Jaką suszarkę do ubrań wybrać?

Jaką suszarkę do ubrań

To jedno z najczęstszych pytań, jakie zadajemy sobie przed zakupem urządzenia. Jednak odpowiedź nie zawsze jest taka łatwa, zwłaszcza wtedy, kiedy czytamy opinie blogerów czy „ekspertów” zupełnie nieznających się na rzeczy.

Ogrom poradnikowych serwisów czy internetowych forów przyprawia o zawrót głowy, zwłaszcza wtedy, kiedy poglądy głoszone na owych serwisach i forach zaprzeczają nie tylko prawom techniki, ale nawet fi zyki. Co tu dużo mówić – w znacznej większości mamy do czynienia zwykle ze stekiem przepisanych po kimś bzdur, a w najlepszym wypadku z ogromem nieporozumień, niedopowiedzeń czy przekłamań. Rzetelna wiedza to dziś rzadkość.

Przechodząc do sedna, wybór suszarki to rzecz prosta. Trzeba jedynie odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań i dokładnie zapoznać się z dostępnymi na rynku konstrukcjami oraz opartych na nich modelami. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy 10 kluczowych pytań, na które należy spokojnie i rzetelnie odpowiedzieć. Wraz z wiedzą o markach, modelach, programach, rozwiązaniach i funkcjach, o których mówimy w dalszej części naszego poradnika, sprawi to, że wybór stanie się naprawdę prosty.

Pytanie 1: Suszarka do ubrań wolnostojąca czy do zabudowy?

Od strony funkcjonalnej czy dostępnych programów nie ma większej różnicy, czy instalujemy suszarkę wolnostojącą czy do zabudowy. Niewątpliwą zaletą modeli zabudowanych jest ich ukrycie oraz wyciszenie pracy. Są one przy tym konstrukcyjnie nieco bardziej zaawansowane, a wynika to głównie z norm i ma związek z oddziaływaniem urządzeń m.in. na szafki, ich okleinę itp. Obecnie w Polsce coraz rzadziej możemy takowe urządzenia spotkać; ograniczona jest także ich oferta. Wpływ na ten stan rzeczy mają zapewne techniczne aspekty zabudowy, no i potrzebne do tego celu miejsce. Dlatego rynek suszarek w przeważającej części składa się dziś z modeli wolnostojących. Taką suszarkę można postawić na pralce (tworząc tzw. słupek) czy obok pralki, tworząc niezależny zestaw pralniczy.

Pytanie 2: Jaką suszarkę do ubrań wybrać – standardową czy kompaktową?

Choć modele te różnią się od siebie budową i pojemnością, to nie ma między nimi znacznych różnić od strony jakości suszenia czy dostępnych programów. Suszarki standardowe mają średnio do 9 kg pojemności suszenia, suszarki kompaktowe ok. 3–4 kg. Zaletą tych drugich są jednak niewielkie gabaryty. Takie urządzenie można postawić na pralce, w niewielkim narożu pomieszczenia bądź zawiesić na ścianie. Suszarki kompaktowe są bowiem zdecydowanie niższe i węższe, osiągają wymiary ok. 60 cm wysokości, 70 cm szerokości oraz 42 cm głębokości. Suszarki standardowe z kolei wyglądem i wymiarami zbliżone są do pralek, dlatego (z racji wymiarów) nie wszędzie można je zainstalować. W oszczędności przestrzeni pomaga wspomniane zestawienie pralki i suszarki w słupku (jedno urządzenie na drugim).

Pytanie 3: Za co odpowiadają filtry w suszarkach do ubrań?

Filtry usuwają z odzieży wszelkie osadzające się na niej podczas prania i suszenia nitki tkanin, zwłaszcza z wełny. Sprawiają również, że ubrania są gładkie. Zwykle w suszarkach montuje się kilka filtrów: główny znajduje się w dolnej części otworu drzwiowego, i to on najczęściej „wyłapuje” wszelkie drobne elementy, takie jak nitki, włosy czy sierść zwierząt. Co ważne, na rynku spotkać się można także z urządzeniami, które zawierają specjalny filtr siatkowy, który dodatkowo eliminuje alergeny. Wyglądem przypomina moskitierę umieszczoną na drzwiach suszarki. Poprawia on zdecydowanie jakość filtracji. Filtry w suszarkach bębnowych znacząco przyczyniają się do zmniejszenia objawów, a także do wyeliminowania nasilania się alergii.

Pytanie 4: Jaka pojemność suszarki do ubrań jest najlepsza?

Często odpowiedź na to pytanie brzmi: „jak największa”. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie i zwykle wynika z chęci sprzedaży modeli o dużej pojemności. Optymalna pojemność to taka, która dostosowana jest do częstości prania i suszenia oraz ilości odzieży. Jeśli ktoś ma bardzo dużą rodzinę, dzieci oraz pierze i suszy koce czy zasłony, urządzenie o największej pojemności ma rację bytu. Dla małych rodzin, singli czy osób piorących i suszących niewielkie swetry i ręczniki nie ma sensu wybierać zbyt pojemnej suszarki. Ważnym aspektem jest przy tym dostosowanie pojemności pralki do suszarki. Pamiętajmy, że do suszarki o np. suchym wsadzie 8 kg nie możemy włożyć 8 kg pranej, mokrej odzieży, a zwykle połowę tego. Dlatego, jeśli dużo suszymy, wybierzmy odpowiednią większą względem pralki suszarkę.

Pytanie 5: Jaka suszarka jest lepsza – ewakuacyjna czy kondensacyjna?

Suszarki kondensacyjne wykorzystują zjawisko kondensacji, czyli skraplania się wody do pojemnika (standardowa pojemność wynosi ok. 5 l), który trzeba regularnie opróżniać. Suszarka ewakuacyjna (wywiewowa) z kolei usuwa wilgoć z ubrań na zewnątrz pomieszczenia. Najlepiej do tego celu wykorzystać kanał wentylacyjny, ale uprzednio należy sprawdzić taką możliwość. Podłączenie suszarki do przewodu grawitacyjnego, którym odprowadzenie są np. spaliny z pieca gazowego, jest zabronione i zarazem bardzo niebezpieczne (ze względu na tzw. cofanie spalin). Jeśli zależy nam na komforcie i szybkości montażu, wybierzmy model kondensacyjny. Jeśli zaś stawiamy na efektywność energetyczną, przystępną cenę oraz skuteczną eliminację wilgoci i ciepła z pomieszczenia – postawmy na suszarkę ewakuacyjną.

Pytanie 6: Za co odpowiada pompa ciepła w suszarkach do ubrań?

Pompa ciepła (wymiennik ciepła) to element spotykany w zaawansowanych suszarkach kondensacyjnych. Jego cechą charakterystyczną jest suszenie odzieży przy minimalnym poborze energii elektrycznej i w niższej niż zwykle temperaturze (tylko 50–60 °C). Ubrania nie są wtedy zbyt suche i sztywne. Działanie pompy ciepła podobne jest do pracy chłodziarki, odbierającej ciepło z wnętrza ciepłych potraw i oddającej je na zewnątrz. Element składa się z dwóch komór. W pierwszej komorze odbierane jest ciepło z gorącego powietrza, by skroplić wodę. Następnie system przepompowuje to ciepło do drugiej komory – by ogrzać je ciepłem przed chwilą odebranym. Mówimy wtedy o tzw. recyklingu energii. W praktyce pompa może zapewnić oszczędność energii nawet do 50–60 proc.

Pytanie 7: Która suszarka do ubrań jest najcichsza?

Na rynku funkcjonuje wiele modeli suszarek o różnym poziomie emitowanego hałasu podczas pracy. Ów poziom zależy w głównej mierze od poprawnej instalacji suszarki, zastosowanych komponentów oraz wyciszenia obudowy (stosowanie mat dźwiękochłonnych, wyprofi lowania obudowy bocznej, rodzaju i systemu wypoziomowania urządzenia itp.). Należy przy tym pamiętać, że hałas jest wartością logarytmiczną i jego wartość zwiększa się nieliniowo i bywa różny w różnym środowisku. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na jakość montażu, wspomniane wypoziomowanie suszarki. Wpływ na hałas mają także masa oraz rodzaj suszonej odzieży (np. klamry, zapinki itp.), które generują dodatkowy hałas. Najcichsze na rynku suszarki osiągają poziom emisji hałasu na poziomie 60–65 dB(A).

Pytanie 8: Czy opcje parowe w suszarkach do ubrań mają sens?

Zdecydowanie tak. Wpływają bardzo korzystnie na proces suszenia, eliminują wiele bakterii i wpływają pozytywnie na trwałość, miękkość i puszystość tkanin. Dodatkowo pomagają w przygotowaniu suszonych tkanin do prasowania (tzw. łatwe prasowanie). Co ważne, w wypadku niektórych rodzajów tkanin pozwalają wręcz całkowicie zrezygnować z tej czynności. Co ciekawe i godne polecenia, suszarki wykorzystujące opcje parowe pozwalają szybko i skutecznie odświeżać już noszoną odzież. Z rodzajami modeli wykorzystujących parę i stosowanymi w nich programami parowymi należy się jednak dokładnie zapoznać. Nie każdy z konsumentów chce usprawniać suszenie parą, nie każda tkanina tak samo reaguje na właściwości pary, a i wiele z rozwiązań znacznie się od siebie różni.

Pytanie 9: Jaka jest różnica między tradycyjnym a samoczyszczącym się kondensatorem?

W tradycyjnych modelach stosuje się wyjmowany kondensator, nazywany również skraplaczem. Po wielokrotnym używaniu suszarki osadzające się w nim włókna tkanin oraz powstający osad sprawiają, że urządzenie pracuje nieefektywnie. Producenci sugerują jego regularne czyszczenie oraz opróżnianie z nadmiaru wody. Po otwarciu klapy można oczyścić cały element za pomocą odkurzacza, gdyż w nim właśnie osadzają się wszelkie resztki brudu lub tkanin. Alternatywą są suszarki z samoczyszczącymi kondensatorami. Podczas cyklu suszenia element ten przepłukuje się wodą pochodzącą z suszonej bielizny. System samoczyszczący nie tylko zapewnia komfort, ale również zmniejsza znacznie zużycie energii elektrycznej (nieczyszczony kondensator przyczynia się do spadku efektywności energetycznej).

Pytanie 10: Czy wybrać pralkosuszarkę czy suszarkę do ubrań?

Zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest wybór niezależnej pralki i niezależnej suszarki do ubrań. Nie tylko tego typu zestawienie znacznie zwiększa możliwości funkcjonalne pralki czy suszarki, ale i daje większą elastyczność w korzystaniu z urządzeń. W wypadku suszarki zwiększa się także znacznie pojemność wsadu (zwykle dwukrotnie). Oczywiście, pralkosuszarka to pewien konstrukcyjny kompromis, ale kompromis, który w pewnych okolicznościach jest swego rodzaju technicznym wybawieniem. Wyobraźmy sobie małe dziecko, małe mieszkanie bez balkonu i do tego z nieistniejącym niemal korytarzem. W takich wypadkach wybór pralkosuszarki jest nie tyle lepszy, co po prostu wskazany i konieczny.

2016-11-30
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket