Procesy prania i suszenia opierają się na zasadach mechaniki oraz prawach fizyki. Mogą być przy tym wsparte wieloma dodatkowymi technikami, np. wtłoczeniem do bębna pary wodnej, zraszaniem tkanin czy zastosowaniem specjalnych obiegów wody mieszających detergent.
Jak wspomnieliśmy we wcześniejszych rozdziałach, aby tkanina była skutecznie wyprana, muszą być odpowiednio dobrane cztery podstawowe czynniki: temperatura, czas, detergenty oraz mechanika prania. To właśnie kwartet tych determinantów daje idealne rezultaty, czego rezultatem są czyste tkaniny. Odpowiednio wzmocniony daje jeszcze lepsze wyniki.
Proces prania rozpoczyna zawsze użytkownik. To on dzięki programatorowi ustawia odpowiednie parametry, a więc program prania. Po wyborze odpowiedniej opcji programator wysyła sygnał do zaworu elektromagnetycznego, który się otwiera i wpuszcza wodę do urządzenia. To czynność bazowa, rozpoczynająca każdy proces prania. Kolejne etapy w zależności od marki i modelu mogą już się od siebie znacznie różnić. Przyjrzyjmy się więc najważniejszym technikom prania.
W pralkosuszarkach wyróżniamy przede wszystkim suszenie kondensacyjne, które polega na skropleniu się wody z suszonej odzieży do pojemnika, który należy regularnie opróżniać. Pralkosuszarka wówczas pobiera powietrze z pomieszczenia i ogrzewa je za pomocą grzałki. Następnie wdmuchuje gorące powietrze do bębna i w ten sposób suszy tkaniny. Na rynku dostępne są także zaawansowane pralkosuszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Urządzenie wtedy wykorzystuje do suszenia pompę ciepła, której działanie podobne jest do pracy chłodziarki, odbierającej ciepło z wnętrza ciepłych potraw i oddającej je na zewnątrz.
© 2025 InfoMarket