Roboty kuchenne to zróżnicowana kategoria produktów, które już teraz w tej czy innej postaci można znaleźć w każdym domu. Urządzenia te są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i perfekcyjnych pań domu. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni typ produktu, w pełni dostosowany do naszych potrzeb.
Warto zapoznać się bliżej z tym, co oferuje polski rynek, zwłaszcza że coraz częściej można znaleźć na nim produkty niepowtarzalne, które potrafią każdego wyręczyć. Urządzenia do przetwarzania żywności, bo tak ogólnie można określić tę grupę, to bardzo różnorodna kategoria produktów – i dobrze, bo to właśnie dzięki temu łatwiej jest wybrać odpowiedni model.
Roboty kuchenne to urządzenia wielofunkcyjne, które z powodzeniem mogą zastąpić kilka, a nawet kilkanaście innych produktów. Na czym polega ich wyjątkowość? Przede wszystkim na możliwości wymiany końcówek, co wpływa na to, jakie mogą spełniać funkcję. Większość mikserów, blenderów czy robotów planetarnych ma wymienne mieszadła i nasadki, które odpowiadają za mieszanie, siekanie, rozdrabnianie, a także wyciskanie soków, przygotowywanie lodów czy kruszenie lodu. Dla większości z nas kłopotliwe może być samo nazewnictwo, zwłaszcza że sami producenci nie ułatwiają rozróżnienia poszczególnych grup produktowych. W grupie mikserów możemy spotkać blendery, a nawet roboty planetarne, pod hasłem „rozdrabniacze” dostępne są blendery i odwrotnie. Za „roboty kuchenne” uznajemy wszystkie urządzenia do przetwarzania żywności – to, czy są to miksery, blendery czy np. roboty wielofunkcyjne, jest już sprawą drugorzędną. Liczba dostępnych modeli dodatkowo wcale nie ułatwia zadania. Wybór konkretnego urządzenia powinien być uzależniony od określonych potrzeb. Dla osób gotujących rzadko robot wielofunkcyjny będzie niepotrzebnym wydatkiem, chyba że ktoś szuka urządzenia spełniającego funkcje kilkunastu innych. Dla tych, którzy mają małe dzieci lub uwielbiają koktajle czy zupy kremy, idealnym rozwiązaniem będą blendery, a dla osób gotujących czy piekących od czasu do czasu – klasyczne miksery.
To jedne z najprostszych urządzeń, które służą do mieszania, ubijania lub rozdrabniania produktów. Mają kilka wymiennych końcówek, zwiększających ich możliwości, oraz regulację obrotów, która pozwala dostosować prędkość pracy urządzenia do rodzaju przetwarzanych produktów. Miksery można podzielić na:
Najprostsze urządzenia, składające się jedynie z korpusu i końcówek, charakteryzują się niewielkimi gabarytami przy stosunkowo małej masie. Modele ręczne można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Są doskonałą propozycją dla tych osób, które nie potrzebują zaawansowanych urządzeń lub które rzadko gotują same. Miksery tego typu mają regulację prędkości obrotów, moc ok. 500 W, dodatkową funkcję turbo i elementy antypoślizgowe. Część dostępnych na rynku urządzeń dodatkowo wyposażona jest w kubek miksujący.
To połączenie modeli ręcznych z misą oraz specjalnym stojakiem. Dzięki możliwości przymocowania miksera i misy do korpusu urządzenie pracuje praktycznie samodzielnie. Wystarczy je odpowiednio zamontować, aby mogło miksować produkty bez naszej pomocy. To duże ułatwienie, które pozwala w tym samym czasie przygotowywać inne produkty. Również tutaj stosuje się wymienne końcówki oraz regulację prędkości i funkcję turbo. Modele stojące zajmują więcej miejsca i mogą być wyposażone w dodatkowe rozwiązania, np. wagę kuchenną.
To bardzo poręczne urządzenia, które służą głównie do rozdrabniania różnego rodzaju produktów. Doskonale sprawdzają się podczas robienia zup, kremów, koktajli czy kruszenia lodu. W tym wypadku na funkcjonalność wpływa także rodzaj urządzenia – modele ręczne mogą dodatkowo np. ubijać pianę.
Odznaczają się dużą uniwersalnością i wygodą użytkowania. Są to bardzo poręczne urządzenia, zajmujące niewiele miejsca – łatwo je obsługiwać i przechowywać. Mają moc ok. 700 W, dodatkowe pojemniki do miksowania oraz wymienne końcówki. Ich najważniejszym elementem jest stopa miksująca, która musi być wykonana z dobrej jakości materiałów. Na rynku dostępne są modele bezprzewodowe oraz bardziej rozbudowane, w których skład wchodzą np. trzepaczka, szatkownica z ostrzami ze stali nierdzewnej lub tarczami do krojenia, młynek do ziół, ubijak do purée czy kruszarka do lodu.
Nazywane są też kielichowymi i budową całkowicie odbiegają od modeli ręcznych. Wyposażone są w kielich ze szkła hartowanego lub akrylu, do którego wrzuca się rozdrabniane produkty. W korpusie urządzenia umieszczone są noże tnące, które w zależności od modelu mogą, ale nie muszą być wymienne. Większość modeli ma funkcję turbo i pulsacyjny tryb pracy, a także zabezpieczenia, m.in. przed uruchomieniem bez dzbanka
Są rzadko spotykane. Modele tego typu mają specjalną płytę, umożliwiającą podgrzewanie rozdrabnianych produktów, a także automatyczne programy gotowania czy funkcję podtrzymywania temperatury.
Często nazywane są także kubkami miksującymi. Są to niewielkie urządzenia służące do przygotowywania koktajli czy smoothie. Dzięki nim przygotowanie napoju jest bardzo łatwe – wystarczy odkręcić, wrzucić składniki i zmiksować. W niektórych modelach zastosowano zintegrowaną zamykaną słomkę, ułatwiającą picie, np. podczas ćwiczeń sportowych. Zintegrowane zabezpieczenie i antypoślizgowe nóżki zapewniają maksimum bezpieczeństwa podczas użytkowania. Mają one moc ok. 180–300 W oraz pojemność 500–600 ml. Ponadto dołączone są od nich ostrze do kruszenia lodu oraz dodatkowe akcesoria, np. pojemniki.
To najbardziej zaawansowana grupa urządzeń, które z powodzeniem zastępują np. sokowirówki, maszynki do mielenia mięsa, parowary czy młynki. Ze względu na to, że są wzorowane na urządzeniach profesjonalnych, polecamy je tym osobom, które gotują dużo i często, oraz które cenią produkty wielofunkcyjne. Możliwości przekładają się na cenę, jednak jeśli szukamy robota, który wyręczy nas w wielu kuchennych zadaniach, to są one najlepszym rozwiązaniem.
Nazywane są także multiplekserami i dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zaliczamy te produkty, które mają jedno gniazdo i dwie misy do rozdrabniani i mieszania. W zależności od potrzeb użytkownik montuje jedną z nich. Drugi typ ma dwa gniazda i dwa rodzaje mis, dzięki czemu użytkownik nie musi ich demontować ani wymieniać. Roboty wieloczynnościowe mają moc od 500 do 1100 W (na rynku dostępne są też modele o mocy 350 W, będące jednak rzadkością) i pracują z prędkością ok. 15 000 obr./min.
Wyglądem przypominają miksery stojące. Zbudowane są z ruchomej głowicy oraz misy, w której umieszcza się przetwarzane produkty. Dobrej jakości mieszadła poruszają się w charakterystyczny sposób – nie tylko wokół własnej osi, ale i po obwodzie misy. Takie rozwiązanie gwarantuje szybkie i dokładne wymieszanie wszystkich produktów. Co więcej, modele planetarne są urządzeniami bardzo wszechstronnymi. Mają moc od 300 do ok. 1600 W i pracują z prędkością np. od 22 do 300 obr./min oraz są wyposażone w płynną lub skokową regulację prędkości.
To bardzo zaawansowane urządzenia, które nie tylko przetwarzają produkty, ale też odpowiadają za obróbkę termiczną. Ich cena wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Co ważne, najczęściej są one oferowane przez producentów specjalizujących się tylko w ich produkcji. Urządzenia tego typu ze względu na swą charakterystyczną budowę oraz to, że nie tylko przygotowują produkty do dalszej obróbki termicznej, ale same gotują, pasteryzują czy podgrzewają, często nie są uznawane za roboty, tylko urządzenia wieloczynnościowe. Można w nich m.in. przygotowywać lody, gotować na parze czy wypiekać chleb.
Ro urządzenia służące do rozdrabnianie niewielkich ilości produktów. Nie tylko rozdrabniają, ale też siekają, ubijają czy miksują. Idealnie sprawdzają się podczas przygotowywania pesto, kruszenia lodu, siekania ziół czy rozdrabniania jedzenia dla najmłodszych. W zależności od modelu mogą mieć wymienne końcówki lub inny sposób sterowania. Mają niewielką moc i niską cenę.
© 2024 InfoMarket