Sterowanie i interaktywność

Sterowanie

Interaktywny, elektroniczny panel sterowania to główny element każdego nowoczesnego urządzenia AGD. Poza włączeniem różnych opcji i funkcji, coraz częściej pełni on także ważną rolę estetyczną.

To właśnie dzięki niemu urządzenie zaczyna działać lub kończy swą pracę. Istotną rolę odgrywają dziś wyświetlacze LED i LCD, a od niedawna – wszechobecna interaktywność i sterowanie na odległość – mówimy wtedy o tzw. „Internecie rzeczy”.

Sterowanie w piekarnikach

Piekarniki jako urządzenia zaawansowane technicznie powinny mieć panel sterowania. Oczywiście, tylko powinny, bo wielu użytkowników korzysta z prodiży bez jakiegokolwiek panelu sterowania. No, ale my skupmy się na rozwiązaniach najnowocześniejszych. Jeśli więc charakteryzujemy tradycyjny piekarnik, musimy wiedzieć, że na rynku występują modele ze sterowaniem:

  • mechanicznym (manualnym),
  • mechaniczno-elektronicznym,
  • w pełni elektronicznym.

Pierwszy typ panelu sterowania charakteryzuje się brakiem wyświetlacza i zastosowaniem mechanicznych pokręteł, które wypierane są przez modele mechaniczno-elektroniczne. Panele elektroniczne z domieszką elementów mechanicznych są nieco bardziej zaawansowane. Mechaniczne pokrętła wspierane są pracą elektroniki, w tym przycisków czy wyświetlacza. Bardziej zaawansowane są modele całkowicie elektroniczne. Piekarniki wówczas wyposażone są w centralnie usytuowany wyświetlacz, który odgrywa najważniejsza rolę w procesie regulowania ustawień. Z jednej strony więc mamy do czynienia z modelami z wyświetlaczem i w pełni sensorowymi funkcjami wyboru, albo samym wyświetlaczem, na którym można bezpośrednio wybierać wszystkie opcje (lekkodotykowo).

Sterowanie

Internet Rzeczy pozwala nie tylko aktywować komorę grzania z niemal każdego zakątku Ziemi, ale także sprawdzać pogodę lub aktualizować książkę kucharską z automatycznymi programami pieczenia.

Interakcja konsumenta ze sprzętem

Bezprzewodowa kontrola nad procesem pieczenia w piekarniku to tylko jedna z możliwości zdalnej komunikacji urządzeń podłączonych do „Internetu rzeczy”. Trend na stałe wpisał się w możliwości urządzeń, które co chwilę znajdują nowych konsumentów. Jednak co jest tego fenomenem? Zdalne programowanie urządzeń zrobiło furorę kilka lat temu, kiedy na rynek zaczęto wprowadzać urządzenia z modułami Wi-Fi i Bluetooth. Wtedy był to krok do innowacyjności, dziś ta innowacyjność staje się coraz popularniejsza. Konsumenci chętnie wybierają urządzenia, które dadzą im komfort – pozwolą im na przykład leżąc na kanapie, przyglądać się procesowi pieczenia czy regulować wcześniej wybrane parametry z poziomu tabletu czy smartfona. Tendencja nie zmienia się, a dziś użytkownik może wybierać zdalnie sterowane piekarnika (które po raz pierwszy wprowadziła w Polsce marka Franke, tuż za nią w ofercie taki piekarnik miały marki Candy, Amica oraz Samsung). Wystarczy zainstalować aplikację mobilną przygotowaną przez producenta, sparować urządzenie z lokalną siecią Wi-Fi oraz cieszyć się możliwością obsługi zdalnej.

Przykłady najnowszych form sterowania

Przykłady

Panel... na drzwiach piekarnika

Już niebawem w sprzedaży pojawi się pierwszy piekarnik, który na szybie frontowej ma… 19-calowy wyświetlacz. Oprócz bogatej funkcjonalności, można na nim oglądać krótkie fi lmy, np. jak przygotować daną potrawę. Pierwszy taki model pokazała na targach EuroCucina włoska fi rma Candy, w tym roku także zobaczyliśmy ten model na IFA 2016. Oprócz wyświetlacza LCD model ma także m.in. zamontowaną we wnętrzu kamerę monitorującą stan pieczonej potrawy.

Panel...
2016-11-29
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket