Roboty sprzątające to urządzenia inteligentne, które samodzielnie radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń. Jednak nawet one wymagają odpowiedniej konserwacji. Dbałość o stan urządzenia zagwarantuje nam satysfakcjonujące efekty jego pracy.
I o tym powinien pamiętać każdy właściciel robotów sprzątających. Mimo dużego zaawansowania technicznego urządzenia te wymagają regularnego czyszczenia, które pozwoli utrzymać w dobrym stanie poszczególne elementy urządzenia, m.in. szczotki czy czujniki. W wypadku tych produktów stosuje się kilka rozwiązań.
To element odpowiadający głównie za ładowanie akumulatorów. Ale nie zawsze. Na rynku dostępne są modele mające stacje odpowiadające także za opróżnianie pojemnika na zanieczyszczenia. Rozwiązanie to stosowane jest jedynie w modelach odkurzających – w myjących, opróżnianie zbiorników z brudną wodą należy do użytkownika a w mopujących ogranicza się do wyprania ściereczki. Roboty ze stacją czyszcząco-dokującą mają niewielki zbiornik na zanieczyszczenia umieszczony w korpusie urządzenia oraz dodatkowy większy pojemnik znajdujący się w stacji. Po zakończonej pracy urządzenie wraca do stacji, pozbywa się brudu i jest znowu gotowe do pracy. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki specjalnemu systemowi ssącemu, który pobiera zanieczyszczenia z mniejszego do większego pojemnika. Co ważne, w modelach z bazą czyszcząco- ładującą automatycznie czyszczone są także szczotki. W klasycznych robotach pojemnik na kurz opróżnia się gdy zbiornik się zapełni. Modele robotów odkurzających są w stanie pomieścić np. 0,7 l zanieczyszczeń. Pojemność pojemnika na brud nie musi być większa, ponieważ przy systematycznym codziennym odkurzaniu ilość zanieczyszczeń zalegających na podłodze nie jest tak duża jak przy odkurzaniu co kilka dni lub raz w tygodniu. Najbardziej zaawansowane modele na rynku mają wskaźnik zapełnienia pojemnika, który informuje użytkownika, kiedy należy wyrzucić zebrane śmieci. W modelach odkurzających umieszczony jest z tyłu korpusu. Jego wyjęcie i opróżnienie jest zazwyczaj banalnie proste.
Gumowe szczotki przeciwbieżne
Szczotki lub specjalnie profilowane wałki to jeden z najważniejszych elementów robotów sprzątających, które w szczególności powinny być utrzymane w dobrej kondycji. To one mają kontakt z zanieczyszczeniami i dlatego też wymagają systematycznego czyszczenia. Jak już wspominaliśmy szczotki mogą być wykonane z włosia lub gumy, mogą być boczne lub główne. To właśnie na nich osadzają się włosy czy sierść zwierząt, które mogą doprowadzić do zmniejszenia efektywności pracy robota. Dlatego tak ważne jest systematyczne sprawdzanie ich kondycji, czyszczenie i wymiana. Producenci wykorzystują różne rozwiązania. Jedno z ciekawszych zaproponowała firma iRobot, tworząc AeroForce – unikatowy element zbierający zanieczyszczenia, który jest wyjątkowo łatwy w czyszczeniu. Modele iRobot Roomba z serii 800 wyposażone są w dwie specjalnie profilowane, gumowe szczotki zapobiegające wplątywaniu się frędzli, włosów czy przewodów. Podwójne przeciwbieżnie obracające się szczotki z trwałym gumowym bieżnikiem, chwytają i rozbijają brud oraz zanieczyszczenia z każdego rodzaju podłogi. Materiał wykonania szczotek sprawia, że utrzymanie ich w czystości jest niezwykle proste. Na stan szczotek duży wpływ ma m.in. rozmieszczenie, długość włosia i jego twardość. Z pomocą użytkownikowi przychodzi także odpowiednia konstrukcja sprawiająca, że na szczotce zbiera się mniej zanieczyszczeń. W usuwaniu pozostałości kurzu czy włosów przydatne są różnego rodzaju akcesoria, które często dostępne są w zestawie z robotem. Czystość szczotki jest szczególnie ważna w wypadku modeli przeznaczonych do domów, w których mieszkają czworonożni przyjaciele. Pozostałe włosy czy nici należy już usuwać ręcznie lub przy pomocy dołączonych akcesoriów. Podobnie wygląda konserwacja urządzeń myjących. Bardzo istotne jest, by każdorazowo opróżnić zbiornik z wodą i detergentem. Zbiornik należy opłukać i pozostawić otwarty do wyschnięcia. Niektórzy producenci do swoich urządzeń zalecają wykorzystanie odpowiednich preparatów przeznaczonych do użytku przez roboty myjące. W modelach mopujących największe znaczenie mają ściereczki, które w zależności od rodzaju, trzeba wymieniać lub prać.
Zestaw konserwacyjny dla iRobot Roomba serii 700
Jak we wszystkich urządzeniach usuwających zanieczyszczenia, tak i w robotach dużą rolę odgrywają filtry. To one chronią nie tylko użytkownika, ale i urządzenie. Większość robotów wyposażona jest w filtr lub filtry typu HEPA, który zatrzymuje cząsteczki o wielkości poniżej 1 mikrona i tzw. filtry zaporowe, dzięki którym np. sierść czy włosy są odseparowywane od powietrza i zbierane w szczelnym zbiorniku robota. Filtry typu HEPA znane są ze swojej skuteczności. Filtry powinno się wymieniać co dwa miesiące lub zgodnie z zaleceniami producenta. W bardziej zaawansowanych urządzeniach zastosowano kontrolki informujące o konieczności ich wymiany.
To przede wszystkim czujniki i kółka. W wypadku pierwszych wystarczy przetrzeć je ściereczką, która zbierze gromadzący się kurz. Jeśli chodzi o kółka to utrzymanie ich w dobrym stanie ma duże znaczenie dla mobilności urządzenia. Pamiętamy, że część modeli wyposażona jest w specjalne osłonki, w których mogą gromadzić się włosy i zanieczyszczenia, które jeśli nie zostaną usunięte, mogą spowolnić pracę urządzenia. Dlatego tak ważne jest aby utrzymać je w dobrej kondycji. Co więcej, bardzo często cząsteczki brudu, np. piasek, osadza się na powierzchni bieżnej, co sprawia, że w konsekwencji może uszkodzić potem gładkie powierzchnie podłogi. Dlatego też niektóre roboty mają gumową powłokę na kołach, która praktycznie eliminuje to ryzyko.
Dodatkowe akcesoria oferowane przez producentów robotów. Mowa przede wszystkim o specjalnych środkach czyszczących ułatwiających mycie lub mopowanie podłóg. Jak już wspominaliśmy modele mopujące wymagają zastosowania ściereczek jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Przed zakupem ściereczki warto sprawdzić czy pasuje ona do konkretnego urządzenia. w robotach Braava firmy iRobot stosuje się multifunkcyjne głowice czyszczące oraz głowice dozujące płyn. Pierwszy typ umożliwia czyszczenie podłóg na sucho (tryb zamiatania) lub na mokro (tryb mopowania) przy użyciu odpowiednich ściereczek. W wybranych modelach dostępna jest głowica dozująca służąca do pracy w trybie na mokro z użyciem określonego rodzaju ściereczki. Głowica dozuje płyn aby urządzenie w trybie mopowania mogło sprzątać przez cały czas przy użyciu wilgotnej ściereczki – świeży płyn dozowany jest prosto na ściereczkę. I tu warto zainwestować w płyny polecane przez producentów. Część z nich ma w swojej ofercie specjalne produkty dedykowane do użytkowania z robotem ze względu na formuły pozwalające na skuteczne usuwanie tłuszczu i silnych zabrudzeń, będąc jednocześnie dopuszczone do kontaktu z robotem i jego podzespołami.
© 2024 InfoMarket