Automatyczne programy suszenia

Automatyczne

Programy suszenia najczęściej są dostosowane do rodzaju i struktury włókna odzieży. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur suszenia. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiedni program, a suszarka automatycznie dobierze wszelkie parametry.

Warto wiedzieć, że producenci grupują programy suszenia, tak aby klasyfikować je jako do przechowywania w szafie (ubrania suszone tak, aby nie wymagały prasowania, są lekko wilgotne) oraz do prasowania (są suszone tak, aby były gotowe do prasowania). Warto w tym miejscu dodać, że wielu producentów daje możliwość wyboru stopnia wilgotności (inaczej stopnia wysuszenia) danego programu.

Składowe programu prania i suszenia

Wszyscy z nas używają programów przeznaczonych do danych materiałów, jednak mało kto zastanowił się tak naprawdę, jakie parametry suszenia regulują ten program tak, aby stworzyć optymalne dla tkaniny warunki. W suszarkach determinantami regulującymi parametry procesu suszenia są:

  • temperatura suszenia,
  • czas suszenia,
  • liczba obrotów,
  • kierunek ruchu bębna (inaczej rewers).

Dzięki nim możemy wyróżnić takie programy, jak:

  • Bawełna – w tym programie można suszyć odporne na uszkodzenia i wysoką temperaturę bawełnianie tkaniny, np. prześcieradła, poszewki, ręczniki, a także trwałe bluzki czy spodnie. Przybliżona ilość pozostałej wilgoci w tkaninach to ok. 60 proc.
  • Syntetyki – program rekomendowany do włókien sztucznych z naszytymi ozdobami lub nadrukowanymi aplikacjami. Wymaga odpowiedniej temperatury i ostrożności.
  • Delikatne – program przeznaczony do suszenia jedwabiu, satyny, lnu, kaszmiru. Często producenci dołączają specjalny kosz, który podczas suszenia nie obraca się. Dzięki temu tkaniny są optymalnie suszone bez narażenia ich na uszkodzenie. Zwykle suszenie odbywa się w niższych temperaturach, jednak nieco dłużej niż zwykle.
  • Koszule – jak sama nazwa wskazuje, program jest rekomendowany do koszul i bluzek koszulowych z kołnierzykiem (np. koszulek polo). Zaprogramowany przede wszystkim z dostępnymi funkcjami łatwego prasowania, najczęściej z wolnymi obrotami bębna.
  • Mix – program przeznaczony do suszenia różnego rodzaju tkanin, zarówno bawełnianych, jak i syntetycznych (należy dokładnie zapoznać się z jego opisem i parametrami).
  • Puch – przeznaczony do suszenia rzeczy wypełnionych puchem, np.: małych kołder, poduszek czy kurtek zimowych. Suszarka w trakcie pracy robi przerwy w suszeniu, aby puch nie stracił swojej objętości.
  • Jeans – program suszy przede wszystkim sztywne i grube tkaniny. Suszenie odbywa się w wyższych temperaturach z większą liczbą obrotów.
  • Wełna – program przeznaczony do suszenia odzieży wełnianej. Najlepiej używać do tego celu specjalnego kosza montowanego w bębnie. Podczas pracy kosz nie obraca się i nie obija tym samym ubrań o ściany bębna. Wełna wówczas jest miękka i puszysta. Jednak ostatnio zauważyć można modele, w których wełnę można suszyć nawet bez kosza. Duża liczba obrotów rozkłada wełnę na ścianach bębna, a obroty rewersowe nie pozwalają jej zbić się i rozciągnąć.
  • Odzież sportowa – program przeznaczony jest do suszenia lekkiej i cienkiej odzieży, często materiałów wodoodpornych, laminatowych, m.in. wykonanych z mikrofibry, poliestru, wiatroszczelnej membrany lub siatki.
  • Antyalergiczny – idealny program do suszenia odzieży dziecięcej lub osób ze skłonnościami alergicznymi. Suszenie odbywa się w wysokich temperaturach z dużą liczbą obrotów bębna.
  • Ręczniki – program do suszenia tkanin ciężkich i twardych, idealny dla ręczników lub tkanin typu frotte. Wysoka temperatura suszenia na zmianę z zimnym powietrzem powoduje, że rzeczy są sprężyste, a jednocześnie puszyste i miękkie.
  • Koce – producenci w takim programie zalecają suszenie zazwyczaj jednego lub dwóch mniejszych koców. Można również suszyć w nim poduszki lub kołdry z pierzem, puchem lub włóknami syntetycznymi.
  • Outdoor – polecany do suszenia odzieży wierzchniej, z powłoką membranową lub tkanin wodoodpornych.

Składowe programu

Programy parowe

W zaawansowanych modelach suszarek stosuje się programy parowe. Dzięki nim odzież staje się miękka, przyjemna w dotyku, ale również zneutralizowana pod względem nieprzyjemnych zapachów. W suszarkach programy parowe usprawniają proces prania. Para wodna dodatkowo omiata suszoną odzież, tworząc tzw. efekt 3D. W tych urządzeniach dodatkowo stosuje się funkcje parowe, aby odświeżyć tkaniny. Nie trzeba wówczas prać odzieży, by nadać tkaninom świeżość i sprężystość. Wystarczy włożyć ubranie do suszarki, aby ta lekko zwilżyła tkaninę, a później wysuszyła ją. Ponadto para wodna zabija niebezpieczne bakterie, neutralizuje zapachy i sprawia, że tkanina rozprostowuje się, przez co ubrania nie są bardzo pogniecione. Programy parowe nie są jednak zastosowaniem powszechnym, dlatego tych funkcji należy szukać w urządzeniach z wyższej półki.

Programy
2016-11-30
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket