W niepamięć odchodzą mechaniczne pokrętła i przyciski. Na pierwszy plan wysuwają się wszechobecna elektronika dotykowa i innowacyjne wyświetlacze. Do tego dochodzą coraz bardziej powszechna interakcja bezprzewodowa i sterowanie przez Wi-Fi.
Zmywarki pod kątem interakcji z użytkownikiem nie odbiegają od innych zaawansowanych i nowoczesnych urządzeń AGD. Pozwalają na dokładne ustawienie wszelkich parametrów, opóźnienie czasu zmywania czy chociażby informują o awarii i potrzebie uzupełnienia detergentów. Coraz częściej możliwe jest sterowanie za pomocą smartfona lub tabletu. Panel sterowania i programator stają się więc niejako dualnym centrum kontroli, umożliwiającym sterowanie zarówno z bliska, jak i na odległość.
Kiedy mówimy o sterowaniu w zmywarkach, należy przyjrzeć się dwóm typom paneli sterowania. Pierwszy z nich to panel odkryty, który widzimy na froncie urządzenia. Funkcjonalność tego panelu polega przede wszystkim na tym, że podczas cyklu zmywania konsument może sprawdzić, ile czasu pozostało do jego zakończenia (o ile urządzenie wyposażono w takie rozwiązanie), a także włączyć dodatkowe funkcje, np. dodatkowe płukanie. Drugim typem panelu zmywarki jest panel zintegrowany, czyli umieszczony na rancie drzwi urządzenia. Wielu klientów uważa, że jest on bardzo praktyczny, zwłaszcza pod kątem aranżacji kuchni. Dzięki temu, że go nie widać, klient może „schować” całkowicie urządzenie. Jednak zmywarki ze zintegrowanym panelem nie pozwalają na zmianę parametrów czy sprawdzenie czasu mycia z prostej przyczyny: podczas zmywania nie należy otwierać drzwi zmywarki. Jednak dzięki innowacyjnej cyfryzacji urządzeń dziś nie ma już rzeczy niemożliwych. Na rynku są modele z dwoma wyświetlaczami i mimo że zmywarka ma zintegrowany panel sterowania z wyświetlaczem na rancie drzwi, producenci stosują dodatkowy wyświetlacz na froncie, aby można było sprawdzić wszystkie aktywne czynności urządzenia. Co więcej, do sterowania możemy użyć w pewnych modelach… smartfona lub tabletu.
Coraz powszechniejszą i zarazem bardzo praktyczną funkcją jest zastosowanie podłogowego wskaźnika informującego o przebiegu cyklu zmywania. To szczególnie przydatne rozwiązanie, zwłaszcza dla klientów posiadających zmywarki bez Wi-Fi, a z panelem zintegrowanym, którego – jak wspomnieliśmy – nie widać. Funkcjonalność takich wskaźników różni się nieco od siebie (w zależności od modelu), jednak działanie i cel są takie same – przez emitowanie grafi cznych lub cyfrowych symboli świetlnych na podłodze użytkownik jest informowany np. o czasie trwania programu i czasie do końca jego zakończenia. Występują zmywarki (zwłaszcza te z pełną integracją panelu sterowania), które po zakończeniu cyklu zmywania w żaden sposób nie komunikują tego użytkownikowi. Jedynym rozwiązaniem wtedy jest podejście do urządzenia (w wielu przypadkach także otworzenie jego drzwi) i sprawdzenie, czy cykl się zakończył. Alternatywą stały się więc wskaźniki na podłodze, które informują, m.in. kolorem, o rozpoczęciu czy zakończeniu cyklu (kolor zielony – cykl się rozpoczął i trwa, kolor czerwony – zmywanie zakończone), o czasie do końca zmywania (na podłodze emitowany jest cyfrowy zegar), a także o tym, że cykl się zakończył lub rozpoczął (wskaźnik emituje światło na początku lub na końcu cyklu). W zależności od producenta mówimy o systemach Beam on the Floor (Electrolux), LedSpot (Beko), InfoLight (Bosch), BlueDot (Amica), Time Beam (AEG) czy timeLight (Siemens). Warto także zauważyć dodatkowy trend, który jest rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale także wysoce estetycznym dla samego urządzenia. Stosuje się również podświetlenie uchwytu lub taśmy dekoracyjnej, która informuje użytkownika o działaniu urządzenia.
Urządzenia zmywające są także przystosowane do bezprzewodowej kontroli. Na razie modeli takich jest niewiele, ale są one szczególnie warte polecenia. To całkiem nowa jakość obsługi i kontroli urządzenia – na miarę XXI wieku. Kiedy mówimy o zintegrowaniu zmywarki z lokalną siecią Wi-Fi, mamy na myśli kontrolę jej z poziomu smartfona czy tabletu, a także możliwość ustawiania wszelkich parametrów pracy. Trend IoT, czyli znany wszystkim „Internet rzeczy” wkroczył w portfolio takich marek jak Candy, Hoover czy Amica. W produktach Simply|Fi marki Candy użytkownik za pośrednictwem specjalnej aplikacji może sprawdzić, co się dzieje z urządzeniem (np. ile pobiera energii elektrycznej), może także ustawić czas zakończenia zmywania oraz wybrać program zmywania, zapisać w ulubionych, by następnym razem programowanie urządzenia było zdecydowanie szybsze. W produktach marki Amica jednak możemy jedynie sprawdzić, czy zmywarka jest podłączona do sieci i czy jest aktywowana.
© 2024 InfoMarket