Niezmiernie ważnymi kwestiami w wypadku suszarek są prawidłowe przyłączenie do energii oraz montaż. Nie zawsze jest to takie proste, jakby się mogło wydawać…
Niestety, popełnianych jest wiele dość prostych, a zarazem poważnych błędów. Wpływają one negatywnie na poprawne użytkowanie sprzętu i zwiększają zużycie energii elektrycznej. Mają one także wpływ na bezpieczeństwo zarówno urządzenia, jak i ich użytkowników.
Prawidłowe działanie suszarki oznacza prawidłowe przyłączenie jej do instalacji elektrycznej, i odpływowej (o ile konsument decyduje się na takie rozwiązanie) oraz stosowanie się do zaleceń producenta. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych muszą być spełnione podstawowe warunki techniczne.
Suszarki kondensacyjne suszą ubranie gorącym powietrzem, a po schłodzeniu go odprowadzają wodę do pojemnika. Wystarczy podłączyć więc jedynie urządzenie do instalacji elektrycznej. Ten typ suszarek nie przewiduje podłączenia urządzenia do instalacji wentylacyjnej, jak jest w wypadku suszarek ewakuacyjnych. W tym ostatnim wypadku należy odprowadzić wilgoć na zewnątrz pomieszczenia. Wygodne jest podłączenie urządzenia do kanału wentylacyjnego – ale uwaga – nie wolno podłączać suszarki do przewodu grawitacyjnego, którym odprowadzane są np. spaliny z pieca gazowego. Wówczas wypychanie powietrza z wilgocią z suszarki ewakuacyjnej mogłoby stworzyć efekt tzw. cofania się spalin. Jest to niezwykle niebezpieczne. Suszarka ewakuacyjna powinna wykorzystywać swój własny, niezależny kanał wentylacyjny w kominie. Uwaga! Montaż suszarki wywiewowej (ewakuacyjnej) wymaga stosowania rury odprowadzającej wilgoć do kanału wentylacyjnego lub na zewnątrz pomieszczenia.
W wypadku projektowania nowej łazienki czy suszarni bądź zmiany dotychczasowej aranżacji należy przemyśleć kilka ważnych aspektów, aby suszarka nie kolidowała z innymi elementami pomieszczenia, aby np. drzwi suszarki otwierały się na odpowiednią stronę. O ile modele wolnostojące są bardzo elastyczne w montażu, o tyle sprzęt do zabudowy wymaga odpowiedniej wiedzy projektowej i instalatorskiej. Ogólnie modele do zabudowy wpływają bardzo korzystnie na aspekty wizerunkowe i wykorzystują efektywnie powierzchnie. Należy zabudowywać je wszędzie tam, gdzie jest na to miejsce lub gdzie warunki na to pozwalają. Warto w tym miejscu dodać, że dostępnych jest na rynku kilka modeli suszarek kompaktowych, które można montować na ścianie. Mają one mniejszą pojemność, ale w ogólnym rozrachunku zwiększają elastyczność aranżacji w mieszkaniach dla singli czy tych o mniejszej kubaturze. Bardzo efektywne, ale i efektowne jest zestawienie dwóch urządzeń obok siebie lub bezpośrednio na sobie. To szczególnie praktyczne dla osób, które zastanawiają się nad zakupem zarówno pralki, jak i suszarki. Zestawienie ułatwia przekładanie odzieży, ale i samą organizację prania i suszenia. Przy montażu w słupku stosuje się praktyczny łącznik, który nie tylko maskuje połączenie urządzeń. Po wysunięciu swoistej półki, można na niej położyć kosz z bielizną czy detergenty.
© 2025 InfoMarket