Panele sterowania

Panele

Do dziś panuje ogólne przekonanie, że pralki dzielimy na te ze sterowaniem mechanicznym oraz te ze sterowaniem elektronicznym. Otóż czasy te dawno minęły! Obecnie mamy do czynienia tylko i wyłącznie ze sterowaniem elektronicznym, a więc cyfrowym. Kwestia jedynie dotyczy tego, czy towarzyszą mu wskaźniki LED i pokrętła, czy mamy do czynienia z przyciskami i wyświetlaczem LCD.

Mechanicznych, a więc sekwencyjnych i stricte analogowych, programatorów i pokręteł dziś już się nie stosuje. Do wyboru mamy pokrętła, przyciski, wskaźniki oraz wyświetlacze – w tym także interaktywne, a więc te dotykowe, wszystkie na bazie programatora cyfrowego. Pozostaje jedynie pytanie: czy postawić na ergonomiczność pokręteł, czy czytelność wyświetlacza, na szybki wybór przyciskiem, czy intuicyjny wybór pokrętłem danej ikonki czy funkcji. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Dlatego też producenci proponują zarówno innowacyjne panele z elektronicznymi przyciskami, jak i intuicyjne sterowanie dotykowe z wyświetlaczem. Coraz modniejsze jest przy tym zarządzanie pralką na odległość, o czym piszemy w następnym rozdziale.

Panele obsługi

Obecne panele i sposoby sterowania pralek czy suszarek znacząco zmieniły styl i wygląd całego urządzenia. Bo choć dzisiejsze pralki i pralkosuszarki sterowane są za pomocą różnego typu paneli sterowania – wszystkie one są w pełni elektroniczne. Trzeba przy tym przyznać, że uproszczony typ sterowania z „mechanicznym” pokrętłem ma dziś wielu zwolenników i wiele zalet. Ale i zalety mają także niezwykle czytelne i funkcjonalne wyświetlacze cyfrowe.

  • Panele elektroniczne z pokrętłami – stały się bardzo powszechne z racji długiej trwałości, a także komfortu w obsłudze. Mimo iż różnią się wyglądem w wielu pralkach i pralkosuszarkach, łączy je jedno – wybór wszystkich niemal opcji i programów odbywa się za pomocą pokrętła. To dzięki niemu można wybrać konkretny program prania, regulować prędkość wirowania czy temperaturę. W dostępnych urządzeniach spotkać się można z programatorami skonstruowanymi na bazie jednego centralnego pokrętła i przycisków wyboru, gdzie to diody wskazują wybrany parametr, choć są także modele mieszane (pokrętło/ wyświetlacz). Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę, czy pokrętło jest dwukierunkowe, to znaczy, czy jest możliwość cofnięcia obrotu pokrętła, kiedy użytkownik przez przypadek wybrał nieprawidłowy parametr lub program (to zdecydowanie zwiększa komfort obsługi). Obok pojedynczego elementu sterującego panel może być złożony z kilku pokręteł (2–3 sztuki). Mogą one regulować każdy parametr z osobna, np. temperaturę prania lub suszenia czy prędkość wirowania. Obok ergonomicznych pokręteł stosuje się dodatkowe przyciski usprawniające pranie. Dlatego kiedy użytkownik wybrał określony program prania lub suszenia, może dodatkowo wybrać np. funkcję łatwego prasowania, skróconego czasu prania, blokady panelu sterowania czy opóźnienia czasu pracy.
  • Panel elektroniczny z wyświetlaczem – jest to dość nowoczesna grupa programatorów, które bazują raczej na wyświetlaczu aniżeli na wskaźnikach kontrolnych informujących użytkownika o danym wyborze. Obok pokrętła lub przycisków na panelu umiejscowiony jest wyświetlacz, Może być to wyświetlacz LED (uproszczone informacje) lub LCD (bardziej złożone informacje). Niezależnie od typu wyświetlacz może pokazywać informacje o rodzaju prania, pozostałym do końca cyklu czasie prania lub suszenia czy o opcjach dodatkowych, np. liczbie obrotów. Niewątpliwie, wyświetlacz jest atrakcyjnym dla konsumenta elementem nie tylko ze względu na wygląd całego urządzenia, ale także dlatego, że wyświetla sporą liczbę informacji o procesie prania czy suszenia, włącznie z oznaczeniami i symbolami funkcji. Choć, oczywiście, nie umniejsza to roli wskaźników diodowych.
  • Panele dotykowe z wyświetlaczem lekkodotykowym – to grupa najbardziej zaawansowanych techniczne paneli sterowania. Wybór funkcji, opcji czy programu ma tu miejsce za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków (oprócz przycisku włączenia pralki) zostaje zredukowana do minimum, ale za to umiejscowiony jest centralny wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje dodatkowe. Warto pamiętać, że niekiedy miesza się konwencje i rozwiązania i nie powinno dziwić, kiedy spotkamy pralkę z wyświetlaczem dotykowym, z paroma wskaźnikami diodowymi i na dodatek z pokrętłem sterowania.

Rodzaje dostępnych wyświetlaczy

Rodzaje

Skoro mowa o samych wyświetlaczach, to podkreślmy, że dziś mamy do czynienia z dwoma ich głównymi kategoriami:

  • wyświetlacze LED (ang. Light-Emitting Diode – dioda emitująca światło) – w urządzeniach pralniczych ten rodzaj wyświetlacza jest najmniej zawansowanym rodzajem, jednak bardzo praktycznym i najczęściej spotykanym. Informacje wyświetlane są najczęściej za pomocą połączonych diod tworzących cyfry lub litery. Wyświetlacze LED nie pobierają dużo energii elektrycznej;
  • wyświetlacz LCD (ang. Liquid Crystal Display – wyświetlacz ciekłokrystaliczny) – jest bardziej zaawansowanym wyświetlaczem. Może wyświetlać więcej niż tylko tekst także symbole lub obraz. Wyświetlacze LCD mogą podświetlać graficzne symbole oraz informacje tekstowe w kolorze czerwonym, żółtym, niebieskim, białym itd. Są również bardzo popularne w pralkach, oraz pralkosuszarkach. Oprócz prostych wyświetlaczy LCD stosowane są modele bardziej zaawansowane, które oprócz informacji tekstowych potrafią wyświetlać obraz kolorowy, w tym grafikę lub zdjęcia (np. LCD-TFT).

2016-11-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket