Ważne parametry płyt grzewczych

Ważne parametry

Parametry techniczno-użytkowe określają specyfi kę urządzeń i to dzięki nim w szczegółowy sposób porównujemy możliwości urządzeń i wybieramy najlepszy dla nas wariant.

O bejmują przy tym zarówno kluczowe aspekty związane z przyłączem gazowym czy elektrycznym, jak i wiele atrybutów funkcjonalnych, jak choćby liczba pól grzewczych na płycie. Z tymi najważniejszymi warto więc szczególnie się zapoznać.

Płyty gazowe, elektryczne i mieszane

Płyty grzewcze, podobnie jak strefy w kuchniach wolnostojących dzielimy na gazowe, gazowo-elektryczne oraz elektryczne. Inne ważne parametry to:

  • Rodzaj zasilania – płyty grzewcze mogą być podłączone do trzech rodzajów zasilania: gazowego, elektrycznego bądź gazowo-elektrycznego. Płyty ceramiczne i indukcyjne, a także małe płyty modułowe (np. teppan yaki, frytkownica, waga) przystosowane są do prądu zmiennego 230 lub 400 V. Płyty gazowe z kolei należy przyłączyć do gotowej instalacji w budynku lub do przenośnej butli z propan-butanem. Płyty kombinowane (gazowo-elektryczne) lub gazowe z elektroniką mają zasilanie gazowo-elektryczne.
  • Wymiary – równie ważnym parametrem przy wyborze płyty grzewczej jest jej rozmiar. Standardowe płyty osiągają ok. 60 cm szerokości i głębokości. Modele szersze, które często wyposażone są w pola typu fl exi bridge (łączenie dwóch pól w jedno), mogą osiągnąć szerokość nawet 75 lub 90 cm. Ich głębokość również może się zmieniać. Zazwyczaj płyty szerokie mają mniejszą głębokość, na poziomie 50–60 cm (jednak nie jest to regułą). Modele typu domino mają szerokość ok. 30 lub 40 cm. Ich rozmiar pozwala na zamontowanie ich nawet w najmniejszych kuchniach.
  • Moc stref grzejnych – moc stref określa, jaką mocą muszą pracować pola grzewcze lub palniki, by przekazać optymalne ciepło garnkom. Pole elektryczne o małej średnicy pracuje średnio z mocą rzędu 1–1,2 kW, nieco większe mogą pobierać jej nawet dwa razy więcej – ok. 2 kW. Palniki gazowe z kolei mają większą moc, jednak nie są efektywniejsze. Małe palniki pobierają od 1 nawet do 1,5–1,75 kW, a większe od 2,5 do 3 kW mocy.
  • Moc przyłączeniowa – moc całkowita płyt jest tym większa, im mają one więcej pól grzewczych. Płyty elektryczne indukcyjne są w stanie pracować z mocą całkowitą średnio od 3 kW (płyty te można podłączyć do gniazda z prądem zmiennym 230 V), przez 5–7,5 kW po nawet 10–12 kW (wymagają zasilania z kilku obiegów fazowych). Modele elektryczne ceramiczne pracują przy mniejszym poborze energii, w zależności od producenta od 5 do 7 kW. Płyty elektryczne żeliwne pobierają podobną moc.

Ważne parametry
2016-11-24
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket