Parametry techniczne suszarek bębnowych

Parametry techniczne

Wybierając sprzęt AGD, należy zwracać uwagę na jego specyfi kację techniczną. Przede wszystkim warto poznać ważniejsze parametry i opisujące je jednostki. Pozwoli to rzetelnie porównać poszczególne modele.

Suszarki pracują w określonych parametrach, które defi niują je jako urządzenia ekonomiczne, praktyczne bądź nieefektywne w działaniu. Takimi parametrami są m.in. klasa suszenia, klasa efektywności energetycznej czy chociażby emitowany poziom hałasu. Istotne mogą się tu okazać także moc przyłączeniowa, ładowność czy roczne zużycie energii. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i racjonalne podejście do problemu.

Suszarki – na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać najlepszą suszarkę spośród wielu modeli na rynku, należy przeanalizować wszystkie parametry i dokonać najwłaściwszego do własnych potrzeb (a nie osiągów sprzętu) wyboru. Decyzję może ułatwić poznanie takich parametrów jak:

  • Typ suszarki – to jedna z najważniejszych informacji podawanych na etykiecie efektywności energetycznej. Na rynku dostępne są suszarki kondensacyjne, ewakuacyjne (modele gazowe są wycofane z rynku). Więcej o różnicach między tymi konstrukcjami w tekście „Techniki suszenia” .
  • Ładowność – określa maksymalną wielkość suchego wsadu do suszenia, jaką deklaruje wytwórca. Często nazywana jest także pojemnością znamionową bębna lub maksymalnym załadunkiem. Podawana jest na etykiecie efektywności energetycznej i wyrażana w kilogramach. W suszarkach do użytku domowego ładowność waha się między 3 a 9 kg.
  • Poziom emitowanego hałasu – parametr wskazuje odczuwalny hałas wokół suszarki mierzony w komorze ciszy. Wartość podawana jest na etykiecie energetycznej i wyrażana w decybelach według charakterystyki czułości ucha ludzkiego – dB(A). Faktyczna głośność w praktyce znacznie odbiega od pomiarów deklarowanych ze względu na różne uwarunkowania – więcej na ten temat w dziale „Emisja hałasu”. Średnio suszarki emitują dźwięk o głośności od 60 do 70 dB(A).
  • Moc przyłączeniowa – parametr ten pozwala ocenić, czy aktualna instalacja domowa zdoła wytrzymać przyłączane obciążenie sumaryczne (np. razem pralki i suszarki przy włączeniu wszystkich funkcji). Decyduje pomiar watomierzem w czasie największego poboru mocy. Jednostkami mocy przyłączeniowej są waty [W] lub kilowaty [kW] jako moc czynna z iloczynu natężenia (A) i napięcia (V) energii elektrycznej.
  • Zużycie energii w trybie wyłączenia i czuwania – dane służące do obliczania rocznego ważonego zużycia energii elektrycznej, a zatem ustalania klasy efektywności energetycznej według Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) Nr 1061/2010. Zużycie energii elektrycznej w czasie czuwania wyrażane jest w watach – [W]. Standardowe suszarki pobierają ok. 0,1–0,5 W w trybie czuwania.
  • Roczne ważone zużycie energii elektrycznej – parametr służy do obliczania współczynnika efektywności energetycznej. Pozwala użytkownikowi ocenić, jak dużo energii pobiera urządzenie, czyli ile w przybliżeniu wydamy na pracę suszarki. Jednostką zużycia energii są kilowatogodziny na rok – [kWh/ rok]. Wpływ na nie mają tryby pracy, programy, czas itp.

Parametry techniczne

  • Efektywność energetyczna – jest to bardzo ważny parametr do ustalenia klasy efektywności energetycznej uwidacznianej na etykiecie (o której dokładniej piszemy w kolejnym rozdziale). Wartość ważonego rocznego zużycia energii przez dany typ suszarki odniesionego do obliczonego standardowego zużycia energii podaje się w procentach [%]. Dzięki tej wartości producent plasuje model w danej klasie efektywności energetycznej, którą w wypadku suszarek oznacza się od A+++ do D.
  • Średni czas cyklu w standardowym programie suszenia – to jeden z ważnych parametrów, uwzględniony na etykiecie energetycznej urządzeń. Wskazuje, ile minut suszarka suszy ekonomicznie tkaniny w ciągu jednego cyklu. Podana informacja wyrażana jest w minutach na cykl. Odnosi się do standardowego programu suszenia tkanin bawełnianych przy pełnym załadunku. Średnio suszarki suszą tkaniny bawełniane w 180–200 min.
  • Skala wydajności skraplania – to parametr, który określa stopień skraplania wody w suszarkach kondensacyjnych, czyli skuteczność pozbywania się wilgoci z ubrań (potocznie parametr nazywany jest klasą suszenia). Określana jest na podstawie ważonej wydajności skraplania (Ct) i podawana na etykiecie efektywności energetycznej. Skala obejmuje klasy od A do G, z czego A określa najbardziej wydajne urządzenie, a G – najmniej.
  • Masa urządzenia – parametr ma znaczenie w transporcie ręcznym i mechanicznym, także podczas zestawiania urządzeń (np. w słupku). Jednostką masy suszarki są kilogramy [kg]. W wypadku zestawiania urządzeń należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Najlepiej ustawić suszarkę na pralce z wykorzystaniem specjalnego łącznika.
  • Wymiary urządzenia – parametry fizyczne suszarki są szczególnie istotne przy planowaniu rozlokowania sprzętu AGD w domu lub jego montażu w zabudowie. Jednostką są milimetry lub centymetry. Ważną kwestią przy zabudowie jest odróżnienie wymiarów sprzętu od rozstawu otworów montażowych.

Jak maksymalnie oszczędzić przy suszeniu bielizny?

Aby wykorzystać maksymalnie potencjał urządzenia, a przy tym minimalizować zużycie energii elektrycznej warto stosować się do kilku zasad, które przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie.

  • Bieliznę należy jak najmocniej odwirować podczas prania, to z kolei skraca czas suszenia;
  • W modelach, które mają podświetlenie bębna w czasie otwarcia drzwi, należy zamykać je, aby światło niepotrzebnie się świeciło;
  • Systematyczne czyszczenie żeber wentylacyjnych, a także filtrów zdecydowanie minimalizuje pobór energii elektrycznej;
  • Należy wybrać odpowiedni stopień wilgotności, aby uniknąć nadmiernego wysuszenia bielizny a tym samym żmudnego prasowania, podczas którego również zużywana jest energia elektryczna;
  • Wypełnienie suszarki maksymalną ilością bielizny jest dosyć ekonomiczne, jednak sprawia, że na tkaninach jest więcej zagnieceń;
  • Należy także wybierać urządzenia pracujące w najwyższej klasie efektywności energetycznej.

Jak maksymalnie oszczędzić
2016-11-30
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket