Efektywne suszenie naczyń

Efektywne

Suszenie statyczne, kondensacyjne czy wspomagane to podstawowe techniki suszenia naczyń. Odpowiadają one za efektywne pozbycie się nadmiaru wody z naczyń, tak aby użytkownik mógł włożyć suche już naczynia prosto do szafki.

Efektywne suszenie zależy w głównej mierze od samej konstrukcji zmywarki. Urządzenie z dodatkowym wentylatorem zapewni szybsze uzyskanie suchych i lśniących naczyń, jednak zużycie energii będzie nieco większe niż w zmywarkach, które suszą naczynia statycznie. W rozdziale tym przedstawiamy najczęściej spotykane systemy suszenia oraz prezentujemy najbardziej innowacyjne rozwiązania znacząco przyspieszające ten proces.

Systemy suszenia naczyń

Standardową metodą suszenia jest samoczynne, tzw. statyczne suszenie przez skraplanie się wody i jej odciąganie po uprzednim ogrzaniu naczyń w ostatniej fazie zmywania. Jest to najprostsza, ale i najpopularniejsza metoda suszenia. Może być wsparta dodatkowym podgrzewaniem lub wymuszonym obiegiem powietrza (o czym za chwilę), które jeszcze sprawniej usuwają wilgoć z naczyń. Nieco bardziej zaawansowaną metodą jest suszenie kondensacyjne. Jak sama nazwa wskazuje, para wodna skrapla się na tylnej ścianie zmywarki, na której zamontowano wymiennik ciepła (ciepło pobierane ze środka komory oddawane jest na zewnątrz). Najbardziej zaawansowana metoda łącząca różne techniki wymaga od producenta zastosowania poza wyżej wymienionymi systemami, dodatkowego elementu w postaci wentylatora lub kilku wentylatorów i nosi nazwę suszenia wspomaganego. Po zakończeniu ostatniej fazy płukania wentylator aktywuje swą pracę i efektywnie suszy naczynia. Dzięki temu procesowi naczynia będą szybciej suche. Przy porównywaniu różnych technik suszenia warto zwracać uwagę na efektywność energetyczną i zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze: oszczędność energii czy czas i jakość suszenia naczyń.

Innowacja: suszenie zeolitem i parą

Innowacja:

W ostatnich latach pojawiły się zmywarki, które wykorzystują naturalny minerał zwany zeolitem (zeolith). Minerały w postaci kryształów, znanych także z akwarystyki, mają wiele właściwości fi zycznych, a jedną z nim jest absorbowanie wilgoci. Trend zastosowania tych minerałów w postaci zbiornika w tyle zmywarki wprowadziła fi rma Siemens, a tuż za nią rozwiązanie przyjęła do swoich urządzeń marka Bosch. Producenci zaznaczają, że suszenie zeolitem pozwala na oszczędności rzędu 20 proc. w porównaniu z innymi modelami bez tej techniki. Podczas ogrzewania wody minerały chłoną ciepło i oddają je podczas suszenia naczyń. To jedna z największych innowacji w zakresie suszenia naczyń. Inną i ważną innowacją jest suszenie parowe. Gorąca para wodna wytwarzana jest za pomocą grzałki umieszczonej wewnątrz generatora pary, dostępnego zaledwie w kilku zmywarkach na rynku. Po zatrzymaniu się ramion myjących, wytworzona para wydostaje się przez boczne dysze do komory. Korzyści z suszenia parą są dwojakie. Po pierwsze: powoduje ono naturalne wyparzenie naczyń, a po drugie: pozwala uzyskać wysoki poziom nabłyszczenia, szczególnie naczyń szklanych i porcelanowych

Czynności wspomagające suszenie naczyń

Aby rezultaty suszenia były jeszcze bardziej widoczne i szybsze, producenci stosują kilka rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie automatycznego otwarcia drzwi zmywarki po zakończeniu cyklu zmywania. Wówczas statyczne suszenie jest wsparte łatwiejszym wydostawaniem się pary wodnej z komory. Jeśli zmywarka nie ma takiego rozwiązania, a zależy nam na czasie, warto otwierać zmywarkę samodzielnie. Uwolniona para z pewnością szybciej wysuszy naczynia. Proces ten należy wykonać w ostatniej, końcowej fazie suszenia. Innym ważnym elementem każdego suszenia jest stosowanie nabłyszczacza. Składniki nabłyszczacza powodują, że woda spływa po naczyniach zdecydowanie szybciej, bez pozostawiania smug i plam (dzięki zmniejszeniu tzw. napięcia powierzchniowego).

Aby suszenie było bezpieczne

Wspomniane powyżej otwarcie drzwi po cyklu zmywania w celu uwolnienia pary wodnej jest bardzo dobre dla sprawności suszenia, ale nie zawsze korzystne dla… mebli. Para uwolniona przez urządzenie z czasem może powodować niemałe szkody. Może zniekształcić mebel lub odkleić okleinę blatu. I na ten problem producenci znaleźli rozwiązanie. Przy zakupie zmywarki warto zapytać, czy producent oferuje metalową listwę, którą instaluje się tuż pod blatem na wysokości drzwi zmywarki. Zabezpiecza ona materiał blatu przed parą i jej negatywnymi właściwościami. Jeśli producent nie dołącza tego elementu do urządzenia, warto zakupić go samodzielnie.

Rada: W razie podejrzeń, że zmywarka nieefektywnie suszy naczynia, należy sprawdzić w instrukcji obsługi, co pisze na ten temat producent. Nie każdy cykl zmywania obejmuje fazę suszenia.

Warto także pamiętać także, że naczynia chropowate, z nierówną powierzchnią, zdecydowanie dłużej schną nawet przy zastosowaniu najlepszego systemu suszenia. Podobnie się rzecz z naczyniami nieprawidłowo ustawionymi, na których wierzchu gromadzi się woda.

2016-11-02
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket