Myjki do użytku domowego

HITACHI. AW150

Osiągi

Podstawowe informacje podawane przy zakupie myjki wysokociśnieniowej to ciśnienie i przepływ wody. I tu pojawia się kłopotliwa kwestia oznakowania produktów. Wielu producentów małych urządzeń w materiałach reklamowych i opakowaniach podaje maksymalne wartości ciśnienia, które wyłączają pompę. Z marketingowego punktu widzenia to zabiegł słuszny. Dzięki temu łatwiej nadrobić braki. Jednak samemu wybierając myjkę ciśnieniową warto zajrzeć do instrukcji. Nas interesuje robocza wartość ciśnienia. Oczywiście im wyższa, tym lepsza, ale nie popadajmy w skrajność. Do użytku amatorskiego najczęściej wystarczy myjka o ciśnieniu roboczym do 150 bar. Podobnie jak z ciśnieniem ma się sytuacja z przepływem wody, czyli ilością cieczy przetoczoną przez urządzenie w danym czasie. Zazwyczaj podawana jest w litrach na minutę (l/min). Warto zatem sprawdzić czy wartość producenta jest maksymalną czy roboczą.

Głównym kryterium wyboru myjki powinna być szacowana częstotliwość używania. Jeśli planujemy sporadycznie wyczyścić na przykład rower lub samochód, wystarczy najprostsze urządzenie. Istnieje wtedy mniejsze prawdopodobieństwo przegrzania pompy i silnika ją napędzającego. Mycie większych powierzchni, na przykład ogrodowych alejek lub elewacji domu, gdy pracuje się dłuższy czas bez przerwy, wymagać będzie bardziej wytrzymałego narzędzia.

Tu dochodzimy do kwestii budowy myjki ciśnieniowej. Jej najważniejsze komponenty to silnik i pompa wysokiego ciśnienia. Do silnika jeszcze wrócimy, skupmy się w tym miejscu na pompie. Jej zadaniem jest zwiększenie ciśnienia wody pobieranej z sieci wodociągowej. W myjkach stosowane są dwa rodzaje pomp: osiowe i rzędowe. W myjkach kompaktowych do użytku amatorskiego i półprofesjonalnego stosuje się typ osiowy z kilku powodów. Po pierwsze: wymiary. Pompa osiowa zintegrowana jest z silnikiem, dzięki czemu układ pompa-silnik jest lżejszy, co wpływa na wielkość całego urządzenia. Pompy rzędowe działają na zasadzie podobnej do silnika spalinowego, z tą różnicą, że nie wytwarzają energii mechanicznej, a pobierają ją na potrzeby uzyskania wysokiego ciśnienia hydraulicznego. Solidny blok czy też korpus pompy mieści cylindry, w których poruszają się tłoki. Te z kolei poprzez korbowody łączą się z wałem korbowym. Jeden z czopów (końców) wału połączony jest z silnikiem zasilającym pompę. „Głowica” pompy kryje ciśnieniowe zawory odpowiedzialne za doprowadzenie i odprowadzenie wody. Duże znaczenie dla wydajności i trwałości myjki ma materiał, z którego wykonana jest pompa. Najprostsze i najtańsze myjki mają korpusy pomp z wzmocnionych kompozytów, popularnie nazywanych plastikiem, ale to spore uproszczenie. W rzeczywistości materiał ten jest dosyć wytrzymały, o ile nie poddaje się go zbytnim obciążeniom. W droższych i bardziej zaawansowanych myjkach, powiedzmy klasy średniej, spotkać można pompy z korpusem ze stopów aluminium. Mają większą trwałość w porównaniu do kompozytów, odporniejsze są również na wyższe ciśnienia robocze i obciążenia. Najwyższej klasy urządzenia mają pompy wykonane z kutego mosiądzu lub (rzadziej) stali szlachetnej. Tu liczy się trwałość nawet przy ciągłej pracy z maksymalnym obciążeniem. W profesjonalnych myjkach dla zwiększenia trwałości stosowane są najczęściej tłoki pokryte materiałami ceramicznymi.

Jak zatem odróżnić myjkę amatorską od profesjonalnej? Często powtarzanym błędem jest kryterium masy samego urządzenia. Istnieje przekonanie, że cięższa myjka ma solidniejsze podzespoły, na przykład pompę wykonaną z aluminium lub mosiądzu. To błąd. Solidna myjka nie musi ważyć wiele. Wielu producentów odróżnia produkty profesjonalne oznaczeniami typu „HD” lub „Professional” ze względu na użyte przy produkcji komponenty.

2016-12-14
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket