Ustawienie, podłączenie, montaż

Ustawienie,

Wbrew pozorom to ważna kwestia, zwłaszcza gdy w grę wchodzą urządzenia do zabudowy. Nie tylko wymagają one fachowego montażu, ale także część z nich podłączenia do instalacji wodnej.

Samo podłączenie do sieci wodociągowej to niezwykle wygodna opcja. Zwalnia ona użytkownika z obowiązku ciągłego dolewania wody. Średnio, wodę należy uzupełniać po 30–50 filiżankach kawy (w zależności od modelu). Co ciekawe, wyspecjalizowani producenci, jak np. JURA, mają w swojej ofercie gotowy zestaw, który umożliwia podłączenie do wody także modeli wolnostojących. W przypadku, gdy mamy twardą wodę, warto wyposażyć zawór w specjalistyczny aparat do jej zmiękczania. Dzięki temu ekspres będzie bezpieczniejszy i nie będzie trzeba zbyt często przeprowadzać czasochłonnego odkamieniania.

Ekspresy przelewowe – wskazówki

To wydawałoby się modele najprostsze, więc w tym przypadku wystarczy postawić ekspres, włączyć go do sieci i po problemie. A jednak, jeśli kuchnia urządzona jest według przemyślanego stylu i z uwzględnieniem ergonomii, tego tupu urządzenie należy ustawić tak, by możliwe łatwo się z niego korzystało. Nie powinien, zatem stać zbyt daleko od źródła wody – dzbanek trzeba napełniać wodą systematycznie, ani od źródła zasilania, czyli przyłącza (listwy), zwłaszcza gdy kawę tzw. fi ltrowaną pije się podczas każdego śniadania. Inna istotna kwestia, to bliskość kuchni. Ekspresy przelewowe często mają obudowy z tworzyw sztucznych (choć bywają też stalowe). Wprawdzie odporne są one na wysokie temperatury, jednak na pewno nie będą im służyły promienie słoneczne, ciepło grzejnika czy piekarnika. W tym przypadku warto też wziąć pod uwagę design. Jeśli ekspres wyróżnia się kolorem spośród innych urządzeń kuchennych, nie należy go „chować”, ale właśnie eksponować.

Ciśnieniowe, wolnostojące

Większość firmy twierdzi, że ich modele można postawić wszędzie, ponieważ są tak ładne i z każdej strony wyglądają pięknie. Mimo to, ich usytuowanie i montaż powinien kojarzyć się nie tylko z ergonomią i designem, ale i pragmatyzmem. Przede wszystkim, modele wolnostojące muszą być wypoziomowane i stać na stabilnym i suchym podłożu. W ich bliskości nie może znaleźć się przedłużacz i inne elementy, które mogą być zalane. Same ekspresy są szczelne, ale zdarza się podczas dolewania wody czy czyszczenia, że znaczna część płynów rozleje się wokół. Projektując kuchnie i/lub wybierając miejsce dla ekspresu nie wolno popełnić błahego, ale nagminnego i uciążliwego błędu, jakim jest ustawienie ekspresu w ciasnej niszy, czy obok np. kuchenki mikrofalowej lub ściany. W praktyce niemożliwe staje się wtedy dosypanie kawy, otwarcie drzwiczek i wyjęcie pojemnika z fusami. Ekspresy wolnostojące nie powinny stać także w miejscu narażonym na bezpośrednie nasłonecznienie czy w pobliżu źródła ciepła.

Ustawienie,

Ciśnieniowe do zabudowy

Montaż takiego urządzenia to jedno z najtrudniejszych i najważniejszych wyzwań. Jeśli chcemy, aby ekspres był zamontowany razem z innymi urządzeniami kuchennymi (np. piekarnikiem, kuchenką mikrofalową czy urządzeniem do gotowania na parze) warto zapoznać się z możliwościami zabudowy pod kątem zestawienia kilku urządzeń (mogą one być ustawione jedno obok drugiego, w słupku, a nawet w kształcie litery „T”). Z drugiej jednak strony możliwy jest montaż urządzenia bez sąsiedztwa, np. na ścianie w biurze, w przestrzennym salonie, restauracji czy na korytarzu ekskluzywnego centrum medycznego. Przed rozpoczęciem prac, należy przede wszystkim zagwarantować ekspresowi dobrej jakości meble, które wytrzymują wysoką temperaturę (min. 65–85 °C), a także są odporne na ciężar kilkudziesięciu kilogramów. Dodatkowo trzeba pamiętać, że instalacja urządzenia obok np. chłodziarko-zamrażarki może sprawić, że ekspres nie będzie działał wydajnie (ciepło wytworzone przez urządzenie chłodzące może niekorzystnie wpływać na jego pracę). Podczas samego montażu należy wziąć pod uwagę również optymalny przepływ powietrza między urządzeniem a meblem. Pomiędzy ścianą a obudową ekspresu powinien być zachowany odstęp wynoszący min. 2 cm. Zależnie od modelu na początku zaleca się wyciąć odpowiedni otwór i zamontować prowadnice do wysuwania modelu w celu dosypywania ziaren (konstrukcja zależy od typu modelu i producenta). Zabudowę ekspresu należy zlecić wykwalifi kowanym monterom lub studiom do zabudowy.

2016-11-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket