Najważniejsze parametry techniczne pralek i pralkosuszarek

Najważniejsze

Wybierając jakikolwiek sprzęt AGD, należy zwracać uwagę na jego specyfikację techniczną. Przede wszystkim warto poznać ważniejsze parametry i opisujące je jednostki. Pozwoli to rzetelnie porównać poszczególne modele.

Zarówno pralki, jak i pralkosuszarki pracują w określonych parametrach, które definiują je jako urządzenia ekonomiczne, praktyczne bądź nieefektywne w swym działaniu. Takimi parametrami w wypadku pralek i pralkosuszarek są m.in. klasa suszenia, klasa efektywności prania oraz wirowania czy pobór wody i energii elektrycznej. Istotne mogą się tu okazać także moc przyłączeniowa, ładowność czy roczne zużycie wody i energii. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i racjonalne podejście do problemu. W wypadku alergii dodatkowe płukanie jest koniecznością – z drugiej strony nie wszyscy gromadzą na co dzień 10-kilogramowy wsad do prania.

Pralki i pralkosuszarki – na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać najlepszą pralkę spośród wielu modeli na rynku, należy rozsądnie przeanalizować wszystkie parametry i dokonać najwłaściwszego względem własnych potrzeb (a nie osiągów sprzętu) wyboru. Decyzję może ułatwić poznanie takich parametrów jak:

  • Ładowność – określa maksymalną wielkość wsadu prania lub suszenia, jaką deklaruje wytwórca. Często nazywana jest także pojemnością znamionową bębna lub maksymalnym załadunkiem prania. Podawana jest na etykiecie efektywności energetycznej i wyrażana w kilogramach. W pralkach i pralkosuszarkach ładowność waha się między 3 a nawet 13 kg.
  • Roczne zużycie wody – wyrażone jest w litrach i pozwala wskazać, ile wody zużyje pralka lub pralkosuszarka w normalnych cyklach prania. Sposób pomiaru rocznego zużycia wody określa Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) Nr 1061/2010 i jest to wartość uśredniona, która w praktyce może znacznie odbiegać od założeń (używanie innych programów, czasu, funkcji dodatkowych itp.).
  • Szybkość wirowania – wartość deklarowana przez wytwórcę jako maksymalna szybkość i skuteczność odsączania wody. Wyrażana jest w obrotach na minutę [obr./min]. Dzisiejsze pralki w większości wykorzystują średnio 1000–1500 obr./min, jednak na rynku dostępne są też takie, które wirują z prędkością 1600, a nawet 2000 obr./min. Parametr ważny dla dalszego suszenia ubrań – im większa prędkość obrotowa, tym mniejsza wilgotność odwirowanego wsadu.
  • Poziom emitowanego hałasu – parametr wskazuje na intensywność odczuwanego hałasu (szumu) wokół pralki i pralkosuszarki mierzonego w komorze ciszy. Wartość podawana jest na etykiecie energetycznej i wyrażana w decybelach według charakterystyki czułości ucha ludzkiego – dB(A). Faktyczna głośność w praktyce znacznie odbiega od pomiarów deklarowanych ze względu na różne uwarunkowania – więcej na ten temat w dziale „Emisja hałasu”.
  • Moc przyłączeniowa – parametr pozwala ocenić, czy aktualna instalacja domowa zdoła wytrzymać przyłączane obciążenie sumaryczne (np. razem pralki i suszarki przy włączeniu wszystkich funkcji). Decyduje pomiar watomierzem w czasie największego poboru mocy. Jednostkami mocy przyłączeniowej są waty [W] lub kilowaty [kW], jako moc czynna z iloczynu natężenia (A) i napięcia (V) energii elektrycznej.
  • Zużycie energii w trybie wyłączenia i czuwania – dane służące do obliczania rocznego ważonego zużycia energii elektrycznej, a zatem ustalania klasy efektywności energetycznej wg Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) Nr 1061/2010. Zużycie energii elektrycznej w czasie czuwania wyrażane jest w watach – [W]. Standardowe pralki pobierają ok. 0,15 W w trybie wyłączenia i ok. 0,4 W w trybie czuwania.
  • Roczne ważone zużycie energii elektrycznej – parametr służy do obliczania współczynnika efektywności energetycznej. Pozwala użytkownikowi ocenić, jak dużo energii pobiera urządzenie, czyli ile w przybliżeniu wydamy na pracę pralki lub pralkosuszarki. Jednostką zużycia energii są kilowatogodziny na rok – [kWh/rok].
  • Efektywność energetyczna – jest to bardzo ważny parametr dla ustalenia klasy efektywności energetycznej uwidacznianej na etykiecie (o której dokładniej piszemy w kolejnym rozdziale). Wartość ważonego rocznego zużycia energii przez dany typ pralki lub pralkosuszarki odniesionego do obliczonego standardowego zużycia energii podaje się w procentach [%]. Dzięki tej wartości producent plasuje model w danej klasie efektywności energetycznej, którą w wypadku pralek oznacza się od A+++ do D.
  • Klasa efektywności/skuteczności prania – oznacza stopień skuteczności usuwania plam i zabrudzeń przez pralkę i pralkosuszarkę. Dla użytkownika jest to informacja, jaki będzie efekt prania po wyciągnięciu odzieży z bębna. Producenci oznaczają skuteczność prania w skali od A do G. „A” w tym wypadku oznacza najbardziej skuteczny sposób prania, „G” z kolei – najmniej.
  • Klasa efektywności wirowania – to parametr, który określa stopień wydajności odwirowania wody w pralce. Tutaj także producenci posługują się skalą od A do G, gdzie A jest analogicznie najlepszym odwirowaniem prania i pozbyciem się wilgoci z ubrań, a G – najgorszym. Liczby wyrażane są w odniesieniu do skali procentowej.
  • Masa urządzenia – parametr ma znaczenie w transporcie ręcznym i mechanicznym, także podczas zestawiania urządzeń (np. w słupku). Jednostką masy pralki czy pralkosuszarki są kilogramy [kg]. Uśredniona masa pralki to 70–75 kg. W wypadku zestawiania urządzeń należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta.
  • Wymiary urządzenia – parametry fi zyczne pralki lub pralkosuszarki są szczególnie istotne przy planowaniu rozlokowania sprzętu AGD w domu lub jego montażu w zabudowie. Jednostką są milimetry lub centymetry. Ważną kwestią przy zabudowie jest odróżnienie wymiarów sprzętu od otworów montażowych.

Uwaga: w wypadku pralkosuszarek nie podaje się klasy efektywności suszenia. Parametr ten występuje obecnie tylko przy określaniu wydajności suszenia w suszarkach bębnowych.

2016-11-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket