Cechy dobrego czajnika

Cechy

Wydawać by się mogło, że zagotowanie wody to czynność nader prosta, niewymagająca nadzwyczajnych środków. Nie jest to jednak do końca prawda. Świadczą o tym nie tylko przeciążenia sieci czy zły smak zagotowanej wody.

Zdarzają się także pożary i porażenia prądem. Dobry czajnik elektryczny to więc urządzenie, które zostało dobrze zaprojektowane, solidnie wykonane, a do jego produkcji użyte zostały najlepsze komponenty. Powinien być też bezpieczny i szybko gotować wodę. Nieco mniej istotne, aczkolwiek też ważne są jego wyprofilowanie i ergonomia, szczególnie rączki, która potrafi uwierać, czy dziobka, który w marnej jakości urządzeniach sprawia, że zagotowana woda niekoniecznie trafia w całości do szklanki i rozlewa się po czajniku oraz blacie…

1. Rodzaj wnętrza

O zapachu i smaku zagotowanej wody decyduje nie tylko jej jakość, ale przede wszystkim jakość materiału, z którego zostało wykonane wnętrze czajnika. Kiedyś nie zwracaliśmy uwagi na to, czy tworzywo sztuczne jest „zdrowe” czy też nie. Dziś chcemy, aby było one wolne m.in. od bisfenolu A, a substancje w nim zawarte nie wpływały negatywnie na nasz organizm. Jeśli więc wybierać czajnik z „plastiku” to tylko z certyfikatem BFA Free, a przynajmniej z potwierdzeniem producenta o niezagrażających zdrowiu właściwościach tworzywa. Sam rodzaj wnętrza ma także duży wpływ na zapach gotowanej wody. Nie bez kozery najtańsze modele trzeba kilkukrotnie wypłukać i przegotować w nich wodę tylko po to, aby pozbyć się specyficznego zapachu „nowości”. Problem ten praktycznie nie występuje w czajnikach szklanych, stalowych czy ceramicznych, w których smak, zapach i kolor wody pozostają neutralne.

2. Moc i rodzaj grzałki

Na jakość działania, szybkość, efektywność – w tym także oszczędność – wpływ ma rodzaj grzałki, jej konstrukcja oraz sprawność energetyczna. Warto pamiętać, że grzałka wcale nie musi mieć największej mocy, aby móc sprawnie, szybko i stosunkowo tanio zagotować wodę. O sprawności czajnika decyduje dobrej jakości element grzejny, który efektywnie zmienia energię elektryczną w cieplną i przekazuje ją wodzie. Aby stało się to szybko i sprawnie, poza grzałką wpływ na ten proces ma także kształt dna – im większa powierzchnia i szybciej oddająca ciepło, tym lepiej. To właśnie dlatego producenci stosują już niemal w większości czajników płaskie, solidne dna zespolone z grzałką i umieszczone w podstawie czajnika.

3. Czas gotowania

Im większa sprawność czajnika i większa jego moc, tym zwykle szybciej zagotujemy wodę. Standardowo czajnik doprowadza wodę do wrzenia w maksymalnie 3–4 minuty. W praktyce czajniki o mniejszej mocy nagrzewają wodę wolniej, a czajniki pobierające średnio 2000–3000 W – najszybciej. Oprócz samej mocy i grzałki wpływ na czas zagotowania wody mają także ilość, jakość i twardość wody. Im twardsza będzie woda, tym szybciej na grzałce pojawi się szkodliwy – i dla urządzenia i dla człowieka – kamień, który utrudnia pracę grzałce. Im więcej będzie kamienia na grzałce, tym czajnik będzie pracował dłużej i bardziej energochłonnie. Co ciekawe, złe parametry sieci, obwodu elektrycznego (np. spadki napięć) mają znaczny wpływ na sprawność czajnika.

4. Jakość wody

Czas zagotowania wody może wydłużyć się o wiele minut, jeśli grzałka w czajniku jest zabrudzona przez osadzający się kamień. „Skorupka”, która pokrywa grzałkę, powoduje, że czajnik nie tylko dłużej gotuje wodę i zużywa więcej energii, ale i po pewnym czasie płaty kamienia odpadają i mogą przedostać się do parzonej kawy lub herbaty. Dlatego tak ważne jest regularne jego płukanie i odkamienianie. Markowe środki chemiczne potrafią rozpuścić warstwę kamienia w zaledwie kilka minut, inne należy zostawić na kilka godzin. Po tym czasie mieszankę z odkamieniaczem należy wylać i wypłukać czajnik.

5. Bezpieczeństwo użytkowania

Obecnie większość czajników ma potrójny system zabezpieczeń. Składa się on z podstawowego zabezpieczenia przed włączeniem gotowania bez wody, które zapobiega przypadkowemu włączeniu grzania i np. spaleniu urządzenia. Każdy nowoczesny czajnik (należy to zawsze sprawdzić) ma także zabezpieczenie przed przegrzaniem, które zapobiega włączeniu urządzenia przy kilkukrotnym grzaniu wody w krótkim czasie lub gdy grzałka osiągnie zbyt wysoką temperaturę (także zapobiega wygotowaniu się wody i spaleniu czajnika). Standardem stały się także automatyczny wyłącznik po zagotowaniu, który wyłącza urządzenia po zakończeniu grzania, a także automatyczny wyłącznik przy zdjęciu czajnika z podstawy. Innowacją w tym segmencie jest wyłączenie grzania także po otwarciu pokrywy (normalnie w czajnikach woda może się wygotować i doprowadzić do uszkodzenia urządzenia) – odpowiada za to specjalny czujnik temperatury, dostępny w najbardziej zaawansowanych modelach.

2016-12-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket