Końcowe brzmienie systemu kina domowego zależy w znacznej mierze od wykorzystywanych w nim kolumn głośnikowych. Przy wyborze odpowiedniego zestawu warto więc zwrócić szczególną uwagę na ten element.
W modelach jednokomponentowych kolumn głośnikowych często nie można wymienić na inne, dlatego tym bardziej istotna jest nie tylko funkcjonalność sprzętu, ale też brzmienie takiego zestawu. Z kolei w systemach wielokomponentowych, gdzie zestaw kolumn dobierany jest często osobno, na etapie selekcji poszczególnych elementów dobrze jest, oprócz doboru kolumn pod względem designu, posłuchać, jak brzmi kilka wyselekcjonowanych wcześniej modeli, aby wybrać ten najodpowiedniejszy zestaw. W wielu sklepach czy salonach ze sprzętem audio-wideo często nie ma możliwości, by sprawdzić brzmienie kompletnego, poprawnie rozstawionego systemu 5.1. Często można jednak przetestować brzmienie poszczególnych kolumn, które później mogą stworzyć kompletny zestaw. Zasadniczo wystarczy posłuchać brzmienia kolumn frontowych i ewentualnie kolumny centralnej z danej serii produktowej, są to bowiem najważniejsze elementy całego zestawu kolumn do kina domowego.
W systemach kina domowego możemy wyróżnić cztery zasadnicze rodzaje kolumn głośnikowych ze względu na ich funkcję w systemie kina domowego. Są to kolumny: centralna, frontowe (dwie), surround (dwie lub więcej, zależnie od systemu wielokanałowego) oraz subwoofer (zwykle jeden lub dwa). Kolumnę centralną zwykle umieszcza się poziomo pod telewizorem lub ekranem. Jest ona wykorzystywana głównie do odtwarzania dialogów, głosu lektora oraz wokali podczas odtwarzania wielokanałowej muzyki. Kolumny frontowe mogą być to duże konstrukcje podłogowe lub mniejsze – podstawkowe. Odtwarzają one lewy i prawy kanał zrealizowanego wielokanałowo dźwięku. Można je również wykorzystać do odtwarzania materiału audio w trybie stereo. Kolumny surround w systemie kina domowego odpowiadają natomiast za odtwarzanie efektów dźwiękowych i różnorodnych odgłosów zwiększających przestrzenność odtwarzanego dźwięku.
W zaawansowanych realizacjach domowych sal kinowych wykorzystuje się niekiedy kolumny do zabudowy, które montuje się w ścianie lub też suficie. Należy wówczas uwzględnić głębokość montażową poszczególnych kolumn, które mają tworzyć zestaw. Poprawnie zainstalowane nagłośnienie nie tylko wygląda estetycznie, ale pozwala także zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu.
Głośnik centralny w kinie domowym odpowiada przede wszystkim za odtwarzanie głosu lektora i dialogów podczas odtwarzania dźwięku z filmów.
© 2025 InfoMarket