Na rynku istnieje wiele noży. Różnią się one nie tylko pod względem budowy czy materiału, z którego są wykonane, ale również pod względem przeznaczenia. Wraz z rozwojem gospodarczym ich producenci starają się ułatwić użytkownikom wybór, dlatego rynek przepełniony jest różnymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o noże i ich przeznaczenie.
- Nóż uniwersalny – najczęściej z gładkim ostrzem, nadającym się do krojenia różnego rodzaju produktów. Takim nożem można kroić warzywa, owoce, mięso, chleb, a nawet trybować ryby.
- Szefa kuchni – długi nóż zwężający się w kierunku wierzchołka. Tak jak nóż uniwersalny przeznaczony jest do krojenia zarówno mięsa, jak i chleba. Każda część noża ma swoje przeznaczenie. Czubek odpowiada za krojenie małych kawałków (np. owoców), część środkowa za krojenie mięsa, a tylna za produkty ciężkie do przekrojenia.
- Do chleba – ma ząbkowane ostrze, co powoduje, że podczas krojenia skóry pieczywo się nie rozpada. Dość długa głownia pozwala na krojenie większych partii chleba.
- Do warzyw – jego charakterystycznym elementem jest płaskie ostrze. Reszta zależy od tego, jakie warzywa będą siekane. Do większych warzyw stosuje się noże z szerokimi płazami, do mniejszych te z węższymi.
- Do obierania warzyw – mały nożyk ze zwężającym się ostrzem. Ma uchwyt, który gwarantuje łatwość obierania.
- Do mięsa – wybierając nóż do mięsa, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Podstawą powinny być cienkie i płaskie ostrze oraz wygodna, stabilna rączka. Nóż dostosowany jest zarówno do mięsa gotowanego, jak i surowego.
- Do trybowania – przeznaczony w szczególności do trybowania ryb, ale można go również używać do trybowania mięsa. Ważne, by miał wąską klingę i nie był zbyt długi, ponieważ mogłoby zmniejszyć to jego poręczność.
- Do sera – z ząbkowanym, szerokim ostrzem, pozwalającym na krojenie sera w cienkie plasterki. Na rynku spotykany jest specjalny nóż do sera, charakteryzujący się dziurami w klindze. Dzięki temu pokrojone plasterki nie przylepiają się do ostrza tylko bez problemów od niego odchodzą. Warto też zaznaczyć, że niektóre noże do sera mają klingę z zakończonym rozwidleniem, dzięki któremu po ukrojeniu plastra można go wygodnie ułożyć, np. na talerzu. Niektóre firmy proponują nawet specjalne noże do krojenia parmezanu. W związku z tym, że parmezan nie należy do serów miękkich, jego krojenie wymaga noża, który ma dwustronne ostrze.
- Do ciast – mają ząbkowane ostrze. Wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego dobrej jakości. Nadają się również do krojenia tortów.
- Tasak – jest to duży, prostokątny nóż, którego przeznaczeniem jest ćwiartowanie mięsa lub krojenie go wraz z kośćmi, które również można posiekać. W związku z jego specjalistycznym przeznaczeniem spotykany jest głównie w restauracyjnych kuchniach.
- Do pomidorów – nowość na rynku. Ma ząbkowane ostrze, które idealnie nadaje się do krojenia pomidorów i innych warzyw o śliskiej skórce. Ostrze wykonane z dobrej jakości stali nadaje się zarówno do krojenia, jak i obierania pomidorów.