Rozkładane suszarki na ubrania, mimo że bardzo praktyczne i tanie, stają się zmorą każdego mieszkania. Po rozłożeniu osiągają nawet 2 m szerokości i skutecznie ograniczają wolną przestrzeń. Bardziej praktycznym rozwiązaniem są suszarki bębnowe, które dają większe możliwości aranżacyjne i sprawniej suszą odzież.
W odróżnieniu od rozkładanych suszarek modele bębnowe mogą oszczędzić nie tylko miejsce w domu, ale również czas suszenia. Wyposażone w wyjątkowe funkcje nie niszczą tkanin i sprawiają, że ubrania są miękkie i przyjemne w dotyku. Dodatkowo minimalizują pobór energii i ciekawie wyglądają.
Najnowsze modele, szczególnie kondensacyjne (urządzenia ewakuacyjne są podłączane do instalacji wentylacyjnej w domu i coraz rzadziej spotykane na polskim rynku), wyposażone są w wiele rozwiązań pozwalających na delikatne i efektywne suszenie odzieży. Dostępne funkcje i nowatorskie elementy stanowią istotną część nowoczesnego urządzenia. Swoje zalety zawdzięczają stosowanym czujnikom. Nie tylko „czuwają” one nad prawidłowym działaniem urządzenia, ale także automatycznie programują jego pracę. Stosując specjalne czujniki, producenci chcą, aby urządzenie samoczynnie mierzyło wilgotność bielizny czy ważyło ją. Dzięki temu użytkownik nie będzie musiał ustawiać parametrów samodzielnie. Producenci stosują więc automatyczne dostosowanie prędkości, temperatury i kierunku rotacji bębna, aby suszona bielizna była jak najmniej zniszczona. Dzisiejsze suszarki różnią się od tych wcześniejszych tym, że tkanina może być wysuszona do określonego poziomu wilgotności, tak aby m.in. łatwiej było ją wyprasować – tutaj także czujniki odpowiadają za to. Takie rozwiązania stosują w swoich modelach tacy producenci jak Electrolux, AEG, Beko, Bosch, Candy, Gorenje, Hoover, LG, Miele, Samsung, Siemens czy Whirlpool. W zależności od modelu różni się nazewnictwo, jednak zasada działania jest wszędzie zbliżona.
Producenci dziś stosują wiele rozwiązań usprawniających te działania. Do nich należą systemy filtracji, które opatentowane przez dane marki mogą być złożone z kilku elementów. Na przykład Electrolux zastosował system filtracji nazwany EcoFlow, a AEG – ÖKOFlow. Oba złożone są z dwóch elementów, które w poręczny i łatwy sposób można wyjąć. Gorenje z kolei stosuje trzyelementowy filtr FiltrationSupreme, który efektywnie oczyszcza tkaniny z wszelkich, nawet najdrobniejszych włosków. Wygląda jak siatka nałożona na wewnętrzną część drzwi suszarki. Podobną konstrukcję elementu proponuje firma Miele. Jego innowacyjny filtr idealnie radzi sobie z resztkami materiałów, a dodatkowo łatwo się go czyści. Ponadto kiedy jednak użytkownik nie pamięta o potrzebie oczyszczania filtrów, warto przyjrzeć się modelom z automatycznymi informacjami tekstowymi lub świetlnymi o potrzebie wyczyszczenia filtrów (inaczej także: wskaźnik wyczyszczenia kanałów powietrznych). To pozwala zareagować w miarę szybko, dzięki czemu urządzenie będzie osiągało pełną moc filtracji.
Najnowsze modele wyposażone są w wyświetlacze (kolorowe, LCD), które w czytelny sposób wyświetlają wszelkie parametry pracy. Informują o aktualnie wybranym programie, ale również o czasie do końca cyklu suszenia. Pozwalają sensorowo regulować parametry pracy, dodatkowo bardzo nowocześnie wyglądają. Jednak oprócz faktycznej funkcji programatora, panele sterowania mają wiele wskaźników informujących. Po zakończeniu cyklu suszenia suszarka akustycznie, a także za pomocą sygnałów (diod) świetlnych informuje o konieczności wyjęcia suchych ubrań z urządzenia. Suszarki wyposażone są także we wskaźniki informujące o konieczności opróżnienia zbiornika na skondensowaną wodę.
Na rynku dostępne są dwa typu zbiorników na skropliny. W przeważającej większości producenci stosują zbiorniki zintegrowane w górnej części urządzenia (przypominające szufladę na detergenty). Są dosyć długie i podczas demontowania go z miejsca należy uważać, aby nie wylać wody (o ile zbiornik jest całkowicie napełniony). Inną konstrukcją zbiornika jest pojemnik na skropliny umieszczony na drzwiach suszarki. Takie rozwiązanie pozwala zobaczyć ile wody aktualnie jest w zbiorniku i kiedy należy go opróżnić. Zbiornik ma ergonomiczny uchwyt i jest wygodny podczas wylewania wody i montowania na miejsce.
Spotkać się można ze stwierdzeniami, że suszarki są nie do końca praktyczne, bo nadmiernie wysuszone rzeczy trudno potem dokładnie wyprasować. Może było tak dawniej. Obecnie coraz więcej producentów montuje specjalne elementy lub wyposaża modele w nowatorskie systemy i programy redukujące zagniecenia powstałe w procesie suszenia. Pierwszym rozwiązaniem jest zmniejszenie obrotów wirowania, które sprawia, że maleje naprężenie włókien, a tym samym zagnieceń jest mniej. Inną opcją jest wykorzystanie zimnego nadmuchu powietrza. Ochładza to ciepłe rzeczy, dzięki czemu nie gniotą się tak bardzo. Producenci stosują także wygładzanie tkanin za pomocą jonizatora powietrza. Odświeża on tkaniny i działa antystatycznie, czyli usuwa ładunki elektryczne (odzież się nie elektryzuje). Inną funkcją sprzyjającą prostowaniu tkanin jest para wodna. To za sprawa jej właściwości włókna tkanin się prostują, co automatycznie likwiduje wszelkie zagniecenia. Niektórzy producenci wyposażają suszarki w specjalny kosz, m.in. do suszenia wełny. Wystarczy położyć daną rzecz (np. bluzkę z delikatnej tkaniny) na koszu, a na pewno po wyjęciu nie będzie tak pognieciona. Jak widać, suszenie w maszynie staje się alternatywą dla prasowania ręcznego.
Producenci stosują również wszelkiego rodzaju funkcje minimalizowania zagnieceń. Jedną z nich jest opcja dwóch kierunków obrotów bębna (tzw. rewers). Suszarka automatycznie zaprogramowana jest tak, aby po określonym czasie zmienić kierunek obracania się bębna (z lewej strony na prawą i odwrotnie). Suszona odzież nie jest wtedy zbita w jednym miejscu, rozkłada się w bębnie równomiernie. Wolniejsze obroty bębna także zmniejszają zagniecenia ubrań.
Para wodna stosowana w suszarce też ma właściwości prostujące. Sprawia, że tkanina staje się sprężysta i rozprostowana. Możliwości urządzeń związane z zastosowaniem pary stają coraz praktyczniejsze. Dzisiejsze suszarki mogą być również swoistym parowym odświeżeniem. Jednak przed włożeniem suchej, już noszonej bielizny należy zapoznać się z instrukcją i stwierdzić, czy producent zaleca taką możliwość (nie wszyscy producenci rekomendują to). Jedną z nowoczesnych opcji suszarek, nadającą tkaninom elastyczność i rozprostowanie, jest faza schładzania. Po etapie suszenia właściwego suszarka ochładza tkaniny zimnym powietrzem, minimalizując tym samym zagniecenia.
Zastosowanie dobrej jakości obudowy oraz komponentów wycisza suszarkę w pełni. Dobrze, jeśli silnik także jest cichy i oparty o nowego typu konstrukcję mechaniczno- elektryczną (nawiasem mówiąc, hałas samego silnika elektrycznego jest niewielki – większy wpływ mają łożyska czy konstrukcje toczne). W tym miejscu bardzo ważna uwaga: nie jest prawdą, jakoby „tylko” silniki bezszczotkowe, indukcyjne, inwerterowe czy te z napędem bezpośrednim (bezpaskowym) były najlepsze i „jedyne”. Niekiedy solidny silnik komutatorowy (szczotkowy) ze znakomitym napędem paskowym jest nie tylko jakościowo lepszy, cichszy i trwalszy, ale i do tego o wiele efektywniejszy. Rozwiązaniom stosowanym w silnikach należy się bacznie przyglądać, nie zapominając o innych ważnych elementach, jak wspomniana obudowa, maty wyciszające czy dobrej klasy amortyzatory, które tłumią dźwięk. Ciekawe również są pomysły producentów, którzy proponują wiele rozwiązań minimalizujących hałas czy wibracje podczas suszenia. Do takich możemy zaliczyć wyprofi lowane obudowy urządzeń. Dzięki specjalnym wytłoczeniom na bocznych ścianach eliminowane są wibracje powstałe podczas pracy suszarki.
Suszarka bębnowa nie wymaga stosowania środków chemicznych do ubrań. Jednak kiedy użytkownik podczas suszenia chce nadać tkaninie świeżość, może poznać ofertę środków zapachowych, np. marki Miele. Producent zastosował opcję Fragrance Dos, która podczas suszenia ciepłym powietrzem uwalnia cząstki nadające odzieży dodatkowy zapach. Kapsułkę zapachową umieszcza się na rancie drzwi, przy filtrze głównym urządzenia. Zamontowana kapsułka może wystarczyć na ok. 50 cykli suszenia. Skoncentrowany żel utrzymuje się na tkaninie nawet do 4 tygodni, a to dzięki formule środka specjalnie opracowanej przez perfumiarzy z Prowansji. Kapsułki zakupić można w autoryzowanych sklepach Miele w trzech różnych zapachach.
© 2025 InfoMarket