Filtracja wody ma sens tylko wtedy, gdy jest skuteczna. Biorąc pod uwagę, jak duży wpływ ma na ludzki organizm przywiązywanie wagi do tego, w jaki sposób jest oczyszczana i jaki jest efekt końcowy, wydaje się kwestią podstawową.
I słusznie. Wybór filtra powinien być wyborem świadomym i przemyślanym. W przeciwieństwie do urządzeń AGD tutaj nie chodzi o długość bezawaryjnej pracy urządzenia, jego parametry czy komfort obsługi – (nie)odpowiednia filtracja ma wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, a także… niektóre urządzenia AGD. Zbyt duże lub zbyt małe stężenie niektórych pierwiastków nie pozostaje bez znaczenia dla właściwości organoleptycznych wody, a także tych sprzętów domowych, które mają z nią styczność – pralki czy ekspresy do kawy obowiązkowo wyposażane są w nowoczesne filtry. Co wpływa na skuteczność filtracji i co brać pod uwagę podczas zakupów?
A zwłaszcza stopień twardości. Skład ma największy wpływ na to, czy woda tak naprawdę potrzebuje oczyszczania. W wypadku wody wodociągowej, czyli „kranówki”, najczęściej chodzi o poprawę jej właściwości organoleptycznych. Chociaż często cieszy się ona złą sławą, w rzeczywistości spełnia wszystkie konieczne parametry – inaczej wygląda to w wypadku własnych ujęć. Filtry, zarówno dzbankowe, jak i nakranowe czy podzlewozmywakowe, radzą sobie z podstawowymi problemami wody wodociągowej. Redukują ilość nie tylko zanieczyszczeń mechanicznych (piasek czy rdza), ale także chloru i związków chloru czy substancji organicznych, które negatywnie wpływają na smak, zapach czy przejrzystość wody. Filtry odpowiadają również za zmniejszanie twardości wody, co z kolei przekłada się na powstawanie i osadzania się kamienia. To z kolei jest zagrożeniem dla np. urządzeń AGD mających stały kontakt z wodą wodociągową. Osadzający się kamień może na trwałe uszkodzić elementy budowy np. pralki, wpłynąć na skuteczność prania czy zmienić smak np. kawy bądź herbaty. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze zbadanie twardości i w razie potrzeby wprowadzenie do urządzenia odpowiednich ustawień.
Skład mieszanki i etapy filtracji to podstawa skutecznego oczyszczania wody – zasada ta dotyczy nie tylko dzbanków, ale także filtrów podzlewozmywakowych czy odwróconej osmozy. Duże znaczenie ma również to, ile stopni ma proces filtracji. Jeśli chodzi o skład mieszanek, producenci stosują podobne rozwiązania. Obowiązkowo korzystają z węgla aktywowanego i żywicy jonowowymiennej, które odpowiadają za absorpcję zanieczyszczeń organicznych (węgiel), usunięcie chloru oraz usuwanie twardości węglowej czy wiązanie ołowiu i innych metali ciężkich (żywica) – to podstawa całego procesu. Woda najczęściej zanieczyszczana jest przez metale ciężkie, pestycydy i zanieczyszczenia pochodzenia organicznego. Skład mieszanek filtrujących ma określone zadania – to, co znajduje się we wnętrzu filtra ma redukować ilośc określonych pierwiastków. Dlatego też tak ważna jest wiedza na temat tego co zawiera i jakie spełnia funkcje.
To podstawa. Duże znaczenie dla skuteczności filtracji ma to, jaka ilość wody można oczyścić – oczywiście wszystko zależy od typu filtra, parametrów wody i jego możliwości. Inaczej będzie to wyglądało w wypadku modeli dzbankowych, a inaczej nakranowych. Pamiętajmy, że pomiędzy poszczególnymi modelami w danej kategorii także występują różnice w wydajności. Drugą ważną kwestią jest konieczność systematycznej wymiany filtrów. To właśnie od tego w dużej mierze zależy to czy będzie on należycie pracował i czy w ogólne możemy mówić o filtracji. Filtr, który nie jest systematycznie wymieniany (oczywiście o szczegółach informują producenci) w żaden sposób nie spełni swojej funkcji, może jedynie zaszkodzić.
© 2024 InfoMarket