Od chwili powstania kinematografu ludzie mogą oglądać ruchome obrazy na dużej powierzchni. Nawet dziś, w dobie takich wyświetlaczy jak OLED, LCD czy PDP, okazuje się, że pod względem rozmiaru obrazu nie są one w stanie konkurować z prawie 120-letnim rozwiązaniem. Owszem, dzisiejsze projektory cyfrowe znacząco różnią się od tych wykorzystujących taśmy filmowe, idea pozostała jednak ta sama.
W skrócie jest to po prostu wyświetlanie obrazu o dużej przekątnej na ekranie projekcyjnym lub innej wybranej powierzchni. Obecnie projektory są najpopularniejsze w sektorze biurowym oraz edukacyjnym, czyli tam, gdzie jakość obrazu nie ma największego znaczenia, jednak z uwagi na dużą liczbę widzów obraz musi mieć odpowiedni rozmiar. Inną kategorią są projektory do kina domowego. Wymagający kinomani nie godzą się na żadne kompromisy pod względem jakości, więc tego typu urządzenia muszą nie tylko umożliwiać wyświetlanie ogromnego obrazu, lecz także dorównywać jakości oferowanej przez telewizory, a nawet ją przewyższać. Dlatego coraz częściej projektory są stosowane w kinie domowym. Właśnie przeznaczenie projektora jest jednym z głównych kryteriów podziału urządzeń, ponieważ w dużym stopniu determinuje ich możliwości oraz – co nie mniej ważne – gabaryty.
Jest kilka podstawowych zastosowań projektorów, które pozwalają na ich prostą klasyfikację:
Klasyfikacja projektorów według rozmiaru jest ściśle powiązana z przeznaczeniem. Trudno bowiem oczekiwać, aby przenośny projektor biurowy dorównywał jakością obrazu dużym projektorom kina domowego. Z tego względu wyróżniamy następujące kategorie:
Również rozmiar pomieszczenia wpływa na wybór projektora. Aby uzyskać obraz o dużym rozmiarze, projektor powinien być w odpowiedniej odległości od ekranu, na który rzuca obraz. Klient, aby mógł bez przeszkód dobrać projektor do pomieszczenia, powinien zapoznać się z poniższą klasyfikacją:
© 2024 InfoMarket