Sterowanie i parametry

Sterowanie

Oczyszczacze są urządzeniami niezwykle prostymi w obsłudze. Sterowanie odbywa się najczęściej za pomocą przycisków, pokrętła lub specjalnego suwaka.

Modele z przyciskami pracują tylko na kilku poziomach, natomiast oczyszczacze z regulacją suwakową lub za pomocą pokrętła umożliwiają dopasowanie wydajności urządzenia do powierzchni pomieszczenia czy potrzeb użytkownika. W zależności od zaawansowania modelu znaleźć w nich można różne rozwiązania i funkcje dodatkowe. Może to być np. regulacja kierunku nawiewu (oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane w wybraną przez użytkownika stronę) albo wskaźnik zabrudzenia/zużycia filtrów. W modelach z jonizatorem spotkać można oddzielne sterowanie oczyszczaniem i jonizacją. Najnowocześniejsze modele wyposażone są w wyświetlacze, które informują o wybranych parametrach pracy.

Wybrane rozwiązania stosowane w różnych typach oczyszczaczy powietrza.

Regulacja kierunku nawiewu – w zależności od rodzaju i zaawansowania modelu odbywa się manualnie lub przy pomocy pilota. Wskaźnik zabrudzenia filtrów – na ogół w oczyszczaczach wykorzystywane są różne rodzaje filtrów. Część z nich jest zmywalna. Wskaźnik zabrudzenia informuje o konieczności całkowitej wymiany filtra lub potrzebie jego wyczyszczenia.

Czujnik jakości powietrza – mierzy jakość i wilgotność powietrza w celu kontrolowania działania automatycznego, przedstawiając ich wartości.

Zegar – oczyszczacz może działać przez wybraną liczbę godzin, po upływie, których wyłącza się automatycznie.

Czujnik wymiany filtra – dostarcza w odpowiednim czasie ostrzeżenie o konieczności wymiany filtra. Jeśli filtr nie zostanie wymieniony w terminie, urządzenie przestanie działać, ponieważ praca z zapełnionym filtrem nie przynosi żadnych efektów.

Regulacja intensywności pracy – na ogół oczyszczacze mogą pracować na dwóch lub trzech prędkościach: wysokiej, średniej i niskiej, nazywanej przez niektórych producentów trybem cichym. Modele bardziej zaawansowane mają najczęściej więcej poziomów pracy.

Oddzielne sterowanie jonizatora – stosowanie w oczyszczaczach z funkcją jonizacji. Urządzenie pracować może na tej samej prędkości przy zintensyfikowanej emisji jonów.

Czujnik ruchu – urządzenie włącza się, kiedy wykryje czyjąś obecność w pomieszczeniu.

Cząsteczki srebra – w niektórych urządzeniach spotkać można filtry z jonami srebra, które zwalczają pleśń, grzyby oraz inne mikroorganizmy. O ich zaletach pisaliśmy na łamach naszych poradników niejednokrotnie.

Automatyczne włączanie – urządzenie włącza się, kiedy czujniki wykryją zbyt wysoki poziom zanieczyszczeń.

2016-11-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket