ProfesProfesjonalnie zaprojektowane urządzenia skonstruowane są tak, aby ułatwić codzienną pracę z nimi i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Producenci oddają konkretny program prania czy suszenia (w przypadku pralkosuszarek), optymalnie dostosowany do danej tkaniny czy materiału. Nie oznacza to, że użytkownik nie może wprowadzić własnego programu. Owszem. Może.
To jednak programy automatyczne zrewolucjonizowały rynek pralniczy. Stały się nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, nerwów, a także energii i proszku. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze algorytmy prania (ustawienia fabryczne) są idealnie dopasowane do rodzaju czy struktury włókna i jej zabrudzenia. Gdybyśmy jeszcze odpowiednio segregowali ubrania i sprawdzali metki na tkaninach, rezultaty prania czy suszenia zawsze byłyby perfekcyjne.
Wszyscy z nas używają programów przeznaczonych do danych materiałów, jednak mało kto zastanowił się tak naprawdę, jakie parametry prania czy suszenia regulują ten program tak, aby stworzyć optymalne dla tkaniny warunki.
W pralkach parametry reguluje się takie parametry jak:
Z kolei w pralkosuszarkach takimi determinantami są:
Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane programy prania, które dostępne są w pralkach automatycznych. Przedstawiliśmy również uśrednioną temperaturę prania oraz prędkość wirowania. W zależności od producenta czy modelu nazwy programów i ich parametry mogą się różnić
Uwaga! Zaprezentowane w artykule nazwy i opisy programów są jedynie przykładowe i nie wyczerpują złożoności tematu. Z programami każdej pralki czy pralkosuszarki należy się bardzo dokładnie zapoznać.
Programy suszenia są także dostosowane do rodzaju i struktury włókna odzieży. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur suszenia. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiedni program, a suszarka automatycznie dobierze wszelkie parametry. Warto w tym miejscu dodać, że wielu producentów daje możliwość wyboru stopnia wilgotności (inaczej stopnia wysuszenia) danego programu.
W zaawansowanych modelach zarówno pralek czy pralkosuszarek stosuje się programy parowe. Dzięki nim odzież staje się miękka, przyjemna w dotyku, ale również zneutralizowana pod względem nieprzyjemnych zapachów. W pralkach i pralkosuszarkach, programy parowe usprawniają proces prania. Para wodna dodatkowo omiata praną odzież, tworząc tzw. efekt 3D. W tych urządzeniach dodatkowo stosuje się funkcje parowe, aby odświeżyć tkaniny. Ponadto para wodna zabija niebezpieczne bakterie, neutralizuje zapachy i sprawia, że tkanina rozprostowuje się, przez co ubrania nie są bardzo pogniecione. Programy parowe nie są jednak zastosowaniem powszechnym, dlatego tych funkcji należy szukać w urządzeniach premium lub z wyższej półki.
© 2024 InfoMarket