybór oparty na rzetelnym poznaniu marki, jej zasad, doświadczenia oraz możliwości funkcjonalnych oferowanych urządzeń wraz z wartościami dodanymi (jakość produktu, prestiż marki, skuteczny serwis) sprawi 100-procentową satysfakcję.

2016-11-02
10 pytań
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket