Przed pierwszym praniem czy suszeniem warto zerknąć na metkę odzieżową. Podobnie jak nie czytamy instrukcji obsługi, tak i nie zwracamy uwagi na oznaczenia na tkaninach. Dlatego mamy problemy ze zniszczonymi tkaninami. By ich uniknąć, warto sprawdzić, czy dany gatunek odzieży przeznaczony jest do czyszczenia i suszenia mechanicznego czy też nie.
Konsumenci żyją w biegu i tak też dbają o tkaniny. A przecież jakość włókna materiału, będzie o tyle lepsza, o ile o nią zadbamy. Prawidłowa pielęgnacja z kolei wiąże się z przestrzeganiem zasad, np. co do prania czy suszenia odzieży. Warto wiedzieć, że niektóre materiały nie mogą być prane w gorącej wodzie, ponieważ temperatura mogłaby materiał zniszczyć. Podobnie jest z procesem suszenia mechanicznego.
Zarówno pranie, jak i suszenie mechaniczne może (ale nie musi) wiązać się z uszkodzeniem tkaniny, zwłaszcza tej delikatnej. To właśnie dlatego producenci odzieży stosują oznaczenia, które są swoistą instrukcją czyszczenia czy suszenia odzieży. Wyróżniamy oznaczenia dotyczące prania w wodzie i prania chemicznego, prasowania, suszenia, a także wybielania oraz chlorowania. Zbiór graficznych oznaczeń pozwala dopasować idealne parametry prania bez ryzyka zniszczenia włókien tkanin.
Przede wszystkim skupiają się na maksymalnej temperaturze prania. Producenci odzieży mogą umieścić na ubraniu grafi czny symbol przypominający miskę lub łódkę z liczbą w środku. Owa liczba sugeruje maksymalną temperaturę wody. Zatem kiedy symbol oznacza pranie w temperaturze 30 °C, użytkownik powinien domyślić się, że jest to tkanina dosyć delikatna. Zwiększenie temperatury mogłoby uszkodzić ubranie. Przekreślony symbol miski z kolei ewidentnie wyklucza możliwość prania. Obok tej grupy producenci stosują także oznaczenia czyszczenia wodnego. Wówczas w koło wpisana jest litera „W”, określająca, czy czyszczenie wodne powinno odbyć się w sposób normalny, łagodny (podkreślenie jedną kreską), czy bardzo łagodny (dwie kreski).
Oznaczenia dotyczące suszenia – to grupa symboli, które określają, w jaki sposób można suszyć odzież (w urządzeniu bębnowym czy też w sposób tradycyjny – na sznurze albo w pozycji leżącej). Wiążą się z grafi cznym symbolem koła wpisanego w kwadrat z kropką, oznaczającego możliwość suszenia w suszarce bębnowej w niższych lub normalnych obrotach. Przekreślony kwadrat z kołem z kolei oznacza, że tkanina nienadaje się do suszenia mechanicznego, a czarne wypełnione koło oznacza, że niezalecane jest suszenie gorącym powietrzem. Na metce mogą znaleźć się inne symbole z tej grupy, np. pozioma kreska w kwadracie, oznaczająca możliwość suszenia w pozycji lezącej czy też trzy pionowe kreski w kwadracie – suszenie w pozycji wiszącej.
Ta grupa oznaczeń informuje użytkownika przede wszystkim o możliwości prasowania czy o maksymalnej temperaturze prasowania. Symbole oznaczeń przypominają żelazko, w którym odpowiednia liczba kropek odpowiada maksymalnej temperaturze żelazka.
Są grupą symboli, które określają, czy można używać środków zawierających chlor do danej tkaniny. Oznaczenie graficzne to trójkąt z symbolem pierwiastka chemicznego chloru „CL” w środku. Przekreślenie symbolu sugeruje, że nie powinno się używać tego typu środków na tkaninę. Trójkąt z kreskami w środku oznacza, że użytkownik może stosować wybielacz, ale tylko tlenowy – bez dodatku chloru.
To grupa symboli, które graficznie przypominają koło. Producent na metce informuje, że dany typ tkaniny można prać lub czyścić chemicznie. Przekreślone koło z kolei oznacza, że nie wolno tego robić. Jednak są także symbole profesjonalne, które są swoistą informacją dla pralni chemicznej, jakie detergenty można nanieść na tkaninę. Wówczas w kole mogą być wpisane litery „F”, „P” oraz „A”. Oznaczają one możliwość profesjonalnego prania w perchlorowanym etylenie czy węglowodorach. Proces prania może także uwzględniać wszelkie odplamiacze na bazie rozpuszczalnika.
© 2025 InfoMarket