Bezpieczeństwo to kluczowy aspekt w przypadku sprzętu grzejnego. Urządzenia te wykorzystują bowiem energię elektryczną i gazową i użytkowane są w naszych domach. Tam, bardzo często bywają „testowane” przez nasze pociechy.
Z tych względów aspekty związane z bezpieczeństwem są bardzo poważnie traktowane przez producentów, którzy dodatkowo spełniać muszą rygorystyczne normy i zalecenia. Z rozwiązaniami tymi warto się zapoznać, bowiem ich zadaniem jest niwelowanie możliwości porażenia prądem, wybuchu gazu czy chociażby ryzyka oparzeń. Poprawiają one także komfort obsługi i dbają o nasze kulinarne efekty.
Piekarniki i inne urządzenia grzewcze były niegdyś częstym źródłem poparzeń. Dziś wykorzystywane rozwiązania zapewniają przy odpowiedniej rozwadze i przestrzeganiu podstawowych zasad, pełne bezpieczeństwo. Wprowadzono przy tym wiele udogodnień wpływających na komfort obsługi.
Podobnie jak w piekarnikach stosuje się tu przede wszystkim zabezpieczenia przeciw przepięciowe oraz ulatnianiu się gazu. Wykorzystuje się przy tym często różnego typu wskaźniki. I od nich zacznijmy:
Wiadomo, że z gazem nie ma żartów. Ma on tendencje do ulatniania się i gromadzenia w pomieszczeniach. W krytycznych sytuacjach wybucha. Aby tego uniknąć, przede wszystkim należy stosować się do zasad właściwego podłączenia instalacji gazowej (i przechowywania butli) oraz należy wybierać sprawdzone, markowe urządzenia z niezbędnymi zabezpieczeniami. Najpopularniejszym zabezpieczeniem w urządzeniach zasilanych gazowo (piekarniki, kuchnie wolnostojące, płyty grzewcze) jest zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Obecnie stało się ono standardem i zarazem wymogiem w urządzeniach gazowych. Wytyczne UE wymagają, by urządzenia do gotowania na gazie miały zabezpieczenia antywypływowe palników. W zależności od producenta i modelu urządzenia zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu może działać w różny sposób. Poniżej przedstawiamy dwa najczęściej spotykane systemy zabezpieczeń.
Producent włoskich sprzętów AGD – Ardes wprowadził do oferty kuchenki gazowe, które jako jedyne na rynku mają zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Co interesującego w nim, model przystosowano do instalacji gazu ziemnego GZ50, a nie jak w tradycyjnych modelach konkurencji – butli z propan-butanem. Główną zaletą tego urządzenia jest to, że ma zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, co w tym segmencie kuchenek nablatowych (nastawnych) jest parametrem niespotykanym. Modele konkurencji nie miały tego zabezpieczenia, przez co klienci użytkujący je w domach mogli być narażeni na ulatnianie się gazu. Trzeba zaznaczyć, że według obecnych przepisów wszystkie urządzenia gazowe (w tym duże kuchnie i małe kuchenki bez piekarnika) muszą mieć zabezpieczenia przeciw wypływowi gazu.
© 2025 InfoMarket