Dźwięk w telewizorach emocje jak w kinie

Dźwięk w telewizorach

Dążenie konstruktorów telewizorów do jak najcieńszych ekranów powoduje, że są w nich montowane niewielkie głośniki o słabych parametrach. W najtańszych telewizorach są to dwa głośniki szerokopasmowe, w droższych mogą być po dwa głośniki wysokotonowe i średnio-niskotonowe. Jednym ze sposobów poprawy dźwięku jest kupno dodatkowych zestawów głośnikowych typu soundbar.

Nowoczesne telewizory mają bardzo cienkie ekrany i wąskie ramki, w których trudno zainstalować głośniki wytwarzające bardzo dobrej jakości dźwięk. Stosuje się dwie koncepcje rozmieszczania głośników. W pierwszej głośniki są niewielkie i tak ukryte, aby były praktycznie niewidoczne, a w drugiej głośniki są znacznie większe i tak rozmieszczone, aby były widoczne i zapewniały najlepszy dźwięk. Zazwyczaj są wtedy umieszczone po bokach ekranu lub pod nim. Oferowane są także zewnętrzne bezprzewodowe głośniki niskotonowe i dodatkowe tylne głośniki bezprzewodowe, aby wytworzyć efekty dźwiękowe jak w kinie domowym.

Systemy dźwiękowe w telewizorach

Warto zwrócić uwagę na wartości mocy głośników w telewizorze i ich liczbę. Moc głośników podaje się jako 2 × 10 W, często bez wskazania, czy jest to moc RMS czy maksymalna. Im więcej głośników, tym lepsze jest odtwarzanie dźwięku. Podstawowymi systemami dekodowania dźwięku w telewizorach są: Dolby Digital i Dolby Digital Plus związane z telewizją DVB-T. Dolby Digital Plus (E-AC-3 – Enhanced Audio Compression-3) charakteryzuje się większą niż AC-3 wartością bitrate (przepływności bitowej), co wpływa na poprawę jakości dźwięku i umożliwia przesyłanie większej liczby kanałów audio (w tym obsługę standardu 7.1). DTS 2.0+Digital Out – system przetwarzania dźwięku wielokanałowego z opcją tzw. downmiksu do dźwięku stereo, a zatem odpowiednik systemu SRS Theater Sound HD dla standardu DTS. Dźwięk DTS 2.0 z odtwarzacza Blu-ray może być odtwarzany bezpośrednio w telewizorze lub kierowany do zestawu kina domowego 5.1.

Dźwięk w telewizorach

Zestaw głośnikowy w postaci soundbara w telewizorze serii 7181 marki Philips.

Prosty sposób na poprawę jakości dźwięku z głośników telewizora to korzystanie z funkcji balansu kanałów i regulacji niskich i wysokich tonów. Są dedykowane systemy korekcji barwy dźwięku poprawiające brzmienie niskich częstotliwości – Bass Boost. Charakterystykę dźwiękową można dobierać, wykorzystując ustawienia fabryczne, np. muzyka mowa, film, gra, lub korzystając z korektora graficznego, który umożliwia użytkownikowi wzmacnianie lub osłabianie określonych częstotliwości dźwięku według własnych preferencji. Są też systemy tworzenia dźwięku dokólnego za pomocą głośników telewizora np. SRS Theater Sound (w wyższych modelach). System dźwięku umożliwia przetwarzanie sygnałów wielokanałowych i odtwarzanie sygnału przetworzonego w stereo z efektem dźwięku przestrzennego. Umożliwia separację dialogów ze ścieżki dźwiękowej i dynamiczną regulację ich poziomu głośności, aby ciche i trudne do zrozumienia kwestie były wyraźne dla odbiorcy. Pozwala też na redukcję różnic głośności między oglądanymi programami, co jest przydatne, gdy oglądane filmy czy programy telewizyjne są przerywane reklamami. Funkcja automatycznej regulacji wzmocnienia (AVL) ustala maksymalny poziom dźwięku, co nie pozwala na głośne odtwarzanie, np. reklam.

Głośniki mocowane na magnes

Na uwagę zasługują bardzo cienkie głośniki w telewizorze UHD Philips 8601, które mają najlepszą jakość odtwarzania dźwięku w całej rodzinie telewizorów tej marki dzięki nowatorskiemu systemowi dźwiękowemu o mocy 50 W zawierającemu 16 wysokotonowych mikrogłośników tubowych i dwa wbudowane neodymowe głośniki niskotonowe. Mikrogłośniki wysokotonowe są umieszczone w dwóch bardzo cienkich obudowach głośnikowych z polerowanego ciemnego chromu, które można odłączyć i odstawić bardziej od odbiornika, aby zwiększyć strefę stereofonii. 4-stronny system Ambilight, w połączeniu z ultracienkimi ramkami i łukową podstawką, stwarza iluzję, że telewizor unosi się w świetlnej poświacie.

Głośniki mocowane

Soundbary podłużne

Typowy soundbar lub soundspeaker składa się z panelu podłużnego zawierającego głośniki średnio- i wysokotonowe oraz wzmacniacza i oddzielnego głośnika niskotonowego. Stosowane są różne konfiguracje głośników: 2.1, 4.1, 6.1, 8.1, 9.1. Oznaczają one zazwyczaj liczbę zastosowanych głośników. Zróżnicowana jest moc głośników od kilkudziesięciu do ponad 300 W (RMS). Dźwięk z telewizora jest przesyłany łączem bezprzewodowym Bluetooth do odbiornika w panelu głównym lub wykorzystuje się połączenie kablowe. Źródłem muzyki może być każde urządzenie z Bluetooth, np. smartfon czy laptop. Do soundbara i subwoofera trzeba doprowadzić przewodowo zasilanie. Są też wersje z wbudowanym subwooferem, co upraszcza połączenia. Aplikacje na smartfony opracowywane przez producentów soundbarów umożliwiają ich obsługę

Dźwięk w telewizorach

Soundbar Samsung HW-J6000 do zakrzywionych TV.

Soundbary sieciowe

Najlepsze modele mogą mieć wbudowany odtwarzacz plików audio-wideo i mogą pracować w domowej sieci (certyfikat DLNA) przez złącze RJ-45 lub bezprzewodowo Wi-Fi z opcjami Direct i Miracast. Starszy telewizor ze złączem HDMI, oprócz odtwarzania dźwięku przez jego głośniki, zyskuje nowe funkcje. Wykorzystując Wi-Fi, można odtwarzać pliki wideo i audio z urządzeń przenośnych takich jak smartfon lub tablet oraz USB. Urządzenia dołączone do domowego routera, takie jak komputer, odtwarzacz Blu-ray czy urządzenia mobilne, mogą wtedy korzystać z głośników soundbara. Odtwarzać dźwięk można przy wyłączonym telewizorze.

Modułowa zabudowa audio-wideo z chłodzeniem

Drogi sprzęt audio-wideo wymaga odpowiedniego przechowywania, aby pracował wydajnie. W tym celu można wykorzystać zestaw modułów krakowskiej firmy Audiotecture, w których konstrukcji są stosowane beton i płyty MDF o oryginalnym wzornictwie oraz system wentylacji. Betonowe standy mogą mieć różne kolory, np. są pokryte prawdziwą zaimpregnowaną rdzą, aby miały atrakcyjny wygląd. System wentylacji tworzą ukryte w podstawie szafki jeden dwa ciche wentylatory, które włączają się w razie przegrzania się sprzętu (czujnik temperatury). Dodatkowo magnetyczne filtry chronią urządzenia przed kurzem. Masywne betonowe standy głośnikowe niwelują drgania i pełnią funkcję radiatorów. W szafkach zastosowano system organizacji kabli, ułatwiający połączenie sprzętów, a w modułach serwisowych jest gromadzony nadmiar kabli, przechowywane są routery i zasilacze. Moduły można dobierać do planowanego zestawu kolumn i posiadanego sprzętu audio- wideo. Typowy moduł ma wymiary: dł. 120 × wys. 45 × gł. 50 cm.

Modułowa zabudowa

Soundbary z systemem Dolby Atmos

Wrażenia dźwiękowe, jakie zapewnia system Dolby Atmos, można uzyskać także za pomocą zestawu głośnikowego typu soundbar. Nowy zestaw HW-K950 to pierwsze urządzenie marki Samsung, w którym zastosowano dekoder oraz soundbar i dwa tylne bezprzewodowe głośniki obsługujące system dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos. HW-K950 zapewnia wielokanałowy dźwięk w układzie 5.1.4, co oznacza, że 5 kanałów emituje dźwięk w kierunku widza, jeden odtwarza niskie tony (subwoofer), a cztery są skierowane w stronę sufitu. W podłużnym soundbarze zastosowano trzy głośniki skierowane do przodu i dwa skierowane w górę. Para tylnych głośników emituje dźwięk w stronę widza i do góry. Emitowany w ten sposób dźwięk wypełniać ma całe pomieszczenie. Soundbar łączy się bezprzewodowo z głośnikiem niskotonowym i tylnymi głośnikami, co umożliwia prostą konfigurację nagłośnienia w pomieszczeniu. Dzięki temu uzyskanie przestrzennego dźwięku 3D nie wymaga używania głośników sufitowych. Firma Yamaha zapewnia, że efekty dźwiękowe zgodne z Dolby Atmos można uzyskać za pomocą soundbara YSP-5600. Zestaw odtwarza dźwięk w systemie 7.1.2, odbijając dźwięk od ścian i sufitu w stronę widza. Zawiera on aż 44 głośniki, w tym 12 kierujących dźwięk do sufitu (dwa kanały), 32 (dwa kanały L/P) i oddzielne dwa 4,5 calowe subwoofery. Zestaw trzeba skonfigurować do odsłuchu za pomocą mikrofonu i mobilnej aplikacji. Do połączeń z urządzeniami audio można wykorzystać 4 złącza HDMI wejściowe i jedno wyjściowe, dwa wejścia optyczne i jedno koncentryczne oraz wyjście na subwoofer. Zestaw obsługuje system MusicCast do stworzenia domowego systemu audio multiroom. Ma wbudowany wzmacniacz o mocy 120 W.

Soundbary

Telewizor z głośnikiem Bluetooth

Ciekawe rozwiązania są wprowadzane także w telewizorach Full HD do małych pokoi, kuchni czy sypialni. Model 5231 marki Philips to w ynik nowej koncepcji podejścia do jakości obrazu i dźwięku. Niewielki ekran wielkości monitora komputerowego o przekątnej 61 cm (24 cale) połączono na stałe z głośnikiem 16 W umieszczonym w podstawie. Odtwarza on dźwięk z telewizora i z urządzeń mobilnych łączem Bluetooth, takich jak smartfon, tablet czy laptop, ale też programów telewizyjnych, filmów i klipów z telewizora. T V 5321 to połączenie w jednym produkcie funkcjonalności monitora, telewizora i wysokiej jakości dedykowanego głośnika Bluetooth.

Telewizor
2016-12-02
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket