Czyszczenie i konserwacja urządzeń

Czyszczenie i

Czajnika używamy codziennie. I to kilka razy. Parzymy w nim wodę na herbatę, do zalania ziół czy na kawę „po turecku”. Warto więc dbać szczególnie o jego czystość.

Urządzenia mające kontakt z wodą powinny być szczególnie dokładnie i stale czyszczone i konserwowane. Inaczej mogą stać się siedliskiem bakterii, działać nieskutecznie, wolno i do tego pobierać dużo energii. Zachowanie czystego wnętrza i powierzchni urządzenia to zaledwie jeden, ale jakże kluczowy obowiązek każdego użytkownika.

Ważny pierwszy krok

Należy pamiętać, aby przed czyszczeniem zawsze odłączyć urządzenie od zasilania. Względy bezpieczeństwa są podstawą każdego kontaktu z urządzeniem. Aby zachować blask obudowy, niezależnie od tego, czy czajnik jest wykonany z tworzywa sztucznego, szkła czy stali szlachetnej, najlepiej wykorzystać do tego miękką, wilgotną ściereczkę. Kolistymi ruchami należy wytrzeć zewnętrzną powierzchnię urządzenia, a jeśli zabrudzenia są zbyt silne – można zwilżyć ściereczkę delikatnym detergentem. Producenci zalecają także, aby od czasu do czasu przepłukać samo wnętrze czystą wodą. Należy jednak uważać na włącznik, aby nie dostała się tam woda. Bardzo istotne jest dokładne umycie uchwytu – tam zabrudzenia są najsilniejsze.

Uwaga! Podczas czyszczenia nie wolno zanurzać obudowy, wtyczki ani przewodu w wodzie.

Filtr oraz podstawa czajnika

Należy dbać także o takie dodatkowe elementy czajnika, np. filtr siatkowy czy podstawę. Ten pierwszy warto często czyścić, ponieważ m.in. na nim osiada kamień wytworzony przez grzałkę. Należy chwycić go i delikatnie wyciągnąć z mocowań (o ile jest taka możliwość), uważając, aby ich nie połamać, ani nie rozerwać siateczki. Konserwacja tego elementu polega jedynie na opłukaniu go pod bieżącą wodą i zamontowaniu z powrotem na miejscu, chyba że filtr jest bardzo brudny od kamienia, wtedy można zamoczyć go w detergencie. Warto także zadbać o płytkę podstawy, na której stawiany jest czajnik. W niemal każdym wypadku zaleca się go przetrzeć wilgotną ściereczką i osuszyć.

Odkamienianie dla optymalnego działania

Aby zapewnić lepsze działanie czajnika, zalecane jest odkamienianie urządzenia średnio co trzy miesiące (jeśli woda jest bardzo twarda, warto to robić raz na miesiąc lub częściej). Sama czynność jest bardzo prosta i nie wymaga od użytkownika zbyt wiele. Wystarczy napełnić czajnik wodą z dodatkiem odkamieniacza, zgodnie z instrukcją danego preparatu. Pamiętajmy, aby stosować sprawdzone, dobre środki renomowanych marek. Nie powinno się włączać urządzenia, aby podgrzać roztwór, ponieważ może wytworzyć się piana, która może wydostać się nagle z urządzenia. Bezpieczniej więc najpierw nagrzać wodę i zostawić specyfik na kilka godzin (lub kilka minut w zależności od jego rodzaju), po czym przepłukać czajnik czystą wodą. W razie konieczności można zagotować czystą wodę i wylać ją, ewentualnie powtarzać tę czynność aż do usunięcia z wnętrza zapachu odkamienianiacza. Oprócz specjalnych preparatów można skorzystać z domowych sposobów, m.in. używając octu lub sody. Ale zaznaczamy, iż jest to metoda doraźna i wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, który trudno usunąć z wnętrza czajnika.

Konserwuj czajnik ze stali i szkła

Producenci rekomendują także używanie specjalnych środków do pielęgnacji stali szlachetnej. Po wyczyszczeniu takiego urządzenia można nanieść preparat do stali i wetrzeć w obudowę i podstawę czajnika. Wpływa to na dłuższą trwałość i blask stali. Na rynku dostępne są także specjalistyczne preparaty do czyszczenia i konserwacji szkła, które ma kontakt z żywnością. Z oczywistych względów na aspekt ten należy zwrócić szczególną uwagę.

Czyszczenie
2017-01-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket