Prawidłowa eksploatacja urządzenia zależy od nas samych, a także od… systemów zabezpieczających urządzenie przed różnymi niepożądanymi czynnikami. Nie tylko uchronią one mieszkanie przed niepożądanym wyciekiem wody, ale i zabezpieczą samo urządzenie przed poważniejszą usterką.
Coraz mniej mówi się dziś o problemach związanych z wyciekami wody i zalaniami mieszkań przez pralkę. Dzieje się tak dlatego, że niemal wszyscy producenci wyposażyli swoje pralki w elementy zabezpieczające przed wypływem wody w sytuacji awaryjnej. Najlepsi z nich zapewniają nawet dożywotnią gwarancję działania takich zabezpieczeń, a w razie zalania pokryją koszty remontu zarówno mieszkania użytkownika, jak i lokalu sąsiada.
Producenci stosują kilka systemów ochrony przez zalaniem. Pierwszym z nich jest tzw. waterblock, a więc zabezpieczenie na wężu odcinające wodę w razie awarii. W praktyce wąż dopływowy skonstruowany jest podwójnie. Wewnętrznym wężem dopływa woda do pralki, ale jeśli z różnych przyczyn dojdzie do awarii węża, np. pęknie pod wpływem ciśnienia lub zagięcia, woda zaczyna przedostawać się do węża zewnętrznego. Ten z kolei podłączony jest do systemu zapadkowego i w razie awarii ciśnienie wody zwalnia element zaworu, a sprężyna zamyka dopływ wody. Podobnie działają węże z elektrozaworem, tyle że tu dopływ wody zamykany jest elektrycznie. Innym zabezpieczeniem przed zalaniem jest zastosowanie czujnika umieszczonego w najniższym punkcie pralki (tzw. waterproof). Zasada działania jest bardzo prosta. Na dnie pralki umieszczona jest mała kostka, wyglądająca jak gąbka. Specjalny materiał w kontakcie z wodą (nawet kilkoma kroplami) zaczyna się rozszerzać. Kiedy rozszerzy się do odpowiedniego poziomu, styki systemu uwalniają się, powodując zamknięcie dopływu wody do pralki. Warto wiedzieć, że w modelach wyższej klasy system ten wpierany jest często automatycznym wypompowaniem wody. Popularną technika jest także montaż hydrostatu, mierzącego poziom wody w urządzeniu. Jeśli wody będzie za dużo, pralka automatycznie uruchamia pompę pozbywającą się nadmiaru wody. Przykładami wyżej wymienionych systemów są m.in. AquaControl marki Electrolux, AquaStop marki Gorenje czy Bosch, a także Waterproff System marki Miele.
Dzisiejsze zabezpieczenia nie ograniczają się tylko do prawidłowego działania sprzętu. Coraz częściej pralki oraz pralkosuszarki wyposaża się w tzw. zabezpieczenia przed dziećmi, które blokują panele sterowania przed niepożądanymi zmianami parametrów pracy. Panel sterowania wraz z wszelkimi innymi funkcjami zostaje zablokowany, bez możliwości regulacji ich. Rozwiązanie to, inaczej nazywane zabezpieczeniem rodzicielskim, może być aktywowane kombinacją przycisków albo przytrzymaniem jednego z nich (symbolem grafi cznym takiego zabezpieczenia jest klucz). Inną formą zabezpieczenia jest wpisanie kodu PIN. Na wyświetlaczu urządzenia należy wprowadzić kilkucyfrowy kod, który automatycznie blokuje możliwość zmiany jakichkolwiek opcji. Dopiero wpisanie prawidłowego kodu umożliwi zmianę parametrów. Ponieważ pomysłowość naszych pociech nie zna granic, jednym z ważniejszych zabezpieczeń w urządzeniach jest magnetyczna blokada drzwi. Może ona przybrać różne formy: elektroniczną i mechaniczną – tak w trakcie pracy urządzenia, jak i kiedy nie jest używana.
Ważnym zabezpieczeniem dla użytkownika w obszarze dozowania i ekonomii środków piorących jest zastosowanie popularnego systemu kulowego (tzw. aquaball). Eliminuje on wydostawanie się detergentu do kanalizacji. Należy wiedzieć, że po wypłukaniu detergentów z szufl ady mieszanina wody oraz środka piorącego osiada na dnie bębna. Po wypompowaniu wody dochodzi do sytuacji, że nie do końca wykorzystany detergent trafi a w nadmiarze także do odpływu kanalizacyjnego. Aby temu zapobiec, producenci stosują kulowy zawór, który wygląda jak swoista piłeczka. Zastosowana w odpływie zmniejsza powierzchnie odpływową i blokuje wypompowywanie detergentu. To sprawia, że jakość prania jest lepsza, a użytkownik nie musi martwić się o to, że detergent nie zostanie wykorzystany w całości. Inną metodą jest zastosowanie systemu mieszania detergentu jeszcze przed wstępnym wprowadzeniem go do bębna. Po kilku minutach, kiedy detergent został całkowicie wymieszany, mieszanina zostaje wpompowana do bębna.
Producenci stosują także kilka innych zabezpieczeń, które przy długim użytkowaniu rzeczywiście mogą być bardzo praktyczne. Jednym z nich są ultrazimne drzwi pralki. Podczas prania szklane okno nagrzewa się. Rodziny z dziećmi powinny szczególnie zwracać uwagę, aby pociecha nie dotykała okna, ponieważ mogłoby to spowodować lekkie oparzenie. Stosowane są dzisiaj grubsze przeszklenia okna, które minimalizują temperaturę na froncie urządzenia. Innym szczególnie praktycznym zabezpieczeniem jest elektromagnetyczna blokada drzwi. Stosuje się ją ze wspomnianych wcześniej względów bezpieczeństwa, ale i po to, aby w pośpiechu czy przez zapomnienie użytkownik nie otworzył ich w trakcie pracy pralki.
© 2025 InfoMarket