Czyszczenie i konserwacja pralek i pralkosuszarek

Czyszczenie i konserwacja

Aby pralka czy pralkosuszarka służyła nam przez długi czas, a tkaniny były czyste i pachnące, należy przestrzegać kilku prostych, ale ważnych zasad. Nadrzędna z nich jest ta, że tylko stałe i dokładne czyszczenie oraz konserwacja mogą zapewnić komfort i długowieczność urządzeń.

Nie jest niczym odkrywczym, że czystość pralki czy pralkosuszarki wpływa nie tylko na prawidłową eksploatację, ale higienę, trwałość oraz zapach pranych i suszonych tkanin. Swego rodzaju testem, który przechodzi niemal każdy niestosujący się do powyższych zasad użytkownik pralki czy suszarki – i do tego w dość krótkim czasie – jest test… zapachów. A tak prosto i łatwo można sobie tego zaoszczędzić.

Prawidłowe czyszczenie pralki i pralkosuszarki

Zazwyczaj czynność tę należy rozpocząć od czyszczenia filtra. Ta z pozoru banalna czynność jest, oczywiście, niemal zawsze pomijana. W rezultacie w filtrze gnije cała plejada różnego typu rzeczy, których ze względów estetycznych nie nazwiemy po imieniu. Czyszczenie filtra w pralce to czynność tak istotna jak sprawdzanie oleju w samochodzie. Pamiętajmy o tym. Kolejnym ważnym punktem jest umycie pojemnika na detergenty (niezmiernie ważne!), o ile pralka wyposażona jest w standardowy dozownik do proszku, płynu do prania i płukania. Po wyjęciu szufl ady zaschnięty proszek należy usunąć pod bieżą wodą lub ręcznie (jeśli to konieczne). W innych systemach dozowania należy zapoznać się z instrukcją obsługi i sposobem mycia/mocowania. Kolejnym ważnym elementem jest uszczelka drzwi bębna. Tam gromadzi się zwykle najwięcej bakterii i zanieczyszczeń, i to właśnie z kołnierza uszczelki pralki najbardziej uwalnia się nieprzyjemny zapach (choć nie tylko). Należy więc myć go często, a po samym czyszczeniu i praniu warto otworzyć drzwi pralki lub pralkosuszarki i przewietrzyć urządzenie. Stosuje się do tego albo mokrą ściereczkę, a w razie większych zabrudzeń – ściereczkę namoczoną detergentem. W obu wypadkach warto powierzchnie wytrzeć do sucha (ścierką z irchy – nigdy papierem!).

Rada: Uszczelka, zarówno w pralce, jak i suszarce, jest podatna na zniszczenia pod wpływem agresywnych środków chemicznych. Należy minimalizować użycie silnych detergentów, ponieważ może to nieodwracalnie zniszczyć gumową strukturę uszczelki, powodując np. jej pęknięcia.

Warto także umyć samą obudowę urządzenia, szczególnie jej frontową część, gdzie nawet po jednorazowym użytkowaniu pojawiają się zacieki od wody lub płynnego detergentu. Za pomocą miękkiej i lekko nawilżonej ściereczki warto przetrzeć obudowę, skupiając się także na panelu sterowania. Tam widoczne mogą być odciski palców (należy uważać na elektronikę, do której może dostać się woda). Oprócz tego ważny jest sam bęben urządzenia i wnętrze, wraz z rurami.

Dla czystości i świeżości bębna urządzenia

Dla czystości i świeżości

Producenci środków do czyszczenia proponują środki odświeżające i odkamieniające wnętrze pralki. Zwykle włącza się dla nich krótki program prania, a środek bądź odkamieniacz rozpuszcza się, czyszcząc bęben i wnętrze. Radzimy, aby po każdorazowym czyszczeniu, ale także praniu nie zamykać od razu drzwi wsadowych (to pozwoli lepiej wysuszyć bęben). Okresowo należy także dobrze przepłukać wąż spustowy i obejrzeć sam odpływ. Bardzo często nieprzyjemny zapach pojawia się właśnie w rurze odpływowej pralki lub kanalizacyjnej. Gniją tam resztki nieodprowadzonych z wodą zanieczyszczeń. Dla świeżości wnętrza można kupić także środek, zazwyczaj w formie tabletki, do neutralizowania przykrego zapachu. Innowacją w tej kwestii jest wprowadzenie na rynek saszetek pochłaniających wilgoć i nieprzyjemne zapachy z wnętrza urządzenia. Takie rozwiązanie proponuje np. producent K&M. Saszetka waterOff wykonana została z materiału przepuszczalnego wilgoć zawiera w sobie silikażel (żel krzemionkowy). Właściwości produktu pozwalają na pochłanianie wilgoci znajdującej się w pralce, ale także na neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów z urządzenia. Wystarczy włożyć saszetkę do pustego bębna pralki i zostawić na ok. 12–36 godz (albo do następnego cyklu prania). Nie można jej prać z ubraniami. Produkt pochłania ok. 100 gramów wody i nadaje się do wielokrotnego użycia. Przed ponownym użyciem saszetkę należy wysuszyć za pomocą kuchenki mikrofalowej bądź piekarnika.

2016-11-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket