Amplituner wielokanałowy

Amplituner wielokanałowy

Jednym z najpopularniejszych urządzeń w systemach wielokomponentowych jest amplituner wielokanałowy. Można wręcz powiedzieć, iż jest on „sercem” zestawu kina domowego. Ważne jest więc to, jakie funkcje będzie obsługiwał i jakie rozwiązania techniczne będą w nim zastosowane.

O becność w jednym kawałku wzmacniacza i tunera radiowego to przede wszystkim rozwiązanie relatywnie tanie w stosunku do zakupu odrębnego tunera i wzmacniacza. Dostępne na rynku modele są bardzo zróżnicowane pod względem dostępnych funkcji, a tym samym i cen. Różnica może objawiać się w jakości wytwarzanego dźwięku, konstrukcji poszczególnych układów elektronicznych oraz jakości samych elementów, z których zostały one wykonane. Aby właściwie przetestować i porównać wpływ kilku różnych amplitunerów na brzmienie dźwięku, należałoby sprawdzić ich działanie przy zastosowaniu tego samego odtwarzacza i zestawu kolumn głośnikowych, co może być często trudne w realizacji. Jeżeli jednak mamy możliwość sprawdzenia urządzenia w praktyce, zawsze warto z niej skorzystać.

Pełen mocy

Amplitunery kina domowego często mają moc od 90 do nawet 200 W na kanał. Wartość mocy dla pojedynczego kanału podawana jest najczęściej wtedy, gdy tylko jeden z nich jest wysterowany. Naturalnie, w wypadku wysterowania wszystkich dostępnych kanałów jednocześnie moc wyjściowa przypadająca na każdy z nich będzie znacznie mniejsza. Warto na ten aspekt zwrócić uwagę, porównując ze sobą kilka modeli pod względem mocy.

Amplituner wielokanałowy

Obsługa standardu Bluetooth przez amplituner kina domowego pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z urządzeń mobilnych.

Co kryje tylny panel?

Funkcjonalność amplitunera można poznać nawet po tym, jak bardzo rozbudowany jest jego tylny panel, na którym znajduje się wiele różnorodnych złączy. Oczywiście, im jest ich więcej, tym też więcej dodatkowych urządzeń może z nim współpracować. Jednak wraz z liczbą dostępnych złączy audio-wideo wzrasta zwykle też cena amplitunera.

Oprócz terminali głośnikowych jednym z najczęściej wykorzystywanych złączy w amplitunerze wielokanałowym jest HDMI. Dostępne są zarówno wejścia, jak i wyjścia HDMI (zwykle od 1 do 3). Wersja 2.0 tego złącza umożliwia nie tylko przesyłanie treści 3D, ale również obrazów o dużej rozdzielczości – Ultra HD. Dostępne mogą być również złącza kompozytowe i komponentowe. Amplituner może mieć wejście Phono, które umożliwi współpracę z gramofonem. Oprócz tego ma różną (zależnie od marki i modelu urządzenia) liczbę wejść analogowych audio 2 × RCA. Nie brakuje również cyfrowych złączy audio – optycznego i koaksjalnego (zwykle od 1 do 2 wejść). Amplituner kina domowego ma ponadto jedno lub więcej wyjść na zewnętrzny subwoofer aktywny. Modele pozwalające na łączność z Internetem są wyposażone w złącze LAN, a niekiedy także moduł Wi-Fi lub złącze pozwalające na zainstalowanie zewnętrznego, opcjonalnego modułu Wi-Fi.

2016-12-07
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket