Multipleks ósmy (MUX-8) to kolejna sieć naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, która została uruchomiona w Polsce. MUX-8 nadawany jest w paśmie VHF. Dla części widzów może to oznaczać konieczność regulacji lub modernizacji odbiorczych instalacji antenowych.
Decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesje na nadawanie programów w sygnale ósmego multipleksu uzyskały spółki: TV Spectrum Sp. z o.o., Cable Television Network & Partners Sp. z o.o., Green Content Sp. z o.o., WP1 Sp. z o.o. Będą one mogły umieścić po jednym programie o standardowej rozdzielczości SD. Dodatkowo w multipleksie tym umieszczone zostaną programy nadawcy publicznego – Telewizji Polskiej. Większość nadawców zadeklarowała gotowość do umieszczenia programów w nowym multipleksie dopiero pod koniec roku. Do tego czasu uruchomione emisje będą zawierać znacznie mniej treści, a nowe programy będą dołączane w miarę zgłaszania gotowości przez nadawców.
Jak odbierać MUX-8
Odbiór MUX-8 wymaga instalacji antenowej obsługującej zakres VHF (kanały 5–12, częstotliwości 174–230 MHz). Jeżeli obecna instalacja antenowa nie umożliwia odbioru zakresu VHF, konieczne będą rozbudowa o nową antenę VHF i sumowanie sygnału ze wszystkich anten. Przed zakupem nowej anteny warto jednak sprawdzić obecną instalację antenową, poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie skorygować kierunek ustawienia anteny, gdyż w niedużych odległościach od nadajnika, gdzie sygnał jest najsilniejszy, może się okazać, że uzyskamy satysfakcjonujący odbiór bez dodawania nowej anteny.
Sprawdzenia wymagają wszystkie elementy systemu antenowego:
Jeśli którykolwiek z elementów systemu antenowego nie spełnia wymagań albo jest stary i pordzewiały, trzeba rozważyć jego wymianę. W wielu regionach MUX-8 nadawany będzie w polaryzacji pionowej, dlatego przed wyborem i instalacją anteny należy zwrócić uwagę na polaryzację sygnału, który zamierzamy odbierać.
Wybierając antenę, zawsze należy się kierować poniższymi zasadami:
Skorzystaj z aplikacji EmiMaps
Przy doborze anteny warto skorzystać z aplikacji EmiMaps, która umożliwia sprawdzenie zasięgu poszczególnych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej oraz ułatwia dobór i ustawienie anteny odbiorczej. Aplikacja EmiMaps znajduje się na stronie internetowej operatora ósmego multipleksu, firmy EmiTel, pod adresem EmiMaps.emitel.pl.
Warto również zapoznać się z poradnikami umieszczonymi na stronie internetowej firmy EmiTel (www.emitel.pl) oraz skonsultować się ze specjalistami i innymi użytkownikami telewizji naziemnej na forum internetowym pod adresem forum.emitel.pl.
Wdrożenie sieci MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej będzie następowało etapami. Szacunkowe zasięgi emisji w poszczególnych etapach przedstawiają mapy zamieszczone obok.
Sprawdź szacunkowy zasięg
Aplikacja EmiMaps ma na celu udostępnienie odbiorcom indywidualnym informacji o spodziewanych szacunkowych zasięgach emisji telewizji cyfrowej realizowanych przez EmiTel Sp. z o.o. jako pomoc przy przybliżonym określaniu możliwości odbioru sygnału w określonym miejscu na terenie kraju, a także przy doborze lub instalacji odpowiednich elementów odbiorczej instalacji antenowej.
W celu oceny możliwości uzyskania poprawnego odbioru sygnału należy wybrać multipleks oraz wprowadzić adres punktu odbioru sygnału. Można też wykorzystać funkcję automatycznego ustalania położenia lub przesunąć ikonę domu na mapie we właściwe miejsce. Po wybraniu lokalizacji zostanie przedstawiony przewidywany zasięg wybranego multipleksu we wskazanym punkcie odbioru. Przesunięcie punktu odbioru (ikony domu) w inne miejsce spowoduje automatycznie wyznaczenie zasięgu dla nowego miejsca. Kliknięcie na ikonę nadajnika pozwala na odczytanie szczegółowych parametrów sygnału emitowanych z tego obiektu.
W oknie po prawej stronie pokazane zostaną nazwa i główne parametry stacji nadawczej, dla której wyznaczono zasięg. Przedstawiane są też porady dotyczące doboru anteny do wybranej lokalizacji i wskazanego multipleksu oraz przekrój pionowy terenu na trasie od stacji nadawczej do anteny odbiorczej. Wykres ten pozwala na ocenę utrudnień w odbiorze sygnału spowodowanych występowaniem przeszkód terenowych.
Aplikacja jest narzędziem pomocniczym dla odbiorcy końcowego. Działanie aplikacji nie obejmuje wszystkich zagadnień wpływających na ocenę możliwości odbioru sygnału w danej lokalizacji.
Gdzie szukać dodatkowych informacji?
www.emitel.pl– strona internetowa firmy EmiTel, operatora technicznego naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.
www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/ – strona poświęcona naziemnej telewizji cyfrowej, zawierająca aktualne dane na temat DVB-T w Polsce oraz opisy i poradniki dla widzów i instalatorów anten. Strona jest na bieżąco rozbudowywana o nowe informacje związane z sytuacją naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
EmiMaps.emitel.pl – aplikacja przedstawiająca aktualne zasięgi emisji DVB-T i ułatwiająca dobór i ustawienie anteny odbiorczej.
forum.emitel.pl – forum internetowe, platforma wymiany myśli i doświadczeń na temat naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.
© 2025 InfoMarket