Filtracja wody to obszerny temat, który doczekał się już wielu opracowań. Wymyślono kilka sposobów radzenia sobie z zanieczyszczeniami. To właśnie z myślą o ich usuwaniu powstały specjalne filtry, które nie tylko poprawiają właściwości organoleptyczne wody, ale także usuwają różnego rodzaju zanieczyszczenia.
Kwestia filtracji wody nie do końca jest oczywista. Trzeba pamiętać, że nie obejmuje tylko ujęć wodociągowych, w domach mających własne ujęcia obowiązkowo stosuje się bardziej profesjonalne rozwiązania. Nie wolno zapominać też o tym, że niewłaściwe parametry wody wpływają niekorzystnie także na urządzenia mające z nią styczność. W ten sposób w znacznym stopniu poszerza się pojęcie samej „filtracji”. Filtry to nie tylko dzbanki, ale także bardziej zaawansowane systemy, które montuje się np. pod zlewem lub przy kranie. Koniecznie trzeba wspomnieć również o systemach odwróconej osmozy, które powinny być instalowane w domach z własnym ujęciem wody, która wymaga gruntownego oczyszczenia. Jednak nie tylko konstrukcja jest podstawą podziału. Równie ważne są sposób uzdatniania wody i to, czy jest to tylko filtracja mechaniczna. Pod uwagę trzeba wziąć także przeznaczenie filtrów, miejsce oraz sposób ich montażu. Poniżej przedstawiamy podział filtrów domowych. Ogólna klasyfi kacja filtrów do wody Filtry do użytku domowego można podzielić na kilka sposobów. Pierwszy dotyczy ich zastosowania, drugi metody filtracji. Co więcej, w każdej grupie występują dodatkowe podziały, m.in. ze względu na budowę. Ze względu na przeznaczenie filtry dzielimy na:
filtry kuchenne – są najczęściej stosowane w polskich domach i doskonale sprawdzają się w tych, w których woda pobierana jest z ujęć wodociągowych. Do tej grupy zaliczamy filtry dzbankowe, nakranowe, podzlewozmywakowe oraz filtry stojące. Nowością są filtry butelkowe, które są skierowane do użytkowników prowadzących aktywny tryb życia;
filtry łazienkowe – to grupa filtrów często pojawiająca się w domach z wodą pobieraną ze studni. Najczęściej stosowane są filtry prysznicowe, kąpielowe oraz pralkowe;
domowe systemy uzdatniania wody – są obowiązkowe w wypadku własnych ujęć wody, w której pojawiają się różne zanieczyszczenia. Woda tego typu wymaga kompleksowego uzdatniania, a jej jakość i skład są zmienne w zależności od panujących warunków. Filtry tego typu montuje się na głównym ujęciu wody w budynku.
Filtry tego typu najczęściej montuje się w kuchni i w zależności od rodzaju zapewniają dostęp do bieżącej wody filtrowanej. Jakie produkty zaliczamy do tej grupy?
Kolejny podział dotyczy sposobów uzdatniania wody. Pokrywa się on z podziałem filtrów ze względu na ich przeznaczenie. Tutaj z kolei wyróżniamy:
© 2025 InfoMarket