Zachowanie czystego wnętrza i powierzchni urządzenia to zaledwie jeden, ale kluczowy obowiązek każdego użytkownika. Cała reszta, począwszy od sprawnego działania i automatyki, należy do sprzętu.
Warto przyjąć zasadę, że czyszczenie urządzenia to nasz obowiązek. Czy nie lepiej byłoby, aby nieprzyjemna konieczność stała się rutyną wykonywaną raz w tygodniu?
Nie jest tajemnicą, że dla większości użytkowników najbardziej uciążliwym urządzeniem przy czyszczeniu kuchni jest piekarnik. Przed ogólnym myciem urządzenia warto pozbyć się wszystkim akcesoriów z wnętrza komory grzewczej. Należy zatem wyciągnąć wszelkie blachy i kratki, a także zdemontować prowadnice (o ile są). Te elementy także należy dokładnie umyć (można je wcześniej namoczyć w celu łatwiejszego usunięcia wszelkich zanieczyszczeń). Do mycia samej komory i boków piekarnika używamy miękkiej ściereczki nasączonej delikatnym detergentem. Możemy do tego używać specjalnego specyfi ku przeznaczonego do mycia piekarników. Przy rozprowadzaniu środka w sprayu należy omijać okolice lampy, wentylatora oraz grzałek. Po umyciu środka warto zadbać o drzwi urządzenia. Coraz więcej modeli wyposażono w wygodne systemy demontażu drzwi, które pozwolą umyć osobno każdą szybę drzwi frontowych. Można to robić delikatnym środkiem z ciepłą wodą. Po zakończeniu czynności szyby należy wytrzeć do sucha i zamontować w ten sam sposób. Czas na uszczelkę. Do mycia tego elementu należy stosować delikatną ściereczkę nasączoną wodą (bez drażniącego środka chemicznego, który mógłby uszkodzić gumę). O front urządzenia wraz z panelem stertowania i uchwytem dbamy w podobny sposób. Używamy delikatnej ściereczki z dodatkiem gorącej wody lub przeznaczonego do tego celu specyfi ku. Dla uzyskania jeszcze lepszego, lśniącego efektu można zastosować płyt do szyb.
Uwaga: Użytkownik powinien pamiętać, że do mycia wszystkich urządzeń należy unikać:
Piekarniki zdecydowanie szybciej się czyści, kiedy urządzenie wyposażono we wkłady katalityczne, pirolityczne czy supergładką powłokę we wnętrzu komory.
W wypadku płyt elektrycznych ze szklaną powierzchnią użytkownicy nie muszą wiele robić. Wystarczy odpowiedni środek czyszczący czy ściereczka nasączona delikatnym detergentem, a blask szybko zostanie przywrócony. Gorzej jest z modelami gazowymi, które wymagają okresowego umycia wszystkich części palnika. A trzeba pamiętać, że palniki zalane zdecydowanie mniej efektywnie działają, a w najgorszym wypadku mogą przestać działać. Wobec tego niezwłocznie po zalaniu należy taki palnik rozebrać na części pierwsze i umyć każdy element. Po umyciu dyszy element należy przetkać wykałaczką lub drucikiem. Ruszty palnika najlepiej jest zamoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Większość rusztów można myć w zmywarce. Po umyciu wszystkich elementów należy je wysuszyć i zamontować na miejsce.
© 2025 InfoMarket