Czajniki – przykładowe rozwiązania

Czajniki

Czajniki elektryczne to urządzenia mające prostą budowę i proste zasady działania. Mimo to producenci stawiają na rozwiązania mające jeszcze bardziej zwiększyć komfort ich obsługi. Na co warto zwrócić uwagę?

Oferta czajników na polskim rynku jest duża. Rodzaje i modele tych urządzeń różnią się nie tylko kolorystyką czy materiałem wykonania, ale i kształtem oraz rozwiązaniami. Ta ostania kwestia jest szczególnie ważna dla konsumentów – zwłaszcza tych, którzy są miłośnikami i znawcami herbaty. Co ważne, dodatkowe funkcje przekładają się na cenę urządzeń, które mogą kosztować np. ponad 2 tys. zł! Urządzenia tego typu to prawdziwe perełki na rynku i amatorów znajdują głównie wśród naprawdę wymagających konsumentów.

Przydatne rozwiązanie – regulacja temperatury

Zaledwie kilka lat temu na polskim rynku pojawiły się czajniki wyposażone w tzw. regulację temperatury. Rozwiązanie to nadal spotykamy głównie w urządzeniach z górnej półki – także cenowej. To właśnie dzięki niemu podgrzewają one wodę do wybranej temperatury, która jest odpowiednia dla konkretnego rodzaju napoju. Wiadomo, że w tym względzie inne wymagania ma herbata biała, zielona, a inne czarna. Dlatego też tego typu rozwiązanie jest dużym ułatwieniem dla użytkowników, którzy są miłośnikami herbaty i każdą z nich chcieliby właściwie przygotować. W zależności od modelu mówimy o różnym zakresie temperatury oraz o różnym sposobie jej ustawiania – wszystko zależy od tego, jak kwestię tę rozwiązują konkretni producenci. Zazwyczaj proponują oni regulację kilkustopniową (od czterech do sześciu stopni). Użytkownik może podgrzać wodę np. do 60, 70, 80 czy 95 °C. W czajnikach wyróżniamy kilka sposobów na zmianę temperatury wody. Najczęściej stosuje się przyciski oznaczające konkretna temperaturę. Ciekawym rozwiązaniem, jest panel, na którym każdy przycisk przyporządkowany jest konkretnemu rodzajowi napoju. Naciśnięcie jednego z nich powoduje automatyczne wybranie odpowiedniej temperatury wody, np. 40, 80, 90 lub 100 °C. Dzięki temu użytkownik sam nie musi ustawiać temperatury, co ułatwia przygotowanie herbaty, kawy rozpuszczalnej, zupy czy makaronu. Do wyboru są następujące opcje: czarna herbata, zielona herbata, herbata ziołowa/owocowa, kawa rozpuszczalna i przycisk ustawienie temperatury 40 °C. W niektórych urządzeniach możemy spotkać się z płynną regulacją, dzięki której wysokość temperatury ustawia się za pomocą przycisków „+” i „–”. Nową propozycją są czajniki wyposażone w tzw. pierścienie świetlne, przyporządkowane określonej temperaturze. Na czym polega to rozwiązanie? Pierścień świetlny (stanu) umieszczony jest w podstawie urządzenia. Zmienia on kolor w zależności od tego, jak ciepła jest woda. Dzięki temu wiadomo, kiedy osiągnie ona właściwą temperaturę. Pierścień zmienia też kolor podczas ochładzania. Lampka stanu będzie migać, aż woda osiągnie żądaną temperaturę, a następnie będzie świecić światłem ciągłym. Kolor światła lampki stanu będzie się zmieniać zależnie od temperatury wody w czajniku. Kiedy wybrana temperatura zostanie osiągnięta, lampka zgaśnie. Ważną funkcją jest także podtrzymanie temperatury. Aby utrzymać przez np. 30 minut ustawioną temperaturę wody, można użyć właśnie tej funkcji. Aby ją aktywować, trzeba nacisnąć odpowiedni przycisk po naciśnięciu żądanego przycisku wstępnego ustawienia. Gdy woda osiągnie ustawioną temperaturę, specjalna kontrolka będzie informować o uruchomieniu funkcji. Aby ją wyłączyć, wystarczy ponownie nacisnąć przycisk jej wyboru lub po prostu zdjąć czajnik z podstawy. Działanie trybu utrzymywania ciepła trwa np. 30 minut. Po upływie tego czasu rozlega się np. sygnał dźwiękowy i czajnik wyłącza się samoczynnie.

Czajniki

Za bezpieczeństwo użytkownika odpowiadają m.in. automatyczne wyłączanie urządzenia po zagotowaniu, ochrona przed przegrzaniem oraz przed włączeniem pustego czajnika. Ponadto stosuje się także nienagrzewającą się obudowę.

Przykładowe rozwiązania stosowane w czajnikach tradycyjnych

  • Funkcja cichego gotowania – czyli tzw. tłumik. Jego zadanie polega na zmniejszeniu hałasu wytwarzanego przez gotującą się wodę. Co ważne, głośność urządzenia zwiększa osad przeszkadzający działaniu czajnika. Specjalna powłoka na podstawie czajnika współpracuje z unikalnym pierścieniem rozpraszającym, aby rozbić bąble i ograniczyć hałas do nawet 75 proc.
  • Timer – to rozwiązanie stosowane w większości urządzeń AGD, w wypadku czajników elektrycznych jest dużą innowacją. Pozwala na takie zaprogramowanie go, by sam uruchamiał się o ustalonej godzinie.
  • Lampka kontrolna – informuje o uruchomieniu urządzenia. Lampka włącza się w momencie rozpoczęcia gotowania wody i wyłącza się po zagotowaniu. Niektórzy producenci wyposażają czajniki we włącznik zintegrowany z lampka kontrolną, który określa się również jako podświetlany włącznik.
  • Sygnał dźwiękowy – informuje użytkownika o zakończeniu gotowania wody.
  • Filtr – usuwa z wody resztki zanieczyszczeń mechanicznych, czyli osady i kamień.
  • Automatycznie otwierana pokrywa – w tym wypadku pokrywka czajnika podnosi się automatycznie po naciśnięciu specjalnego przycisku. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które redukuje zagrożenie oparzenia się gorącą parą. Na rynku dostępne są również modele, które napełnia się bez konieczności otwierania pokrywki. Mają one albo specjalnie wyprofilowany i szeroki dziobek, albo specjalny otwór, który znajduje się w górnej części pokrywki.
  • Otwarta rączka – czyli rączka niepołączona z korpusem. Uchwyt czajnika elektrycznego musi być przede wszystkim dobrze wyprofilowany i nie może się nagrzewać. Dzięki temu użytkownik będzie mógł bez trudu przenosić urządzenie nawet przy maksymalnym poziomie wody, nie bojąc się przypadkowego wyśliźnięcia się go z dłoni.
  • Obrotowa podstawa – jest standardem w modelach z płaskim elementem grzejnym. Ułatwia umieszczenie urządzenia w bazie. Modele ze zwykłą podstawą wymagają wpasowania czajnika w wyznaczone miejsce. Dużo łatwiejsza w użytkowaniu jest podstawa obrotowa 360°, pozwalająca na umieszczenie czajnika w dowolny sposób. Element łączący podstawę z czajnikiem znajduje się wtedy na środku podstawy.
  • Obracana pokrywka – jest wyposażona w duży otwór, co umożliwia łatwe napełnianie i czyszczenie urządzenia bez kontaktu z gorącą parą.
  • Sterowanie dotykowe – to wygoda i nowoczesne rozwiązanie w jednym. Podświetlane przyciski pozwalają na intuicyjną obsługę urządzenia i ułatwiają jego czyszczenie. Co więcej, dzięki podświetleniu dają również ciekawy efekt wizualny.
  • Wyświetlacz – zazwyczaj występuje w czajnikach, w których dostępna jest funkcja regulacji temperatury. Wyświetlacz pokazuje wtedy m.in. jej poziom.
  • Automatycznie wyłączany panel sterowania – jest jeszcze rzadkością na naszym rynku. Podświetlany panel sterowania wyłącza się automatycznie po upływie np. 5 minut.
  • Miejsce na nawinięcie przewodu – dotyczy głównie modeli z płaską grzałką. Na dnie podstawy umieszczone są specjalne wypustki, pozwalające na nawinięcie i schowanie przewodu.

Czajniki

Praktyczne sterowanie jednym przyciskiem coraz chętniej zamieniane jest na nieco bardziej zaawansowany programator m.in. z regulacją temperatury.

Czajniki i zaawansowane sposoby sterowania

W wypadku czajników coraz większą uwagę przywiązuje się do sposobu sterowania, a co za tym idzie i zastosowanych rozwiązań. Modele z regulacją temperatury czy kolorowymi pierścieniami wymagają funkcji zwiększających wygodę i prostotę obsługi. Najprostszym i najczęściej spotykanym sposobem „komunikacji” czajnika z użytkownikiem jest sygnał dźwiękowy. To właśnie on informuje go zakończonym gotowaniu wody. Praktycznie standardem są także lampki kontrolne, które można spotkać nawet w najtańszych modelach. Informują one o uruchomieniu urządzenia. Lampka włącza się w momencie rozpoczęcia gotowania wody i wyłącza się po zagotowaniu. Niektórzy producenci wyposażają czajniki we włącznik zintegrowany z lampką kontrolną, który określa się również jako podświetlany włącznik. W tej kwestii największe możliwości dają wspomniane już produkty z możliwością regulacji temperatury. Funkcja ta sama z siebie wymusiła na producentach sięgnięcie po nowe, bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne. W urządzeniach tego typu panel znajduje się albo w podstawie, albo w uchwycie. już wspominaliśmy, zmiana temperatury odbywa się przez naciskanie przycisków „+” i „–” lub przycisków opisanych określoną temperaturą lub rodzajem napoju. Podświetlane przyciski pozwalają na intuicyjną obsługę urządzenia i ułatwiają jego czyszczenie. Co więcej, dzięki podświetleniu dają również ciekawy efekt wizualny. Ciekawą propozycją są czajniki mające w pełni elektroniczny panel sterowania umieszczony w uchwycie. Pozwala on nie tylko ustawić wybraną temperaturę wody, ale też kontrolować poziom wody oraz programować czas automatycznego włączenia czajnika o wybranej porze. Co więcej, osobny przycisk na panelu sterowania pozwala ręcznie włączyć i wyłączyć czajnik. Elektroniczny wyświetlacz dodatkowo pokazuje aktualną godzinę, temperaturę wody, a także tryb programu automatycznego włączenia. Wbudowane czujniki umożliwiają kontrolę poziomu wody – jej ilość jest pojawia się na wyświetlaczu w postaci informacji graficznej. W niektórych modelach w uchwycie znajduje się akumulator pozwalający zapamiętać wprowadzone parametry programów nawet wtedy, gdy czajnik nie stoi na podstawie. Przed pierwszym użyciem należy ładować urządzenie minimum, 12 godzin. Po naładowaniu należy zresetować elektronikę czajnika, co tłumaczy szczegółowo instrukcja obsługi – należy dwukrotnie zagotować wodę i wylać ją, by czajnik nadawał się do użytku. Trzeba zaznaczyć, że modele z tego typu rozwiązaniami należą do najwyższej półki, także cenowej, i mogą kosztować nawet powyżej 2 tys. zł. Warte uwagi są także czajniki wyposażone w automatycznie wyłączany panel sterowania – warto zaznaczyć, że są one rzadkością na naszym rynku. Dzięki tej funkcji panel sterowania wyłącza się automatycznie po upływie np. 5 minut. Aby urządzenie zaczęło pracować w normalnym trybie, wystarczy nacisnąć dowolny przycisk.

Czajniki

Nie tylko wskaźniki i podświetlenia

Oprócz lampek kontrolnych już dawno w czajnikach zaczęły pojawiać się różnego rodzaju wskaźniki i podświetlenia. Co ważne, pełnią one funkcję nie tylko estetyczną – są prostym sposobem na zwiększenie komfortu obsługi urządzeń. Obowiązkowym rozwiązaniem jest wskaźnik poziomu wody. Jego rodzaj w dużej mierze zależy od stylistyki urządzenia. Modele ceramiczne bądź utrzymane w stylistyce retro czy vintage często mają charakterystyczne okrągłe wskaźniki. W modelach wzorowanych na klasycznych czajnikach z gwizdkiem bardzo często stosuje się wskaźniki będące jedynie dodatkiem – umieszczone w mało widocznym miejscu pełnią funkcję użytkową, a nie estetyczną. Jakie wyróżniamy rodzaje wskaźników? Najprościej rzecz ujmując, rozróżniamy jednolub dwustronne. Obowiązkowo wyposażone są w podziałkę informującą o ilości wody. To właśnie skala informuje o ilości litrów, mililitrów czy liczbie filiżanek. Oczywiście, kwestia ta w podobny sposób jest rozwiązana w czajnikach szklanych, które także mają podziałkę. Wskaźnik może mieć postać mniejszego lub większego paska z tworzywa sztucznego, który umożliwia zobaczenie ilości wody. W tym miejscu warto wspomnieć o urządzeniach wyposażonych w tzw. strefę szybkiego gotowania. Na czym polega ta funkcja? Wewnątrz czajnika znajdują się tzw. strefy szybkiego gotowania. Wskazują one objętość dla jednej, dwóch lub trzech filiżanek, dzięki czemu można ugotować dokładnie potrzebną ilość wody. Wskaźnik poziomu wody najczęściej jest też podświetlany. Podświetlenie może być jedno- lub kilkukolorowe. W ostatnim wypadku barwa zmienia się razem ze wzrastającą temperaturą wody od niebieskiej po np. ciemnoczerwoną. Nowością są modele mające pierścienie świetlne informujące o wysokości temperatury wody. W czajnikach podświetlana może być także podstawa, która spełnia funkcję lampki kontrolnej. Świecąca na niebiesko obwódka w podstawie czajnika informuje o włączeniu urządzenia oraz daje dodatkowy efekt wizualny. W urządzeniach wykonanych ze szkła bardzo często możemy spotkać się z podświetlanym wnętrzem. Najczęściej woda podświetlana jest na niebiesko, chociaż coraz popularniejsze są różnokolorowe podświetlenia. Duża zaletą tego rozwiązania jest ciekawy, oryginalny i nowoczesny efekt wizualny.

Nie tylko wskaźniki

Przykładowe rozwiązania w czajnikach z dozownikiem wody

Zaliczamy do nich:

  • podświetlane wnętrze – wnętrze czajnika jest podświetlane, np. na niebiesko, co informuje o pracy urządzenia;
  • regulacja wielkości filiżanek – użytkownik może samodzielnie wybrać ilość gotowanej wody. Zazwyczaj wielkość filiżanek można regulować w zakresie 150–300 ml;
  • funkcja stop – pozwala na natychmiastowe przerwanie gotowania wody oraz przerwanie jej dozowania. Po naciśnięciu przycisku woda zostaje bezpiecznie przeniesiona z powrotem do czajnika;
  • wyjmowana tacka ociekowa – to podstawa. To w niej gromadzą się resztki skapującej wody. Możliwość jej demontażu ułatwia czyszczenie urządzenia;
  • uchwyt do przenoszenia korpusu – umożliwia przenoszenie korpusu oraz odpowiada za zablokowanie lub odblokowanie otworu wlewowego wody;
  • podświetlenie LED – umieszczone jest za dozownikiem. Dzięki niemu w trakcie nalewania wody szklanka jest podświetlana;
  • wskaźnik poziomu wody – informuje o poziomie wody za pomocą skali pokazującej litry, mililitry lub liczbę filiżanek;
  • przycisk otwierania pokrywki – działa podobnie jak w czajnikach tradycyjnych. Naciśnięcie przycisku powoduje otwarcie pokrywki, co z kolei ułatwia napełnienie urządzenia wodą.

Bezpieczeństwo

Rozwiązania funkcjonalno-techniczne dotyczą nie tylko komfortu użytkowania czy łatwości obsługi. Mają również zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i zapobiegać przypadkowym awariom sprzętu. Najważniejsze rozwiązania to:

  • automatyczny wyłącznik po zagotowaniu wody – jest już we wszystkich modelach dostępnych na rynku. To absolutny standard, bez którego czajnik elektryczny nie jest prawdziwym czajnikiem. Po zagotowaniu wody urządzenie automatycznie wyłącza się;
  • automatyczny wyłącznik w wypadku braku wody – włączenie czajnika, w którym nie ma wody, to jedno z najczęstszych przewinień użytkowników. Dzięki tej funkcji urządzenie zostanie automatycznie wyłączone w wypadku zbyt małej ilości wody lub jej całkowitego braku;
  • automatyczne wyłączenie po zdjęciu z podstawy – to rozwiązanie, które ma większość modeli dostępnych na polskim rynku;
  • pokrywka z dodatkową blokadą – jest to zdejmowana pokrywka ze specjalną blokadą, która ułatwia napełnianie urządzenia wodą i zabezpiecza przed jej rozlaniem w wypadku przewrócenia się czajnika;
  • automatyczne zatrzymanie pary – lub inaczej funkcja automatycznego wyłączenia urządzenia w wypadku otwarcia pokrywy. W razie przypadkowego otwarcia pokrywy w trakcie gotowania wody czajnik zostanie automatycznie wyłączony;
  • nienagrzewająca się obudowa – chroni użytkownika przed bolesnymi skutkami dotknięcia czajnika w trakcie jego pracy. Specjalna warstwa izolacyjna sprawia, że mimo nagrzewania się wody do wysokich temperatur obudowa urządzenia nadal pozostaje chłodna;
  • gumowe elementy – najczęściej są umieszczane na rączce i w podstawie. Gwarantują jej stabilność i zapobiegają ześlizgnięciu się czajnika z blatu lub wyślizgnięciu z ręki użytkownika.

Czy wiesz, że są na rynku czajniki sterowane smartfonem?

Czy wiesz, że są na rynku czajniki

Mowa m.in. o modelu wiPot czy iKettle. Produkty pozwalają na zdalne ustawienie temperatury wody, co jest bardzo ważne kiedy parzymy np. różne rodzaje herbaty. Włączenie czajnika odbywa się z poziomu aplikacji, którą można zainstalować na smartfon lub tablet. Ponadto aplikacja pokaże, ile wody jest w czajniku czy pozwoli ustawić czas zagotowania wody. WiPot łączy się ze smarfonem dzięki modulowi Wi-Fi.

2017-01-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket