Wśród dostępnych na rynku kolumn głośnikowych możemy spotkać wiele różnorodnych konstrukcji. Na uwagę zasługują m.in. modele elektrostatyczne, a także bezprzewodowe. Specyficzną budową charakteryzują się ponadto soundbary.
Różnorodność i wyjątkowość konstrukcji kolumn głośnikowych to nie tylko element marketingowy. Stosowanie czasem także nietypowych rozwiązań ma wpłynąć na poprawę przetwarzania dźwięku i zwiększyć wygodę użytkowania kolumny głośnikowej w konkretnych zastosowaniach.
Odpowiednie rozstawienie poszczególnych głośników w kolumnie ma niebagatelny wpływ na charakter promieniowania fali akustycznej, a więc także na jej brzmienie. Interesujące rozwiązanie zaproponował w 1983 r. Joseph d’Appolito.
Konstrukcja, nazwana zresztą od jego nazwiska, zakłada wykorzystanie dwóch jednakowych głośników nisko-średniotonowych umieszczonych nad sobą i znajdującego się centralnie i symetrycznie pomiędzy nimi głośnika wysokotonowego. Jest to konstrukcja dwudrożna, określana niekiedy skrótem MTM (od. midbass-tweeter-midbass). Model trzydrożny wykorzystuje głośnik wysokotonowy oraz parę głośników nisko- i średniotonowych. Rozwiązanie to jest obecnie stosowane przez wielu producentów kolumn głośnikowych na całym świecie. Umożliwia uzyskanie nieco lepszej charakterystyki kierunkowej kolumny w płaszczyźnie pionowej w porównaniu z innymi konstrukcjami kolumn głośnikowych. Zatem zmiana położenia słuchacza w tej płaszczyźnie nie powinna powodować zauważalnych zmian, np. w barwie dźwięku.
Klasyczna konstrukcja d’Appolito powinna ponadto spełniać odpowiednie założenia, nie tylko jeśli chodzi o rozmieszczenie głośników w kolumnie, ale także pod względem parametrów wykorzystanych zwrotnic, które również mają wpływ na to, jak promieniują kolumny. Powinny być to konstrukcje wyższego rzędu (najczęściej trzeciego) o odpowiednio niskiej częstotliwości podziału. Dopiero odpowiednie rozstawienie głośników i dobór właściwej zwrotnicy pozwala uzyskać odpowiednie rezultaty w tego typu konfiguracji.
Kolumny elektrostatyczne mają zupełnie inną konstrukcję niż popularne modele wykorzystujące głośniki dynamiczne. Wykorzystywana jest tutaj energia elektrostatyczna, a nie magnetyczna. Między perforowanymi blachami umieszczona jest folia z tworzywa sztucznego, na którą oddziałują siły elektrostatyczne. Zatem konstrukcja głośnika elektrostatycznego stanowi pewnego rodzaju kondensator. Na skutek przyłożonego napięcia pomiędzy blachami wytwarzane jest pole elektryczne wprawiające w ruch folię, co powoduje wytworzenie fali akustycznej. Głośniki tego typu odtwarzają wiernie średnie i wysokie pasmo częstotliwości akustycznych, nieco gorzej radzą sobie z najniższym pasmem. Aby było ono poprawnie odtwarzane, powierzchnia głośnika musi być odpowiednio duża. Elektrostatyczne kolumny głośnikowe maja specyficzną płaską budowę. Istotne znaczenie ma odpowiednie ustawienie takiej kolumny w pomieszczeniu odsłuchowym. Modele elektrostatyczne są jednymi z droższych odmian kolumn głośnikowych.
Wśród różnorodnych konstrukcji kolumn głośnikowych możemy wyróżnić modele pasywne i aktywne. Modele pasywne do poprawnego funkcjonowania wymagają zastosowania wzmacniacza zewnętrznego, natomiast modele aktywne są zintegrowane ze wzmacniaczem. W wypadku modeli aktywnych to producent zadbał o to, aby parametry wzmacniacza były odpowiednio dopasowane do głośników zamkniętych w obudowie. Nie musimy wówczas kupować dodatkowego urządzenia do zasilenia kolumn, a przede wszystkim martwić się o jego dopasowanie pod względem mocy czy impedancji. Model pasywny ma z tyłu obudowy najczęściej tylko terminale głośnikowe, natomiast aktywny jest wyposażony w regulację wzmocnienia i ewentualnie różnego rodzaju przełączniki, np. wyboru źródła odtwarzania. Kolumny aktywne mogą być wykorzystywane m.in. w niewielkim nagłośnieniu estradowym. Rzadziej są stosowane w domowych systemach kina domowego. Wyjątek stanowią subwoofery. Konstrukcje aktywne mogą być ponadto stosowane w studiach nagrań jako modele referencyjne. R óżnorodność i wyjątkowość
Określenie „bezprzewodowa kolumna głośnikowa” wcale nie oznacza, że nie wymaga ona zewnętrznego zasilania. Dotyczy ono sposobu przesyłania sygnału pomiędzy kolumną a źródłem dźwięku, np. amplitunerem. Z tego typu rozwiązaniem możemy się spotkać w jednokomponentowych zestawach kina domowego, w których tylne (surround) lub nawet wszystkie kolumny zestawu 5.1 przesyłają dźwięk bezprzewodowo. W niektórych modelach, aby było to możliwe, wykorzystuje się dodatkowy moduł bezprzewodowy, do którego podłącza się przewodowo kolumny. Transmisja sygnału audio odbywa się najczęściej w paśmie 2,4 GHz. Pozwala to uniknąć prowadzenia kabli, np. pod dywanem czy po obrzeżach pomieszczenia. Ułatwia ponadto rozstawienie kolumn.
Wśród różnorodnych konstrukcji kolumn głośnikowych dostępne są także specjalne konstrukcje umożliwiające zabudowanie ich, np. w ścianie lub suficie. Dzięki temu głośnik nie zajmuje niepotrzebnie miejsca w pomieszczeniu, a ponadto, po zastosowaniu odpowiedniej maskownicy, może stać się niemal niewidoczny. W tego typu konstrukcjach, podobnie jak w głośnikach samochodowych, niezwykle istotna jest głębokość montażowa całości. Jeżeli głośniki mają być zainstalowane w łazience, powinny charakteryzować się zwiększoną odpornością na zawilgocenie. Modele instalowane w suficie są najczęściej okrągłe, a montowane w ścianach prostokątne. W wypadku tych drugich niezwykle istotny jest kolor i kształt maskownic, który powinien być odpowiednio dopasowany do aranżacji wnętrza. Niektórzy producenci oferują swoim klientom wykonanie wzoru maskownicy na specjalne zamówienie. Pozwala to dopasować design głośnika do kolorystyki i wystroju wnętrza. Głośniki i kolumny głośnikowe do zabudowy są często wykorzystywane w domowych wielostrefowych systemach audio, a także w salach konferencyjnych. Projektowanie i wykonywanie systemów multiroom z zastosowaniem m.in. głośników instalacyjnych nie należy do najłatwiejszych, dlatego też zajmują się tym wyspecjalizowane firmy.
W pomieszczeniach, w których trudno byłoby o rozstawienie klasycznego zestawu kolumn głośnikowych, wielu użytkowników decyduje się na zastosowanie głośnika soundbarowego. Jest to specyficzna, płaska konstrukcja wykorzystująca kilka odpowiednio rozmieszczonych głośników. Z reguły soundbar montowany jest na ścianie nad lub pod telewizorem. Odtwarza dźwięk stereo, ale może być także wyposażony w różnorodne systemy zwiększające przestrzenność odtwarzanego sygnału audio. Niektóre konstrukcje mogą współpracować z subwooferem, co pozwala na poprawę przetwarzania niskich częstotliwości. Subwoofer może znajdować się w zestawie z głośnikiem soundbarowym. Może on być przewodowy lub bezprzewodowy. Soundbar to często również odtwarzacz multimedialny wyposażony w napęd do odtwarzania płyt Blu-ray, a także różnorodne złącza audio-wideo. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie złącza USB, co umożliwia odtwarzanie plików multimedialnych z przenośnych pamięci flash.
Głośniki zintegrowane ze stacją dokującą do smartfonów i tabletów to niezwykle przydatne rozwiązanie. Na rynku możemy spotkać zarówno proste i tanie konstrukcje, ale także modele, których brzmienie nie ustępuje dobrej klasy zestawom audio. Modele te zintegrowane są z odpowiedniej mocy wzmacniaczem, ale za pomocą złączy audio można je podłączyć także do zewnętrznego nagłośnienia. Stacje dokujące produkowane są przede wszystkim z myślą o urządzeniach firmy Apple, ale można spotkać także modele do tabletów, smartfonów, a także odtwarzaczy osobistych innych marek. Tego typu konstrukcje mogą być wyposażone w wejście liniowe jack, co umożliwia odtwarzanie muzyki z odtwarzaczy osobistych czy telefonów komórkowych bez konieczności dokowania ich w stacji. Stacje dokujące mogą być również wyposażone w złącze USB, co pozwoli na odtwarzanie plików audio z przenośnych pamięci flash. Zaawansowane technicznie modele mają wbudowane Wi-Fi oraz złącze LAN. Dzięki temu mogą łączyć się z lokalną siecią internetową i odtwarzać pliki z innych urządzeń audio znajdujących się w tej sieci. W niektórych urządzeniach można ponadto odtwarzać muzykę strumieniowo z wykorzystaniem standardu Bluetooth.
Niewielkich rozmiarów głośniki przenośne to doskonały dodatek do odtwarzaczy MP3 i MP4, a także telefonów komórkowych. Są one najczęściej zasilane dodatkowo bateriami lub akumulatorami. Ważny jest wówczas czas pracy takiego urządzenia na tych źródłach zasilania. Najpopularniejszym rodzajem głośników wykorzystywanych w konstrukcjach przenośnych jest odmiana szerokopasmowa. W urządzeniach tego typu pojedynczy głośnik przenosi całe pasmo użytkowe, to znaczy powinien przenosić, bo w rzeczywistości przeniesie tylko jego część, ze słabym basem i słabymi wysokimi tonami. Jeśli chodzi o pasmo przenoszenia, to w tego typu konstrukcjach trudno, aby było ono tak szerokie jak w tradycyjnych kolumnach głośnikowych, chociażby ze względu na niewielki rozmiar takiej konstrukcji. Niektórzy producenci podają wartość od 20 Hz do 20 kHz, co często jest raczej sloganem reklamowym, a nie rzeczywistą wartością. Zaletą takiego układu jest brak jakichkolwiek zwrotnic, czyli układów elektronicznych dzielących pasmo między poszczególne przetworniki. Niektóre modele wyposażone są w moduł Bluetooth. Dzięki temu pliki można odtwarzać bezprzewodowo, np. z telefonu wyposażonego w ten standard komunikacji. Zasięg transmisji bezprzewodowej z wykorzystaniem Bluetooth to ok. 10–15 m (w otwartej przestrzeni). Na obudowie głośnika przenośnego mogą być umieszczone przyciski umożliwiające sterowanie odtwarzaniem plików multimedialnych. Na rynku są także dostępne urządzenia wyposażone w pilot zdalnego sterowania, który ułatwia obsługę głośnika i odtwarzanych plików.
© 2024 InfoMarket