Efektywność energetyczna suszarek bębnowych

Efektywność energetyczna

Do tej pory suszarki bębnowe uważane były za urządzenia wyjątkowo energochłonne. W tej kwestii jednak wiele się zmieniło, a nowoczesne modele coraz częściej pracują w najwyższych klasach A+++.

Zużycie energii elektrycznej, zwłaszcza w gospodarstwach domowych, jest bardzo duże. W głównej mierze to był jeden z powodów, aby przypiąć tym urządzeniom łatkę nieekonomicznych. – Po co je kupować? – zapyta większość z klientów, którzy uważają, że lepiej jest przecież rozwiesić odzież na sznurku czy kaloryferze i czekać nawet kilka dni, aby ulubione jeansy wyschły. Taniej, nie znaczy wygodniej!

Klasa efektywności energetycznej urządzeń

Na dobrą sprawę jeszcze kilka lat temu nie było suszarek pracujących nawet w klasie efektywności energetycznej A+. Od tego czasu wiele się zmieniło. Producenci sprzętu zdecydowanie bardziej zwracają teraz uwagę na jak najmniejsze zużycie energii przez suszarki. Według etykiety efektywności energetycznej, która informuje nie tylko o ekonomiczności modelu, ale także takich parametrach jak typie suszarki czy poziomie głośności podczas suszenia, suszarki bębnowe dostępne są w klasach od A+++ do D, przy czym urządzenia pracujące w klasie D są najbardziej energochłonne. Warto więc szukać modeli w jak najwyższej klasie efektywności energetycznej. Różnica ceny za dany model w sklepie z pewnością zwróci się po kilku latach użytkowania

Szerzej o etykiecie

Wszelkie informacje zamieszczone na etykiecie energetycznej muszą być potwierdzone rzetelnymi badaniami z uwzględnieniem najnowocześniejszych metod pomiarowych. Przepisy dotyczące etykietowania energetycznego suszarek bębnowych ustanowione zostały dyrektywą Komisji 392/2012 z 1 marca 2012 r. Każda suszarka bębnowa, niezależnie od konstrukcji (kondensacyjna lub wywiewowa), musi mieć etykietę efektywności energetycznej. Powinna ona zawierać takie informacje jak:

  1. nazwa dostawcy i jego znak towarowy,
  2. identyfi kator modelu dostawcy,
  3. klasa efektywności energetycznej, 
  4. ważone, roczne zużycie energii wyrażone w kWh (zaokrąglone do jednej liczby po przecinku),
  5. informacja dotycząca typu suszarki,
  6. czas cyklu odpowiadający standardowemu programowi suszenia tkanin bawełnianych przy pełnym załadunku,
  7. pojemność znamionowa wyrażana w kilogramach,
  8. poziom mocy akustycznej, czyli emitowanego hałasu podczas suszenia tkanin bawełnianych przy pełnym załadunku wyrażony w dB(A).

Dodatkowo, etykieta efektywności energetycznej suszarki kondensacyjnej ma także informację o:

      9. klasie wydajności skraplania wyrażoną literami od A do G (z czego A to klasa najlepsza).

Przepisy regulują także reklamowanie konkretnych modeli. Informacja reklamowa powinna zawierać oznaczenie klasy efektywności energetycznej, jeśli reklama przedstawia informacje na temat ceny lub zużycia energii przez dany model. Ponadto wszelkie materiały promocyjne podające dane techniczne opisujące szczegółowo parametry urządzenia muszą zawierać oznaczenie klasy efektywności energetycznej tego modelu.

Efektywność energetyczna

Graficzną różnicą w etykietach suszarki ewakuacyjnej (po lewej) oraz kondensacyjnej (po prawej) jest zastosowanie ikonki określającej typ suszarki. Dodatkowo, suszarka kondensacyjna zawiera informację o klasie wydajności skraplania.

2016-11-30
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket