Roboty kuchenne, niezależnie czy mówimy o modelach wieloczynnościowych czy planetarnych, mają pomagać i wyręczać w przygotowywaniu potraw. Aby to jeszcze bardziej ułatwić, wyposażono je w szereg rozwiązań, dzięki którym ich obsługa jest w pełni bezpieczna i intuicyjna.
Nie ma znaczenia, czy mówimy o mikserach, blenderach czy robotach wieloczynnościowych – w większości urządzeń stosuje się podobne rozwiązania. Ich główne cele to zwiększenie możliwości produktów, wygody i bezpieczeństwa obsługi, a także przyspieszenie pracy.
Jedną z najważniejszych kwestii jest możliwość zmiany sposobu pracy robotów. Prędkość obrotów musi być dostosowana do rodzaju rozdrabnianych czy miksowanych produktów, a także etapu ich przygotowywania. Liczba i prędkość obrotów powinny być dostosowane do konsystencji czy np. twardości konkretnych produktów. Im większy zakres regulacji (może wynosić od kilku do kilkunastu stopni), tym większa wygoda użytkowania. W mikserach standardowo stosuje się pięć stopni i dodatkową prędkość turbo. Oczywiście, dostępne są modele mające mniej lub więcej poziomów – wszystko zależy od konkretnego modelu. Dodatkowy tryb pracy sprawdza się podczas rozdrabniania twardszych produktów i uruchamiany jest za pomocą oddzielnego przycisku – gdy jest on wciśnięty, urządzenie przez chwilę pracuje na najwyższych obrotach. Najczęściej do zmiany ustawień wykorzystuje się klasyczny suwak – każda z pozycji oznacza inną prędkość. Rzadszym rozwiązaniem jest stosowanie płynnej regulacji, która nie ma wyznaczonych konkretnych stopni. W niektórych modelach można spotkać się ze zmianą ustawień za pomocą przycisków „+” lub „-”. Niektórzy producenci łączą przyjemne z pożytecznym. Rezultatem takiego połączenia jest cyfrowa regulacja prędkości pracy za pomocą kolorów. Na korpusie urządzenia umieszczone są specjalne pierścienie – ich kolor odpowiada poziomowi prędkości obrotów i jest przyporządkowany do konkretnego rodzaju produktów (firma Russell Hobbs). Najbardziej zaawansowane są roboty wielofunkcyjne, które odpowiadają za szatkowanie, mieszanie czy miksowanie produktów, a to tylko ich podstawowe zadania. Na korpusie urządzenia umieszczony jest panel sterowania, który może być ręczny lub automatyczny. Liczba stopni prędkości zależy już od konkretnego modelu. Najczęściej jest to od dwóch do pięciu stopni. Coraz częstszym rozwiązaniem jest wprowadzanie tzw. regulacji płynnej. W robotach kuchennych (nie tylko wieloczynnościowych) obowiązkowo pojawia się dodatkowy tryb pracy, czyli funkcja pracy pulsacyjnej czy funkcja turbo. Na rynku są też dostępne modele, które automatycznie ustawiają prędkość pracy w zależności od rodzaju przystawki lub mają wbudowaną wagę. To drugie rozwiązanie pozwala na szybkie odmierzenie potrzebnej ilości składników bez konieczności zaopatrywania się w wagę kuchenną.
W niemal wszystkich grupach asortymentowych bardzo ważne są dołączone akcesoria. To one stanowią o zakresie pracy i możliwościach funkcjonalnych robota.
Na rynku dostępnych jest kilka perełek, jeśli chodzi o dodatkowe funkcje. Urządzenia te nie są klasycznymi robotami kuchennymi i nie służą jedynie do przetwarzania produktów. Ich dodatkowa funkcja polega na gotowaniu. Urządzenia te polecamy wszystkim tym, którzy szukają ciekawych, kompleksowych rozwiązań. Na rynku dostępnych jest kilka blenderów i robotów planetarnych, które wyróżniają się właśnie możliwością gotowania. Blendery kielichowe z tą funkcją służą do szybkiego przygotowywania zup, sosów czy deserów. W jednym urządzeniu można przygotować ciepły posiłek i zimny koktajl. Pełną kontrolę podczas gotowania zapewniają np. aż trzy poziomy temperatury podgrzewania. Wymienne ostrza i płyta grzewcza non-stick ułatwia czyszczenie i użytkowanie. Innym rozwiązaniem są roboty planetarne wyposażone w płytę indukcyjną. Dzięki niej urządzenie w tym samym czasie miesza i podgrzewa produkty. Robot np. ma aż cztery gniazda obrotów, do których można podłączyć ponad 30 różnych przystawek i akcesoriów, dwa mierniki, pozwalające ustawić temperaturę gotowania w zakresie 20–140 °C, oraz zegar z timerem. Roboty z wbudowaną płytą indukcyjną dają naprawdę duże możliwości i są dużym ułatwieniem dla użytkownika. Część urządzeń ma także funkcję gotowania na parze – specjalne naczynie w połączeniu z wkładem oraz pokrywką. Naczynie przypominające garnek ma specjalne wgłębienie oraz wkład, dzięki czemu można w tym samym czasie przygotowywać np. warzywa i mięso. Całe naczynie do gotowania na parze nakłada się na naczynie miksujące, w którym znajduje się woda. Para wodna przedostaje się do przystawki i ogrzewa produkty. Ponadto w tym samym czasie można gotować w naczyniu miksującym, np. ziemniaki.
Roboty planetarne umożliwiają przygotowanie mas zarówno lekkich, jak i ciężkich. Charakterystyczny ruch mieszadeł zapewnia im idealne napowietrzanie, które gwarantuje doskonały efekt końcowy.
Również i w tym wypadku większość rozwiązań stosowana jest we wszystkich typach urządzeń. Funkcje, w które wyposażane są miksery, równie dobrze można znaleźć w blenderach czy robotach wieloczynnościowych. Pierwsza kwestia dotyczy przechowywania i nie chodzi o samo urządzenie, a głównie o dołączone do niego końcówki. Warto pamiętać, że jeśli nie narzekamy na zbyt dużo miejsca w kuchni, akcesoria ułatwiające przechowywanie końcówek będą bardzo dobrym rozwiązaniem i pomogą nam utrzymać porządek. W mikserach stosuje się kilka rozwiązań. Podajniki z miejscem na końcówki występują w mikserach stojących. Podajnik ma specjalne zaczepy, do których można przyczepić mieszadła. Inną propozycją są specjalne stojaki na mikser i końcówki – po skończonej pracy można na nich umieścić nie tylko końcówki, ale też samo urządzenie lub pojemniki. Rzadkim rozwiązaniem jest możliwość mocowania akcesoriów na korpusie – na spodzie mikserów ręcznych znajdują się zaczepy umożliwiające przechowywanie końcówek. Równie ważne są rozwiązania wpływające na bezpieczeństwo zarówno użytkownika, jak i samego urządzenia. Obowiązkowa jest blokada końcówek, która występuje we wszystkich typach urządzeń. Zapobiega ona wypadnięciu lub wyjęciu mieszadeł w trakcie pracy urządzenia. Można ją zwolnić dopiero po jego wyłączeniu. Dzięki temu przypadkowe naciśnięcie przycisku zwalniającego końcówki nie spowoduje ich wypadnięcia – rozwiązanie to dotyczy także robotów planetarnych i wieloczynnościowych. W blenderach bezprzewodowych bardzo często stosuje się zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem. Po naciśnięciu przycisku włącza się blokada, która uniemożliwia przypadkowe uruchomienie blendera. W modelach kielichowych oraz robotach wielofunkcyjnych można spotkać także zabezpieczenie przed uruchomieniem bez dzbanka lub pokrywki. Dzięki tym blokadom nie można uruchomić urządzenia, jeśli któryś z elementów nie jest prawidłowo zamontowany. Obowiązkowym rozwiązaniem są gumowe elementy, które mają za zadanie zapobiegać przesuwaniu się urządzenia w trakcie pracy, a także wypadnięciu z dłoni. W mikserach i blenderach ręcznych najczęściej umieszcza się je na uchwycie, w pozostałych robotach na spodzie podstawy.
Modele planetarne to ważny segment robotów kuchennych, który rozrasta się z każdym rokiem. Wszystko dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania jakim jest ruch planetarny. To właśnie on sprawia, że mieszanie składników jest nie tylko prostsze, ale też dokładniejsze i skuteczniejsze – dzięki temu w jaki sposób poruszają się mieszadła uzyskujemy idealne napowietrzenie ciasta i odpowiednią konsystencję mas. Tego typu ruch narzędzi w robotach został opatentowany przez Amerykanów w 1919 r. Pierwotnie znalazł on zastosowanie w maszynach przemysłowych do produkcji ciastkarsko-piekarskiej gdzie z powodzeniem jest dalej wykorzystywany. Narzędzie pracuje w dzieży misie ruchem złożonym: obraca się wokół własnej osi tak jak w zwykłym mikserze, a równocześnie zatacza okrąg po jej obwodzie w przeciwnym kierunku. Przypomina to ruch Ziemi wokół Słońca – stąd nazwa. Na czym polega to rozwiązanie? Jego innowacyjność polega na kierunku ruchu mieszadeł. W modelach planetarnych ruch mieszadeł jest ruchem złożonym, przy pomocy którego narzędzie samodzielnie miesza całą zawartość misy nie pomijając jakichkolwiek miejsc. Jak to możliwe? Około 67-krotne zbliżenie się mieszadła do ścianek naczynia w ciągu jednego pełnego ruchu po obwodzie misy gwarantuje doskonałe efekty. Na tym nie koniec. W tym samym czasie wykonuje także ruch wokół własnej osi, co znacznie skraca czas potrzebny do wymieszania składników. Urządzenia tego typu specjalizują się w przygotowywaniu mas zarówno lekkich, jak i ciężkich. Charakterystyczny ruch mieszadeł zapewnia im idealne napowietrzenie, które gwarantuje doskonały efekt końcowy. Dzięki dzieży i mieszadłom, które wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej roboty planetarne doskonale sprawdzają się podczas „zadań specjalnych”, takich jak np. mieszanie ciast drożdżowych. Solidna konstrukcja korpusu oraz dodatkowych elementów odpowiada za możliwości urządzenia, które ma bardzo szerokie zastosowanie. Rozważając zakup robota planetarnego trzeba pamiętać, że nie ograniczają się one jedynie do pracy w dzieży. Szeroka gama przystawek pozwala szybciej i łatwiej wykonać wiele kuchennych czynności. Wśród nich jest mielenie, robienie przecierów z pomidorów, żurawin, malin (z oddzieleniem pestek i skórek), tarcie, szatkowanie, wałkowanie, krojenie różnych makaronów, robienie pierożków ravioli, kiełbasek, mielenie zboża na mąkę i na płatki z nawet otwieranie puszek. Ważnym elementem są dostępne mieszadła i haki, które różnie nazywają różni producenci. Tak naprawdę każdy model konkretnej marki ma bardzo charakterystyczne mieszadła o niepowtarzalnej konstrukcji, która ma zagwarantować doskonałe efekty – dlatego też warto przyjrzeć się temu jaki mają kształt i jakie są ich największe zalety.
Ważnym elementem robota planetarnego jest misa (dzierza) oraz końcówki do mieszania lub ubijania. Im jest ich więcej, tym większe możliwości robota.
Warto szukać także intuicyjnego panelu sterowania, pozwalającego na ergonomiczne ustawianie prędkości pracy robota. Praktycznym rozwiązaniem jest także zastosowanie gumowych, antypoślizgowych nóżek.
© 2024 InfoMarket