Determinanty skutecznego suszenia

Determinanty

Optymalne suszenie odzieży w suszarce bębnowej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od odpowiedniej temperatury i czasu oraz precyzyjnie dobranych programów i mechaniki.

Wtym ostatnim wypadku chodzi nie tylko o konstrukcję bębna, ale i odpowiednie jego obroty w określonych kierunkach i interwałach czasu. Dzięki takim właśnie determinantom z pewnością dosuszymy idealnie mankiety od koszuli oraz kieszenie od jeansów, które przysparzają zwykle najwięcej kłopotów. Wspomnianych wyżej parametrów nie da się rozdzielić ani w jakimś zakresie ograniczyć. Działają w swego rodzaju symbiozie. Nie wolno przy tym zapominać o integralnym procesie wirowania w pralce.

Powietrze o określonej temperaturze

Każda suszarka do ubrań, nieważne, czy kondensacyjna czy ewakuacyjna, wykorzystuje do suszenia odzieży ogrzane powietrze. Dzięki niemu tkaniny stają się suche, a odprowadzona wilgoć gromadzona jest w pojemniku lub odprowadzana na zewnątrz urządzenia. Temperatura suszenia powinna być uzależniona od rodzaju tkaniny, a także od czasu suszenia. To niezmiernie ważny parametr i im lepiej dobrany, tym lepsze są rezultaty suszenia. Jeśli chcemy wysuszyć ubrania szybciej, z pewnością wybierzemy program o wyższej temperaturze. Jednak należy wziąć pod uwagę skutki takiego traktowania odzieży (wysoka temperatura szybciej niszczy włókna). Z kolei zbyt niska temperatura może spowodować efekt niedosuszenia wspomnianych wcześniej „trudnych miejsc” (np. mankiety, jeansy) i sprawiać trudności przy dosuszaniu czy prasowaniu.

Czas suszenia

Jak wspomnieliśmy powyżej, jakość suszenia w suszarkach mechanicznych nieodłącznie związana jest z czasem suszenia. Im dłuższy cykl pracy, tym suchsze jest pranie. Jest pewne „ale”. Im dłużej suszona odzież, tym bardziej podatna staje się ona na uszkodzenia (dochodzi także do efektu „przesuszenia ubrań” – są sztywne i szorstkie). Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko odzież podatna jest na zniszczenia – także samo urządzenie zaczyna negatywnie reagować na długi cykl suszenia (przegrzanie się komponentów), choć zostało do tego celu stworzone. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zwracać uwagę na zalecenia producentów w instrukcjach obsługi, związane zarówno z czasem suszenia tkanin, jak i czasem pracy urządzenia.

Mechanika suszenia

Suszenie bez przepływających mas ciepłego powietrza jest możliwe – np. w domu na rozkładanej suszarce. Nie mówimy jednak wtedy o efektywnym, szybkim i skutecznym suszeniu, a jedynie o uciążliwym suszeniu ekonomicznym. Tu choćby „parametr” czasu jest nie do porównania. W suszarce bębnowej wysuszymy odzież w maksymalnie 2–3 godziny (w programie szybkim nawet o 80 proc. szybciej). W tej drugiej nawet dwa dni. Sama mechanika suszenia, czyli wyposażenie suszarki w bęben (inna konstrukcja niż w pralkach), jest bardzo istotnym czynnikiem w procesie suszenia odzieży, ponieważ to ona odpowiada za namacalne rezultaty działania suszarki. Ruchy bębna i wprowadzenie odzieży w wir sprawiają, że powietrze lepiej penetruje mokre ubrania, a dzięki temu odzież jest równomiernie suszona. Mechanikę odzieży powinny wspomagać specjalna struktura bębna, zbieraki, a także odpowiednie programy – w tym parowe.

Wirowanie w procesie prania

Wyżej wymienione determinanty mają znaczny wpływ na skuteczne suszenie tkanin, ale nie tylko one. Warto jednak pamiętać, że obok nich jest jeszcze jeden ważny element, być może najważniejszy od strony czasu i ekonomii suszenia. Mowa o odwirowaniu pranej odzieży. Bez tego procesu, który wykonany powinien być na jak największej prędkości obrotowej, suszenie byłoby możliwe, ale z pewnością nieefektywne ekonomicznie i czasowo. Nagminnym błędem jest wkładanie do suszarki mokrej odzieży. Owszem, sprzęt jest przeznaczony do suszenia wilgotnych tkanin, ale nie takich, z których kapie woda. Skuteczne odwirowanie prania w pralce przekłada się więc nie tylko na czas suszenia w suszarce, ale i jej sprawność i długowieczność. Im dłużej wirujemy pranie, tym krócej suszymy je i mniej wydajemy na energię potrzebną do wysuszenia odzieży.

2016-11-30
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket