Dobra kawa jest pojęciem względnym, bo każdy ma inny gust i co innego mu smakuje. Są jednak pewne elementy, które wpływają na jakość naparu, bądź mają na niego niezaprzeczalny wpływ.
Najważniejsze z nich to samo ziarno kawowe, woda oraz sposób parzenia. Aby przyrządzić dobrą jakościowo kawę musimy sięgnąć po dobry jej gatunek. Samo ziarno powinno być wysokiej jakości, odpowiednio przygotowane. Dobra kawa musi kosztować, nigdy 25 zł za kilogram. Trzeba wybrać. Albo jakość, albo ilość. Niezmiernie ważna jest także sama woda – w tym jej smak i zapach. Spełniając te dwa warunki, trzeba pamiętać także o trzecim. Dobry ekspres to podstawa. Cóż nam, bowiem po znakomitej kawie i dobrej, smacznej wodzie, jak przygotujemy napar w prymitywny, a w dodatku „arogancki” sposób.
Spośród dwóch liczących się w handlu gatunków – arabika jest łagodna w smaku i taki też daje napar, robusta natomiast jest ostrzejsza, zaparzona z niej kawa ma więcej goryczki i kwaskowatości. Na smak, aromat oraz moc kolosalny wpływ ma także sam proces palenia. A pali się kawę na cztery zasadnicze sposoby i każdy z nich ma wpływ na aromat. Palenie może być:
Bardzo istotny, w przypadku kawy ziarnistej jest stopień jej zmielenia. Za grubo zmielona sprawi, że napar z ekspresu ciśnieniowego popłynie szybko i dużym strumieniem, a to znaczy, że będzie lura. Zbyt miałka objawi się natomiast cienki strumykiem. Ogólnie przyjmuje się, że drobno mielona nadaje się do ekspresów ciśnieniowych oraz przelewowych z fi ltrami stożkowymi, przy fi ltrach z płaskim dnem, lepiej używać zmielonej średnio. Oczywiście optymalny stopień zmielenia zależy od sposobu przyrządzania i musi do niego pasować.
Od niej zależy bardzo dużo, gdy chodzi o jakość naparu, w końcu stanowi jeden z dwóch głównych jego składników. Jeśli w domu jest filtr wody, przy doprowadzeniu, w baterii albo pod zlewem, to już połowa sukcesu. Często w filtry wyposażane są same ekspresy, ale warto pamiętać, że należy je regularnie wymieniać, gdyż po pewnym czasie (informacje o tym można znaleźć w instrukcji obsługi) filtr przestaje spełniać swoją funkcję. Do niektórych modeli ekspresów dołączane są specjalne papierki, pozwalające sprawdzić stan wody w okolicy, w której będzie użytkowany ekspres. Bo woda, z której parzy się kawę nie powinna być ani za miękka, ani też za twarda. Pierwsza nada naparowi goryczki, co nie każdy lubi. Druga, czyli zbyt twarda może nawet pozbawić kawę jej kwaskowatego posmaku. Jeśli komuś się wydaje, że woda mineralna będzie, zatem najlepsza, jest w błędzie. Otóż nie powinna ona być mineralizowana, zwłaszcza wysoko, bo zawarte w niej m.in. wapń oraz magnez ograniczą w znacznym stopniu smak i aromat ziaren. Jednakże przegotowana, również się do parzenia nie nadaje. Według informacji Deutscher Kaffeeverband (Niemieckie Stowarzyszenie Importerów Kawy) idealna woda powinna mieć następujące parametry:
To trzeci najważniejszy determinant. Jak wiadomo kawę można przyrządzać na wiele sposobów od zalewania zmielonych ziaren w dzbanku gorącą wodą, przez urządzenia stawiane na kuchniach, po ekspresy przelewowe do ciśnieniowych. Przyjęło się też przekonanie, że w przelewowych przyrządza się raczej lekką kawę śniadaniową, a ta stawiająca na nogi, czyli espresso najlepsza jest z wysokociśnieniowych. Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji kawoszy. Także producenci urządzeń mogą powiedzieć, że ich urządzenia przelewowe mają regulację smaku naparu, jak i ci od ciśnieniowych twierdzący, że wiele nawet białych kaw robi się na bazie espresso, dodając, np. spienionego mleka. I jedni, i drudzy będą mieli rację. Przy czym my zalecamy stosowanie modeli zaawansowanych technicznie, z wyższej półki i najlepiej w pełni automatycznych. Zapewniają one – lub mówiąc inaczej – najbardziej zbliżają nas do ideału przygotowania dobrej, smacznej kawy. Jeśli ktoś opanował znakomitą umiejętność przygotowania kawy w ekspresie dźwigniowym – także przygotuje świetny napar. Jednym słowem, przygotowanie kawy i wybór ekspresu to piękna, ciekawa i długa droga. Ale nigdy się niedłużąca.
© 2025 InfoMarket