Zmywarki dzielimy na modele profesjonalne oraz do użytku domowego. Te ostatnie dostępne są w wersji wolnostojącej oraz do zabudowy. Oferta ztakich urządzeń jest dziś bardzo duża i poza standardowymi modelami dostępne są także konstrukcje nietypowe.
Aby dokładnie sklasyfikować zmywarki, powinniśmy przyjrzeć się sposobowi montażu, ich rozmiarom (szczególnie szerokości i wysokości), pojemności oraz panelom sterowania. Te ostatnie determinują funkcjonalność i formę zabudowy. Poznając wszelkie dostępne konstrukcje, nabywa się niezbędną wiedzę.
Producenci stworzyli kilka rodzajów konstrukcji zmywarek. Podstawowym rozróżnieniem tych urządzeń jest forma ich usytuowania i montażu. Dzielimy je więc na wolnostojące i do zabudowy oraz modele standardowe i kompaktowe. Niekiedy na rynku spotkać można modele szufl adowe, ładowane od góry, wysuwane z szafki bądź umieszczone w… zlewozmywaku. Ponieważ jednak stanowią one margines – zarówno funkcjonalny, jak i sprzedażowy – my skupiamy się na poniższych, najważniejszych grupach zmywarek.
– zmywarki tego typu cechują się szerokością standardowej szafki kuchennej, czyli 60 cm. Ich wysokość, jak większości zmywarek, zamyka się w przedziale 82–87 cm (często z regulacją wysokości). Cechą szczególną jest widoczny panel sterowania, umieszczony w górnej części urządzenia. Drzwi są wykonane z tworzywa, szkła, stali emaliowanej lub stali szlachetnej (inox). Modele tego typu nie mogą być zabudowane panelem meblowym.
– to także jedna z popularniejszych grup urządzeń na rynku. Wolnostojący model można umieścić w niszy meblowej, a umieszczenie panelu sterowania na rancie drzwi pozwala uzyskać spójny i jednolity efekt w kuchni bez widocznego panelu. Modeli takich, podobnie jak zmywarek z panelem odkrytym, nie zabudowuje się frontem meblowym. Mogą mieć jednak różne rodzaje wykończenia frontu.
– ten typ urządzeń cechuje się możliwością zabudowy za pomocą frontu meblowego, z wyłączeniem obszaru panelu sterowania. Ważne, aby, jeśli to tylko możliwe, unikać tzw. wypełniaczy pomiędzy panelem sterowania a frontem meblowym (ze względów estetycznych). Stosuje się je zwykle wtedy, kiedy producent mebli nie jest w stanie zaoferować spasowanego dokładnie na wymiar frontu.
- urządzenia te określane są mianem zmywarek w pełni zintegrowanych, ponieważ mogą być one całkowicie zabudowane. Panel sterowania jest umieszczony na wewnętrznej części rantu drzwi, przez co użytkownik może przymocować do drzwi urządzenia front meblowy, ujednolicający wygląd kuchennych mebli, z dowolnie wybranym uchwytem. W bardziej wyrafi nowanych modelach przyciśnięcie frontu uruchamia mechanizm i drzwi zmywarki samoczynnie się otwierają.
– to mniejszy format zmywarki standardowej, która nadaje się idealnie dla singli, do mniejszych kuchni lub aneksów. Szerokość 45 cm pozwala zaaranżować urządzenie w wąskiej wnęce. Wysokość tradycyjnych „czterdziestekpiątek” wynosi zazwyczaj 82– 87 cm (opcjonalna możliwość regulacji). Cechą charakterystyczną jest widoczny panel sterowania.
– ten typ zmywarki różni się od wyżej omówionego przede wszystkim ukryciem panelu sterowania na rancie urządzenia. Podobnie jak w wypadku modeli wolnostojących o szerokości 60 cm spotykane są fronty z tworzywa sztucznego, szkła i stali.
– nazywane są także zmywarkami o niepełnej integracji panelu. Mimo że taki model przeznaczony jest do zabudowy w niszy o szerokości 45 cm, nie można go w pełni ukryć za frontem meblowym. Widoczny pozostaje panel sterowania.
– podobnie jak w wypadku modeli o szerokości 60 cm front meblowy w całości pokrywa przednią część zmywarki. Mała szerokość urządzenia przy tradycyjnej wysokości ok. 82–87 cm pozwalają idealnie zakryć urządzenie. Sterowanie odbywa się na rancie urządzenia (po jego otwarciu).
– to rzadko spotykane, ale bardzo komfortowe rozwiązanie dla osób, których przestrzeń w kuchni pozwala na niestandardowy montaż – szeroką, lecz niską zabudowę urządzenia. Taki model ma średnio 90 cm szerokości i ok. 55 cm wysokości oraz 55 cm głębokości. Urządzenie mimo małej wysokości, porównywanej do zmywarek kompaktowych, pozwala zmieścić nawet do 12 kompletów naczyń.
– to najmniejszy typ zmywarki na rynku. Urządzenie mieści średnio do 6–7 kompletów naczyń. Jej wymiary to ok. 45 cm wysokości, ok. 55 cm szerokości oraz ok. 50 cm głębokości. Cechą charakterystyczną zmywarki wolnostojącej jest możliwość postawienia jej na blacie. Zmywarki kompaktowe wolnostojące mogą mieć normalny panel sterowania albo zintegrowany w rancie drzwi.
– nazywana jest także zmywarką modułową lub do instalacji w wysokiej wnęce. Wymiarami przypomina wolnostojącą zmywarkę kompaktową, różni się natomiast sposobem montażu. Wymiary to ok. 45 cm, szerokość 55 cm oraz głębokość 50 cm. Urządzenie można zamontować z innymi urządzeniami do zabudowy, np. kompaktowym piekarnikiem lub kuchenką mikrofalową.
© 2024 InfoMarket