Odpowiednio dobrany i skonfigurowany zestaw urządzeń do kina domowego pozwoli cieszyć się komfortowym oglądaniem filmów z dźwiękiem surround, a także odtwarzaniem zrealizowanej wielokanałowo muzyki. Taki system dźwiękowy można zbudować na kilka sposobów.
W domowym systemie kinowym wykorzystywane są zestawy jedno- lub wielokomponentowe. Mniej rozbudowany, a tym samym prostszy w obsłudze jest system jednokomponentowy. Znacznie więcej możliwości, a często też lepszą jakość dźwięku zapewnia zestaw złożony z kilku osobnych, oddzielnie zasilanych komponentów. Tego typu systemy mogą być instalowane np. w domowym salonie, ale też w specjalnie do tego przystosowanych, odpowiednio wytłumionych salach odsłuchowych. Taki rozbudowany system kina domowego musi być jednak wcześniej dobrze zaplanowany i zaprojektowany.
Stosunkowo najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie listwy soundbarowej lub systemu audio pod telewizorem. W wypadku tej drugiej grupy urządzeń możemy spotkać się z określeniem „soundbase”. Również te urządzenia mają wbudowane dekodery dźwięku przestrzennego – przynajmniej te podstawowe, a więc Dolby Digital i DTS. Każdy z wymienionych tutaj systemów pozwalających na przetwarzanie wielokanałowego dźwięku ma swoje wady i zalety. Trudno jednoznacznie wskazać najlepsze rozwiązanie. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych użytkownika.
Jednokomponentowy system kina domowego składa się z zestawu kolumn głośnikowych, zwykle w konfi guracji 5.1 (rzadziej 2.1), oraz jednostki centralnej, która stanowi zamknięty w jednej obudowie wzmacniacz, tuner radiowy oraz odtwarzacz płyt (Blu-ray, Blu-ray 3D lub DVD). Niewielkich rozmiarów kolumny głośnikowe, jakie często znajdują się w tego typu zestawach, sprawiają, że jednokomponentowy system kina domowego dobrze sprawdzi się w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach. Ze względu właśnie na niewielkie gabaryty kolumn głośnikowych niskie tony nie są przez tego typu zestawy przetwarzane z odpowiednią jakością. W związku z tym ogromne znaczenie ma w tym wypadku subwoofer. W tańszych modelach zestawów jednokomponentowych subwoofer jest często pasywny, ale w droższych może być nie tylko aktywny, ale nawet bezprzewodowy. Jednostki centralne tego typu zestawów mają często terminale głośnikowe zaciskowe lub wykorzystują specjalne złącza głośnikowe, charakterystyczne dla danego producenta. Może to sprawiać problemy, np. wtedy, gdy kolumny znajdujące się w zestawie chcielibyśmy wymienić na inne. Modele jednokomponentowe charakteryzują się znacznie mniejszą mocą niż wielokomponentowe, zwłaszcza wyposażone w duże, drewniane kolumny głośnikowe napędzane przez właściwie dopasowane do nich wzmacniacze. Za to w systemach jednokomponentowych można spotkać modele z kolumnami bezprzewodowymi. Najczęściej bezprzewodowość dotyczy głośników surroundowych, a więc tylnych. Jeśli nie są one fabrycznie bezprzewodowe, producenci oferują opcjonalne moduły bezprzewodowe, do których się je podłącza. W sprzedaży dostępne są również systemy, w których wszystkie kolumny znajdujące się w zestawie są bezprzewodowe.
© 2025 InfoMarket