Jakie ma mieć cechy dobrej jakości system kina domowego? Z pewnością powinien obsługiwać odpowiednie do potrzeb użytkownika funkcje i systemy surround.
Jak w każdym sprzęcie audio istotna jest również dobra jakość brzmienia. Nie bez znaczenia pozostaje też wzornictwo zestawu, który w pomieszczeniu odsłuchowym powinien się należycie prezentować.
Dobór zestawu kina domowego to wbrew pozorom skomplikowana i bardzo indywidualna sprawa. Wiele zależy od tego, jakie wymagania przed systemem kina domowego stawia jego potencjalny użytkownik i w jaki sposób zamierza z niego korzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy, którymi naszym zdaniem powinien charakteryzować się dobrej jakości system kina domowego.
Różnorodność dekoderów dźwięku przestrzennego obsługiwanych przez system kina domowego determinuje, w jaki sposób będzie można go wykorzystać w domowej sali odsłuchowej. Obecnie sprzęt do zestawów wielokanałowych obsługuje wiele różnorodnych dekoderów surround. Część z nich wymaga, aby ścieżka dźwiękowa odtwarzanego filmu była zgodna z danym systemem (np. Dolby Atmos), a część jest w stanie wytworzyć dźwięk wielokanałowy nawet wówczas, gdy źródłowy sygnał audio będzie stereofoniczny. Warto więc sprawdzić, jakie możliwości ma pod tym względem sprzęt, który zamierzamy zakupić.
Drugim aspektem, który w znacznym stopniu determinuje jakość końcowego brzmienia wielokanałowego dźwięku, jest obsługa systemów automatycznej korekcji akustyki. Pozwalają one nieco zmniejszyć wpływ niedokładności w rozstawieniu kolumn głośnikowych na jakość odtwarzanego dźwięku docierającego do słuchacza oraz zniwelować nieodpowiednią akustykę pomieszczenia odsłuchowego. Jednak nie wszystkie zestawy jednokomponentowe, a także nie wszystkie urządzenia do zestawów wielokomponentowych obsługują tego typu rozwiązanie. Jeśli już korekcja akustyki jest dostępna, może ona charakteryzować się różnym stopniem zaawansowania. Co oczywiste, im bardziej zaawansowany będzie system korekcji akustyki, tym dokładniejsze przeprowadzimy pomiary i większa będzie jego skuteczność działania.
Jakość brzmienia w systemach kina domowego ma również bardzo istotne znaczenie, tak jak w wypadku systemów stereofonicznych. Często posiadacze zestawu kinowego słuchają z jego wykorzystaniem muzyki (np. z płyt CD) w trybie stereo czy też stereofonicznego dźwięku z odbiornika telewizyjnego. Brzmienie systemu kina domowego zależy głównie od wykorzystywanych przetworników cyfrowo-analogowych (DAC) w jednostce centralnej zestawu (np. amplitunerze), a także od rodzaju i jakości wykonania przetworników elektroakustycznych, czyli po prostu od wbudowanych głośników w kolumnach znajdujących się w zestawie. Przetworniki te mogą by wykonywane z różnorodnych materiałów, które mają zapewnić im nie tylko odpowiednią jakość, ale przede wszystkim odporność na uszkodzenia, a tym samym umożliwić długotrwałe działanie kolumny głośnikowej. Najczęściej wykorzystywane są tzw. głośniki dynamiczne (zwykle z magnesem neodymowym).
© 2025 InfoMarket