Czajniki i ich rodzaje

Czajniki

Czajnik elektryczny to dla wielu z nas produkt pierwszej potrzeby, bez którego trudno obejść się na co dzień. Za największą zaletę tych urządzeń uznaje się szybkość i bezpieczeństwo gotowania wody, a także coraz częściej niepowtarzalne i wyjątkowe wzornictwo.

Czajnik jako jeden z głównych elementów tzw. serii śniadaniowych wpisuje się w wizję kuchni nowoczesnej i dopracowanej pod każdym względem – również stylistycznym. Już dawno temu urządzenia te przestały być jedynie praktycznym dodatkiem spełniającym tylko funkcję użytkową. Coraz częściej producenci inwestują w niebanalne rozwiązania wyróżniające konkretne modele pod praktycznie każdym względem – od łatwości obsługi po design. Dlatego też oferta dostępnych na rynku produktów jest tak zróżnicowana i, co ważne, bogata w różnego rodzaju „perełki”. Siłą nowoczesnych czajników jest duża oszczędność czasu i komfort użytkowania. Dzięki dokładnym skalom jesteśmy w stanie przyspieszyć gotowanie wody przez odmierzenie potrzebnej ilości. Funkcja regulacji temperatury daje duże możliwości tym, którzy herbatę piją często i na wiele sposobów. Jak żadne inne rozwiązanie pozwala na dostosowanie temperatury gotowanej wody do rodzaju przygotowywanego naparu – takich możliwości nie było jeszcze kilka lat temu. Co więcej, urządzenia te wyposażane są w zabezpieczenia, które dbają nie tylko o użytkownika, ale i o sam produkt. Chociaż baza czajnika musi być podłączona do sieci, to sam dzbanek można swobodnie przenosić, nie martwiąc się o podstawę i przewód. W rezultacie użytkownik otrzymuje pełną swobodę ruchów i wygodę obsługi. Przy wyborze konkretnego modelu coraz częściej konsumenci kierują się nie ceną, a materiałem, wyglądem i dodatkowymi rozwiązaniami. Są w stanie zapłacić więcej za jakość i estetyczny wygląd. Jakiś czas temu na rynku pojawiły się czajniki wykonane ze szkła oraz ceramiki – oba materiały były odpowiedzią na potrzeby konsumentów, z jednej strony poszukujących nowoczesnych, a z drugiej bardziej klasycznych produktów. Dzięki temu każdy może dobrać model pasujący do wnętrza kuchni i własnego gustu.

Podział czajników elektrycznych a ich przeznaczenie

Czajniki elektryczne były krokiem milowym w wyposażeniu kuchni w praktyczne urządzenia codziennego użytku. Jednak takie zastosowanie jest jednym z kilku i oprócz modeli klasycznych można wyróżnić także np. turystyczne. Mimo że jest to dosyć jednorodna grupa produktów, to ze względu na ich przydatność producenci proponują coraz to nowsze rozwiązania, stawiając m.in. na szeroko pojęta mobilność i wygodę.

Ze względu na przeznaczenie czajniki elektryczne dzielimy na:

Czajniki do użytku domowego

Czajniki

Czyli urządzenia, którym poświęcamy niniejszy poradnik i które od lat konkurują z klasycznymi czajnikami z gwizdkiem. Za ich kupnem często przemawia cena – najtańsze modele kosztują 30–40 zł. Jednak im lepszy materiał wykonania i więcej rozwiązań funkcjonalnych, tym cena jest, oczywiście, wyższa. Różnią się między sobą nie tylko tym, z czego zostały wyprodukowane, ale również pojemnością, która waha się średnio od 1 l do 2 l. Czajnik tego typu nie ma dużych wymagań. Do podłączenia urządzenia wystarczą kawałek stabilnej powierzchni oraz zwykłe gniazdo elektryczne. Już po ok. 3 minutach od uruchomienia użytkownik otrzyma gorącą wodę. Co ważne, od kilku lat na rynku dostępne są modele z dozownikiem wody, które nie zawsze są ujmowane w klasyfikacjach.

Czajniki turystyczne

Czajniki

Czyli klasyczne urządzenia w wersji mini, które są przede wszystkim bardzo praktyczne i poręczne. Czasami są sprzedawane w tzw. zestawach turystycznych, razem np. z żelazkiem i suszarką do włosów. Do niektórych modeli producenci dołączają kubki, łyżki czy pojemniki z pokrywką do przechowywania kawy i herbaty. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest również specjalny pokrowiec na urządzenie, które dzięki niemu można bezpiecznie przewozić. Co ważne, zazwyczaj dodatkowe elementy wyposażenia można przechowywać wewnątrz czajnika. Modele turystyczne od domowych różnią się przede wszystkim pojemnością dzbanka. Maksymalnie można w nich pomieścić od 0,4 l do 1 l wody, co, oczywiście, przekłada się na ich wymiary. Ponadto niektóre czajniki turystyczne wyposażono w przełącznik napięcia elektrycznego – jednak nie jest to standardowe rozwiązanie. Na rynku dostępne są modele wykonane głownie z tworzywa sztucznego, chociaż można znaleźć też kilka zrobionych ze stali nierdzewnej. Moc czajników turystycznych waha się od 600 W do 1100 W, a nawet 2200 W (jest to rzadkość).

Czajniki samochodowe

Czajniki

Różnie są traktowane. Bardzo często umieszcza się je w ogólnej klasyfikacji czajników elektrycznych lub jako podkategorię modeli turystycznych. Ich największą zaletą jest mobilność – pozwalają na zagotowanie wody także w trakcie jazdy samochodem. Co prawda, trwa to zdecydowanie dłużej niż w wypadku modeli domowych, ale i tak dla wielu konsumentów jest to dużym ułatwieniem. Czajnik tego typu przeznaczony jest do stosowania w samochodach z bezpośrednim zasilaniem z gniazda zapalniczki (12 V). Wystarczy podłączyć tam czajnik, by po kilku minutach woda się zagotowała. Ich pojemność waha się od ok. 0,34 l do 1 l.

Klasyfikacja czajników – materiał wykonania

Czajniki elektryczne do użytku domowego różnią się nie tylko materiałem wykonania czy parametrami, ale także budową i sposobem dozowania wody. Podział ten nie jest standardem. Produkty, o których mowa, pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno i są w ofercie zaledwie kilku producentów. Oprócz czajników tradycyjnych, zbudowanych z podstawy i dzbanka, występują także modele z dozownikiem.

Czajniki z dozownikiem wody

Czajniki

Nadal stanowią niszę i konsumenci mają do wyboru zaledwie kilka modeli. Urządzenia te mają specjalną dyszę służącą do dystrybuowania wody. Dzięki odpowiedniej konstrukcji podgrzewają tylko określoną ilość wody, co przekłada się na dużą oszczędność. W zależności od typu urządzenia woda albo wylewa się automatycznie bezpośrednio do podstawionej szklanki, albo po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. I w jednym, i w drugim wypadku w każdej chwili można przerwać nalewanie wody. Dzięki temu rola użytkownika w przygotowaniu herbaty czy kawy została zredukowana do ich picia.

 

 

 

 

 

 

Rodzaj materiału w dużej mierze przekłada się na stylistykę urządzeń. To właśnie w zależności od niego mówimy o produktach bardziej klasycznych lub nowoczesnych. Materiał wykonania wpływa na jakość czajników, ale też kolorystykę czy właściwości.

Na rynku dostępne są:

Czajniki ze stali nierdzewnej

Czajniki

Wbrew pozorom dają najwięcej możliwości, jeśli chodzi np. o kolorystykę. Chociaż kojarzone są głównie z metalicznym odcieniem, to dzięki anodyzowaniu możliwe jest lakierowanie powierzchni czajników na kolorowo. Dzięki temu otrzymujemy urządzenia trwałe i nowoczesne stylistycznie. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Bardziej designerskie produkty dodatkowo pokrywane są np. skórą czy dżinsem. Ich powierzchnia może być także ozdabiana, np. kryształkami. Jednak głównymi zaletami stali nierdzewnej są duża odporność na uszkodzenia, a także trwałość. Dlatego też materiał ten stosowany jest do produkcji większości urządzeń zarówno dużego, jak i małego AGD. Czajniki ze stali nierdzewnej są odporne na rdzę oraz szkodliwe działanie kwasów i roztworów alkalicznych. Dodatkowo stal jest łatwa w czyszczeniu i nie pozostają na niej odciski palców.

Czajniki szklane

Czajniki

Nawiązują do minimalistycznego i zarazem nowoczesnego designu. W tego typu urządzeniach dzbanek wykonany jest z dobrej jakości szkła hartowanego, które bardzo często łączone jest np. ze stalowymi elementami wykończenia. Pojemnością i parametrami nie różnią się od pozostałych urządzeń. W modelach szklanych producenci często stosują kolorowe podświetlenie wnętrza urządzenia, dzięki czemu czajnik ma dodatkowe zalety wizualne.

Czajniki ceramiczne

Czajniki

To produkty nawiązujące do klasycznych imbryków do parzenia herbaty. To właśnie ze względu na charakterystyczny wygląd jest to jedna z najbardziej jednorodnych podgrup czajników. Mają one płaski element grzejny, pojemność od 0,6 l do 1,5 l i charakterystyczne zdobienia. Wykonane są z ceramiki najlepszej jakości, dzięki czemu nie nagrzewają się tak jak szkło i łatwo je utrzymać w czystości – wystarczy roztwór ciepłej wody i płynu do naczyń. Niektórzy producenci oferują urządzenia, które są sprzedawane w zestawie z zastawą stołową.

Czajniki z aluminium

Czajniki

Aluminium nie jest tak popularne jak pozostałe materiały. Tak naprawdę na rynku dostępnych jest zaledwie kilka produktów wykonanych z tego materiału.

2016-12-13
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket