Sala kinowa w domu

Sala kinowa w domu

Profesjonalnie zrealizowana domowa sala kinowa wymaga sporych nakładów finansowych i wykonania odpowiedniego projektu. Dobrany wcześniej sprzęt musi zostać właściwie zainstalowany i skalibrowany. Zadbać należy również o warunki akustyczne w pomieszczeniu odsłuchowym.

Zaawansowaną realizacją domowej sali kinowej zajmują się często wyspecjalizowane fi rmy. Wszystko musi zostać poprawnie zaprojektowane, zaaranżowane i zamontowane zgodnie z przyjętymi normami i zaleceniami. Wykorzystywany sprzęt musi jak najlepiej spełniać swoje zadanie, aby użytkownik czuł się we wnętrzu takiego pomieszczenia niemal jak prawdziwym kinie.

Telewizory, projektory i ekrany

Nieodzownym elementem profesjonalnie zrealizowanej domowej sali kinowej jest telewizor lub projektor (oczywiście współgrający z odpowiednim ekranem). Telewizory wykorzystywane są zwykle w domowym salonie lub w mniejszych domowych salach kinowych. Jeżeli nabywamy nowy model telewizora, warto aby umożliwiał on odtwarzanie obrazu w rozdzielczości UltraHD. Obecnie ogólnodostępnych materiałów wideo w tej jakości nie ma zbyt wiele. Nie mniej jednak, z czasem będzie pojawiało się ich coraz więcej. Jeżeli decydujemy się na model obsługujący wyświetlanie także obrazów 3D i zamierzamy często korzystać z tego rozwiązania, wówczas warto wybrać model wielkoekranowy. Na ekranie 55- czy 65-calowego telewizora efekt 3D, będzie znacznie lepszy niż na niewielkim 32- czy 40-calowym ekranie. Jakość obrazu 3D zależy również od wykorzystywanej techniki wyświetlania obrazu trójwymiarowego. Może być ona aktywna lub pasywna, czyli tzw. polaryzacyjna. Zarówno jedna, jak i druga ma swoje wady i zalety. Najlepiej przed zakupem sprawdzić działanie obydwu technik w różnych modelach telewizorów różnych marek, aby sprawdzić, która z nich najbardziej nam odpowiada. Niektórzy producenci odbiorników telewizyjnych, chcąc sprostać nawet najbardziej wymagającym użytkownikom, mają w swojej ofercie urządzenia o rozmiarach ekranu przekraczających 80 cali, w tym również obsługujące rozdzielczość Ultra HD. Ponadto, na polskim rynku dostępne są modele z zakrzywionym ekranem (także obsługujące rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli). Wśród tego typu konstrukcji dostępne są modele w rozmiarach ekranu od 48 do nawet 78 cali.

W profesjonalnych instalacjach, w domowych salach kinowych, zamiast telewizora montuje się zwykle projektor i ekran. W wypadku projektorów ważne są m.in. żywotność i rodzaj wykorzystywanych lamp oraz rozdzielczość obrazu. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje projektora, jak np. łączność z Internetem i zgodność ze standardem DLNA, co umożliwi odtwarzanie materiałów wideo z różnorodnych urządzeń znajdujących się w tej samej sieci lokalnej. Projektor, z uwagi na sposób wyświetlanego obrazu i jego parametry techniczne, musi być odpowiednio dobrany do wielkości pomieszczenia. Ważny jest również ekran, na którym będzie wyświetlany obraz z projektora. Najlepiej, aby był on transparentny akustycznie, co pozwoli zamontować za nim głośniki do zabudowy, które dzięki temu będą niewidoczne. Ekran może być zamontowany na stałe lub też zwijany i rozwijany mechanicznie bądź elektrycznie. Projektor powinien być zamocowany na uchwycie ściennym lub sufitowym. Bardziej kosztownym, ale też bardziej estetycznym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej, sterowanej elektrycznie windy do projektora. Pozwoli to ukryć urządzenie, gdy jest niewykorzystywane.

Wygodnie jak w kinie

W domowej sali kinowej ważne są nie tylko dźwięk i obraz, ale także komfort użytkowania. W związku z tym w ofercie producentów i dystrybutorów sprzętu można znaleźć różnorodne pod względem wyglądu fotele kinowe. Mogą one być pokryte skórą lub innym materiałem. Mogą mieć regulację ręczną lub automatyczną. Istnieje nawet możliwość wykonania foteli według indywidualnego projektu i na specjalne zamówienie klienta. Dla komfortu użytkowania istotna jest ponadto obsługa systemu kina domowego. Oprócz klasycznego pilota zdalnego sterowania, do obsługi poszczególnych urządzeń mogą być dostępne aplikacje na smartfony i tablety. W niektórych systemach kina domowego można też wykorzystać specjalne sterowniki wyposażone w ekran dotykowy.

2016-12-09
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket