Podstawowy podział dotyczy tego, w jaki sposób usuwane są włoski; kolejny dotyczy już konkretnych urządzeń i ich budowy czy zasad działania. Wyróżniamy:
- powierzchowne usuwanie włosków – ta metoda polega na ścinaniu włosków jedynie na ich powierzchni. Ostrze przesuwane jest po wilgotnej skórze i gwarantuje szybkie usuwanie zbędnego owłosienia. Minusem jest to, że zachowanie idealnie gładkiej skóry wymaga częstego powtarzania zabiegu. Do powierzchownego usuwania włosków stosuje się klasyczne maszynki do golenia na mokro, golarki elektryczne oraz kremy do depilacji;
- głębokie usuwanie włosków – to wyższy stopień wtajemniczenia. Polega na usuwaniu włosków razem z cebulkami lub uszkadzaniu mieszka włosowego, co w konsekwencji powoduje wypadanie włosków. Metoda ta wymaga zastosowania klasycznych depilatorów, urządzeń do depilacji przy użyciu fal świetlnych, woskowania i nitkowania. Sprawdza się nie tylko podczas pozbywania się owłosienia na ciele, ale także na twarzy, czego nie robi się w wypadku powierzchownego usuwania włosków. Co nam daje? Gładkość przez cztery tygodnie, a nawet dłużej, jeśli używane są urządzenia do trwałej depilacji.