Programy prania i suszenia

Programy

ProfesProfesjonalnie zaprojektowane urządzenia skonstruowane są tak, aby ułatwić codzienną pracę z nimi i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Producenci oddają konkretny program prania czy suszenia (w przypadku pralkosuszarek), optymalnie dostosowany do danej tkaniny czy materiału. Nie oznacza to, że użytkownik nie może wprowadzić własnego programu. Owszem. Może.

To jednak programy automatyczne zrewolucjonizowały rynek pralniczy. Stały się nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, nerwów, a także energii i proszku. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze algorytmy prania (ustawienia fabryczne) są idealnie dopasowane do rodzaju czy struktury włókna i jej zabrudzenia. Gdybyśmy jeszcze odpowiednio segregowali ubrania i sprawdzali metki na tkaninach, rezultaty prania czy suszenia zawsze byłyby perfekcyjne.

Składowe programu prania i suszenia

Wszyscy z nas używają programów przeznaczonych do danych materiałów, jednak mało kto zastanowił się tak naprawdę, jakie parametry prania czy suszenia regulują ten program tak, aby stworzyć optymalne dla tkaniny warunki.

W pralkach parametry reguluje się takie parametry jak:

  • prędkość obrotów bębna, tzw. wirowanie,
  • temperatura prania,
  • liczba płukań bielizny,
  • czas prania.

Z kolei w pralkosuszarkach takimi determinantami są:

  • temperatura suszenia,
  • czas suszenia,
  • liczba obrotów,
  • kierunek ruchu bębna (inaczej rewers).

Dostępne programy prania

Dostępne

Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane programy prania, które dostępne są w pralkach automatycznych. Przedstawiliśmy również uśrednioną temperaturę prania oraz prędkość wirowania. W zależności od producenta czy modelu nazwy programów i ich parametry mogą się różnić

  • Bawełna – standardowy program przeznaczony do tkanin trwałych, w tym z bawełny. Program ustawiony jest na energiczne ruchy bębna z wydłużonym cyklem prania. Polecany m.in. do prania prześcieradeł, pościeli, poszewek, a także trwałej bielizny, koszulek czy piżam. Temperatura prania jest utrzymana raczej na wysokim poziomie, jednak w zależności od producenta waha się w granicach 60 do 90 °C. Liczba obrotów bębna zazwyczaj jest maksymalna i średnio oscyluje na poziomie 1200– 1600 obr./min.
  • Syntetyki – program przeznaczony do prania odzieży syntetycznej lub mniej trwałej. Cykl prania jest zdecydowanie łagodniejszy i krótszy niż cykl „bawełniany”. Rekomendowany jest do prania koszulek albo odzieży bawełnianej z domieszką włókien sztucznych. Optymalna temperatura do prania syntetyków to 40–60 °C, liczba obrotów bębna to średnio 800– 1000 obr./min.
  • Wełna – ten program z kolei przeznaczony jest do prania odzieży wełnianej. Przed włożeniem wełny do pralki zaleca się sprawdzić oznaczenie na metce i dostosować temperaturę prania do wymagań producenta tkaniny, aby nie sfi lcować włókna. Optymalna temperatura to maksymalnie 30–40 °C lub pranie w zimnej wodzie. Liczba obrotów z kolei powinna być jak najmniejsza. Stosuje się średnio 600 obr./min.
  • Antyalergiczny lub dziecięcy – program rekomendowany do prania odzieży dziecięcej lub dla alergików. Producenci stosują w nim dłuższy czas nagrzewania oraz dodatkowe cykle płukania. W zależności od producenta oraz indywidualnych ustawień można wybrać temperaturę od 60 do 90 °C. Wirowanie powinno być zawsze jak najszybsze.
  • Pranie ręczne – ten program z kolei jest przeznaczony wszystkim do bardzo delikatnych tkanin lub takich, które na metce mają oznaczenie, że nie nadają się do prania mechanicznego. Pralka dzięki delikatnym obrotom nie niszczy ich, tylko delikatnie ociera o bęben. Do prania ręcznego zaleca się bardzo niską temperaturę – ok. 30 °C, a także małą liczbę obrotów bębna – maksymalnie 600 obr./min.
  • Pranie codzienne – tego programu można używać do szybkiego wyprania średnio zabrudzonej odzieży codziennej, np. bawełny, odzieży sportowej czy ubrań, które należy tylko odświeżyć. Pralka nagrzewa wodę do średnio 40–60 °C, jednak na rynku są także modele wykorzystujące maksymalną temperaturę pralki. Liczba obrotów to 800–1200 na minutę.
  • Ubrania ciemne – parametry tego programu są ustawione tak, aby nie zniszczyć intensywnych kolorów tkanin. Bęben nie oddziałuje na tkaninę tak mocno, temperatura również nie powinna być zbyt wysoka, aby odzież nie wyblakła. Stosuje się wobec tego temperaturę na poziomie 30–40 °C oraz wirowanie z prędkością średnio 800 obr./min. 
  • Pranie wstępne – to program prania, ale także funkcja, która stosowana jest do tkanin bardzo zabrudzonych, np. ręczników, skarpetek czy odzieży poplamionej. Pranie odbywa się w wysokiej temperaturze z dużą liczbą obrotów bębna. Pranie wstępne rekomenduje się także do prania odzieży białej.
  • Mix – producenci zalecają w tym programie pranie różnych rodzajów tkanin: zarówno bawełnianych, jak i syntetycznych, bez konieczności sortowania ich. Temperatura wobec tego jest średnio zaniżona, aby nie zniszczyć włókien syntetycznych, ale i doprać bawełnianą odzież. Stosuje się więc średnio 40–60 °C. Prędkość wirowania bębna waha się w zależności od producenta, przyjmuje się jednak ok. 800– 1200 obr./min.
  • Delikatne – program sugerowany do prania odzieży delikatnej, takiej jak jedwab, kaszmir czy satyna lub koronka. Parametry zarówno temperatury, jak i wirowania powinny być ustawione na najniższym poziomie.
  • Jeans – często porównywany z programem do odzieży ciemnej lub czarnej. Jednak materiał, jakim jest jeans, wymaga wyższej temperatury i większej liczby obrotów. W zależności od producenta stosuje się temperaturę od 40 °C do 60 °C. Liczba obrotów z kolei dostosowana jest także do rodzaju pralki: spotyka się więc programy do jeansu z wirowaniem średnio 800–1400 obr./min.
  • Odzież sportowa – nie wymaga wysokiej temperatury ani szybkiego wirowania. Optymalna temperatura odzieży lekkiej, wykonanej z materiałów wodoodpornych, mikrofi bry lub siatki, oscyluje na poziomie 40 °C. Liczba obrotów z kolei nie powinna przekraczać 800 obr./min.
  • Koszule – program ten z kolei wykorzystuje uśrednioną temperaturę 40–60 °C, aby skutecznie doprać plamy i odświeżyć materiał, ale i aby zachować kształt koszuli, włącznie z delikatnymi kołnierzami. Stosuje się więc dodatkowo funkcję łatwego pasowania lub mniej zagnieceń. Co za tym idzie, prędkość wirowania jest dosyć mała. 
  • Obuwie sportowe – program przeznaczony do prania obuwia. Jednak aby zachować pierwotny kształt buta bez deformacji materiału, parametry ustawione są na minimalnym poziomie. Temperatura powinna być dosyć niska, by nie rozpuścić kleju, a wirowanie powinno mieć małą liczbę obrotów, by nie obić obuwia o ścianki bębna

Uwaga! Zaprezentowane w artykule nazwy i opisy programów są jedynie przykładowe i nie wyczerpują złożoności tematu. Z programami każdej pralki czy pralkosuszarki należy się bardzo dokładnie zapoznać.

Programy suszenia w pralkosuszarkach

Programy suszenia

Programy suszenia są także dostosowane do rodzaju i struktury włókna odzieży. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur suszenia. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiedni program, a suszarka automatycznie dobierze wszelkie parametry. Warto w tym miejscu dodać, że wielu producentów daje możliwość wyboru stopnia wilgotności (inaczej stopnia wysuszenia) danego programu.

  • Bawełna – w tym programie można suszyć odporne na uszkodzenia i wysoką temperaturę bawełnianie tkaniny, np. prześcieradła, poszewki, ręczniki, a także trwałe bluzki czy spodnie. Przybliżona ilość pozostałej wilgoci w tkaninach to ok. 60 proc.
  • Syntetyki – program rekomendowany do włókien sztucznych z naszytymi ozdobami lub nadrukowanymi aplikacjami. Wymaga odpowiedniej temperatury i ostrożności.
  • Delikatne – program przeznaczony do suszenia jedwabiu, satyny, lnu, kaszmiru. Często producenci dołączają specjalny kosz, który podczas suszenia nie obraca się. Dzięki temu tkaniny są optymalnie suszone bez narażenia ich na uszkodzenie. Zwykle suszenie odbywa się w niższych temperaturach, jednak nieco dłużej niż zwykle.
  • Koszule – jak sama nazwa wskazuje, program jest rekomendowany do koszul i bluzek koszulowych z kołnierzykiem (np. koszulek polo). Zaprogramowany przede wszystkim z dostępnymi funkcjami łatwego prasowania, najczęściej z wolnymi obrotami bębna.
  • Mix – program przeznaczony do suszenia różnego rodzaju tkanin, zarówno bawełnianych, jak i syntetycznych (należy dokładnie zapoznać się z jego opisem i parametrami)
  • Puch – przeznaczony do suszenia rzeczy wypełnionych puchem, np.: małych kołder, poduszek czy kurtek zimowyche. Suszarka w trakcie pracy robi przerwy w suszeniu, aby puch nie stracił swojej objętości.
  • Jeans – program suszy przede wszystkim sztywne i grube tkaniny. Suszenie odbywa się w wyższych temperaturach z większą liczbą obrotów.
  • Wełna – program przeznaczony do suszenia odzieży wełnianej. Najlepiej używać do tego celu specjalnego kosza montowanego w bębnie. Podczas pracy kosz nie obraca się i nie obija tym samym ubrań o ściany bębna. Wełna wówczas jest miękka i puszysta. Jednak ostatnio zauważyć można modele, w których wełnę można suszyć nawet bez kosza. Duża liczba obrotów rozkłada wełnę na ścianach bębna, a obroty rewersowe nie pozwalają jej zbić się i rozciągnąć.
  • Odzież sportowa – program przeznaczony jest do suszenia lekkiej i cienkiej odzieży, często materiałów wodoodpornych, laminatowych, m.in. wykonanych z mikrofi bry, poliestru, wiatroszczelnej membrany lub siatki.
  • Antyalergiczny – idealny program do suszenia odzieży dziecięcej lub osób ze skłonnościami alergicznymi. Suszenie odbywa się w wysokich temperaturach z dużą liczbą obrotów bębna.
  • Ręczniki – program do suszenia tkanin ciężkich i twardych, idealny dla ręczników lub tkanin typu frotte. Wysoka temperatura suszenia na zmianę z zimnym powietrzem powoduje, że rzeczy są sprężyste, a jednocześnie puszyste i miękkie.
  • Koce – producenci w takim programie zalecają suszenie zazwyczaj jednego lub dwóch mniejszych koców. Można również suszyć w nim poduszki lub kołdry z pierzem, puchem lub włóknami syntetycznymi.
  • Outdoor – polecany do suszenia odzieży wierzchniej, z powłoką membranową lub tkanin wodoodpornych.

Programy parowe

W zaawansowanych modelach zarówno pralek czy pralkosuszarek stosuje się programy parowe. Dzięki nim odzież staje się miękka, przyjemna w dotyku, ale również zneutralizowana pod względem nieprzyjemnych zapachów. W pralkach i pralkosuszarkach, programy parowe usprawniają proces prania. Para wodna dodatkowo omiata praną odzież, tworząc tzw. efekt 3D. W tych urządzeniach dodatkowo stosuje się funkcje parowe, aby odświeżyć tkaniny. Ponadto para wodna zabija niebezpieczne bakterie, neutralizuje zapachy i sprawia, że tkanina rozprostowuje się, przez co ubrania nie są bardzo pogniecione. Programy parowe nie są jednak zastosowaniem powszechnym, dlatego tych funkcji należy szukać w urządzeniach premium lub z wyższej półki.

2016-11-06
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket