Co można zmywać mechanicznie?

Co można

Nie wszystkie materiały, z których wykonano naczynia czy sztućce, nadają się do mycia w zmywarce. Z prostej przyczyny: wysoka temperatura oraz pulsacyjne rozprowadzanie wody pod ciśnieniem mogą je zniszczyć.

Umiejętne sortowanie naczyń to połowa sukcesu w przygotowaniu ich do zmywania. Druga połowa to wiedza, czy na przykład delikatne szkło może być myte mechanicznie czy nie i czy pod wpływem temperatury 60–70 °C nie pęknie. Nie należy mieć pretensji do producentów, że ulubiony kubek przecieka lub nie ma już ucha. Jak dowodzą badania, w 80 proc. nie jest to wina przedmiotu (choć tutaj nie jest często najlepiej), ale jego niewłaściwego mycia. W tym podrozdziale skupiliśmy się na tym, co można myć w zmywarce, a czego nam nie wolno lub się nie zaleca.

Jak przygotować naczynia do mycia w danym programie?

Jak przygotować naczynia

Jak wiadomo, nie każde naczynie można myć w zmywarce (przeczytaj też: „Co można myć w zmywarce?”). Przed włożeniem naczynia do zmywarki powinniśmy zapewnić urządzeniu prawidłowe warunki. Pierwszą zasadą jest oczyszczenie naczyń z większych zabrudzeń. Istnienie fi ltra nie wyklucza tej czynności. Filtr eliminuje brud z wody, ale warto wiedzieć, że większe zanieczyszczenia, takie jak pestki lub duże resztki jedzenia, które nie rozpuszcza się pod wpływem temperatury, mogą fi ltr zatkać. Zatkanie fi ltra może doprowadzić do awarii urządzenia i zaprzestania dalszego zmywania. Wówczas tak czy siak trzeba ten fi ltr oczyścić. Nie ma potrzeby jednak opłukiwania w wodzie wszystkich talerzy czy sztućców. Następnie należy prawidłowo i zgodnie z zaleceniami ułożyć wszystkie elementy kompletu. To nie tylko zapewni najlepszy rezultat mycia. Ma to wpływ także na blokowanie się ramion spryskujących. Jeśli jakikolwiek element naczyń wystaje poza dolną część kosza (np. uchwyt chochli czy kawałek kwadratowego talerza), ramię spryskujące blokuje się i nie będzie obracało. Cykl jednak rozpocznie się, detergent się zmarnuje, a naczynia jak były brudne, tak będą. Jeśli myjemy bardzo brudne naczynia, np. z zaschniętym przypaleniem w programie do garnków, warto mimo wszystko zamoczyć garnek przed włożeniem go do zmywarki, aby rezultat zmywania był lepszy.

Rada: Przed naciśnięciem przycisku „Start” dobrze jest wykonać obrót ramieniem spryskującym, by sprawdzić, czy żaden z elementów nie blokuje mechanizmu obrotowego.

Co można myć w zmywarce?

Co można

Mimo wielu opinii zmywarka należy do urządzeń bezpiecznych. Oczywiście, istnieje kilka obostrzeń (o czym zaraz), jednak mają one jedynie wpłynąć na jakość zmywania i bezpieczeństwo naczyń. Przyjęło się, że w zmywarce zmywamy większość elementów zastawy, czyli sztućce, naczynia szklane (kieliszki różnego rodzaju, karafki, szklanki do napojów, literatki, kubki) czy wszelkiego typu talerze. Można także myć zabawki wykonane z tworzywa, a nawet smoczki czy dziecięce butelki. Oczywiście, listę elementów, które można myć, zamkną fi ltry aluminiowe do zmywarek, a także blachy czy duże tace.

Czego nie można myć w zmywarce?

Czego nie można

Nie wszystkie naczynia można myć w maszynie. Z prostego powodu. Oddziaływanie intensywnego mycia wodą ogrzaną do wysokiej temperatury może zniszczyć myty element, a nawet cały materiał, z którego został wykonany. Nie ryzykujmy ulubionego talerza czy fi liżanki z pozłacanym uchwytem. Czytajmy instrukcje! Dobrą radą przed włożeniem elementu zastawy do zmywarki jest zapoznanie się z zaleceniami producenta naczynia. Na naczyniu z pewnością umieszczone zostały grafi czne symbole lub informacje o tym, czy naczynie jest odporne na wysokie temperatury lub czy można je myć w zmywarce. Warto jednak pamiętać także o pewnej zasadzie. Żadne naczynia, które zostały ozdobione lub udekorowane ręcznie malowanymi detalami, nie powinny być myte mechanicznie. Wysoka temperatura może rozpuścić farbę. Nie wolno wkładać do zmywarki także naczyń wykonanych z materiałów termoplastycznych, czyli wszystkich tych z elementami drewnianymi. Naczynia aluminiowe, np. sztućce, mogą „zmienić kolor” (staną się szare, bez połysku, matowe i trudne do doczyszczenia). Elementy takie jakie rondle czy patelnie aluminiowe powinno się myć ręcznie, także te z tefl onową powłoką, gdyż środki chemiczne mogłyby negatywnie wpłynąć na samą powłokę. Kryształowe naczynia, a także te ołowiane powinny być myte ręcznie. Oczywiście, wyjątek stanowią naczynia, na których producent wyraźnie zaznaczył, że można je myć mechanicznie. Srebrna zastawa narażona jest na osadzanie się ciemnego i bardzo trudnego do wyczyszczenia nalotu. Nie powinniśmy więc myć także np. srebrnych sztućców w zmywarce. Zastawa antyczna, szczególnie ta drogocenna, może pęknąć. Najbezpieczniej jest więc umyć ważne dla nas naczynia ręcznie, tym bardziej że detergenty, szczególnie w proszkach czy tabletkach, mogą stopniowo ścierać emalię czy wzory na naczyniach. Na naczyniach żeliwnych z czasem może pojawić się rdza – unikajmy mycia takich garnków w zmywarce! Oczywiście, należy pamiętać o wszystkich sztućcach czy naczyniach z drewnianymi rękojeściami. Wysoka temperatura i detergent mogą spowodować odklejenie, a nawet uszkodzenie drewnianego elementu.

2016-11-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket